Ak máte nový vodeodolný iPhone a padol vám iba do malej mláky, s veľkou pravdepodobnosťou ho stačí len zvonku vysušiť a nič sa mu nestane. Pokiaľ ale váš smartfón už má nejaký ten vek, jeho odolnosť voči vode možno nie je tak dobrá ako sľuboval výrobca.

V prípade, že vám iPhone padol do väčšej hĺbky, prípadne máte starší model, postupujte podľa nasledovného návodu.

Telefón ihneď vypnite

Keď je telefón zapnutý, jeho vnútornými komponentmi prechádza elektrická energia. Vplyvom tekutiny ľahko vznikne skrat, ktorý nenávratne poškodí dôležité súčiastky. Následná oprava vás bude stáť stovky eur. Preto čo najskôr úplne vypnite váš iPhone. Najideálnejším riešením je potom vybrať baterku. No v prípade iPhone to nie je tak jednoduché. Ak nemáte potrebné nástroje, tento krok môžete vynechať.

Praktický tip: Pre istotu otvorte aj slot na SIM kartu a vyberte ju. Nielenže tým zamedzíte jej poškodeniu vodou, ale navyše urýchlite schnutie vnútorných komponentov.

Umytie vodou

Slaná voda predstavuje pre iPhone veľké riziko. Soľ totiž významne urýchľuje korodovanie vnútorných dielov. Ak vám smartfón spadol do morskej vody, po vypnutí ho opláchnite v čistej sladkej vode. Opláchnutie vo vode odporúčame aj v prípade, že ste iPhone obliali sladkým nápojom alebo inou tekutinou s obsahom rôznych chemických látok.

Povrch smartfónu utrite dosucha

Povrch telefónu vysušte pomocou handričky z mikrovlákien alebo papierových obrúskov. Nesnažte sa vodu z útrob iPhone dostať tak, že ním budete triasť alebo ho začnete nakláňať do rôznych uhlov. Spôsobíte tým akurát to, že sa tekutina dostane aj do zákutí a komponentov, ktoré boli predtým suché.

Pri utieraní telefónu si dávajte pozor, aby ste náhodu nestlačili gombíky na stranách. Hrozí totiž, že aj po vypnutí smartfónu ešte ostal v niektorých súčiastkach elektrický náboj a po stlačení tlačidla dôjde k vzniku skratu.

Prirodzené vysušenie

Vypnutý iPhone nechajte schnúť minimálne 48 hodín. Tekutina z útrob sa musí postupne celá odpariť. Schnutie sa nesnažte urýchliť tým, že telefón položíte na priame slnečné žiarenie či radiátor. Vysoké teploty by mohli poškodiť baterku alebo iné citlivé komponenty.

Na internete nájdete rôzne tipy, ako urýchliť schnutie, napríklad vložením smartfónu do nádoby s ryžou. Tento trik rozhodne neodporúčame. Malé čiastočky ryže sa môžu dostať do nabíjacieho konektoru, prípadne otvorov mikrofónu či reproduktoru. Nehovoriac o tom, že škrob z ryže urýchľuje hrdzavenie. Pokiaľ chcete, iPhone skúste vložiť do škatule s vrecúškami silikagelu, ktoré účinne pohlcujú vlhkosť.

Prečítajte si tiež  Sťahovania v AppStore prekročili nový rekord!

Otestovanie funkčnosti

Po 48 hodinách môžete iPhone zapnúť a otestovať, či všetko funguje, ako má. Ak sa telefón nedá zapnúť, resp. zistíte, že sa nenabíja, nefunguje kamera alebo má iný problém, vypnite ho a zaneste čo najskôr do servisu. Myslite na to, že oprava vodou poškodeného telefónu sa vie vyšplhať aj na viac ako 300 €. V niektorých prípadoch je výhodnejšie kúpiť nový iPhone ako opravovať starý.

Pokiaľ nemáte dostatok vlastných zdrojov, aby ste si hneď kúpili nový telefón alebo zaplatili opravu, môžete si vziať malú rýchlu pôžičku. Spravte si porovnanie viacerých ponúk. Ľahko tak zistíte, ktorá sa vám najviac oplatí. Najjednoduchším riešením, ako si porovnať ponuky jednotlivých inštitúcií, je použiť tento moderný online porovnávač. Ak sa často pohybujete v blízkosti vody, zaobstarajte si špeciálny vodotesný obal na mobil, ktorý ochráni váš smartfón a zároveň vašu peňaženku pred podobnými veľkými výdavkami v budúcnosti.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -