Európska únia sa vo vzťahu k technologickému priemyslu už niekoľkokrát vydala na vojnové ťaženie, v ktorom donútila aj tie najväčšie firmy zmeniť prístup k niektorým výrobným procesom. Už čoskoro sa dočkáme ďalšieho zákona, ktorému sa napokon technologický gigant z Cupertina vyhne. Bolo to však tesné.

Nový zákon EÚ, ktorý má nadobudnúť platnosť v roku 2024 stanovuje, že batérie v spotrebnej elektronike musia byť navrhnuté tak, aby ich bolo možné ľahko vymeniť aj samotnými používateľmi a nie len dobre vybavenými servisnými strediskami. Dnes to pri iPhone nie je možné, nakoľko zariadenie disponuje uzavretou konštrukciou. Dobrou správou pre spoločnosť Apple je, že to takto zostane aj v budúcnosti.

Tento zákon sa snaží zlepšiť životné prostredie a recykláciu batérií a to nie len v prípade spotrebnej elektroniky. Bude sa týkať aj opatrení súvisiacich s elektromoblimi, elektrickými kolobežkami a inými druhmi osobnej dopravy.

Prečítajte si tiež  Batéria na maximum: iOS 16.6 zlepšuje výdrž pri väčšine iPhonoch

Nový zákon sa zameria na vzťah k životnému prostrediu a recyklácii

Zákon zavedie rôzne opatrenia, ako napríklad:

  • Vyžadovanie označenia batérií podľa ich uhlíkovej stopy.
  • Stanovenie minimálnych požiadaviek na recyklovateľnosť a recyklovaný obsah batérií.
  • Zavedenie digitálneho pasu batérií pre niektoré typy batérií.
  • Dodržiavanie politiky náležitej starostlivosti pre všetky subjekty, ktoré sa podieľajú na výrobe a predaji batérií.
  • Zvyšovanie cieľov zberu odpadových batérií.
Výmena batérie iPhone
Zdroj: Appleinsider

Jednou z najkontroverznejších častí zákona je požiadavka, aby boli prenosné batérie v zariadeniach navrhnuté tak, aby ich mohli spotrebitelia ľahko vybrať a vymeniť. Z tohoto dôvodu sa v jablkovej komunite vynorili otázky, či sa Apple tomuto tlaku podriadi.

Ako hovorí jeden z vedúcich pracovníkov spoločnosti Apple John Ternus, nebude to tak. Zákon totiž umožňuje výnimku pre zariadenia, ktoré sú určené na použitie vo vlhkom prostredí a potrebujú byť vodotesné. To je aj prípad iPhonu, ktorý je odolný voči striekajúcej vode a ponoreniu s normami IP67 a IP68.

To, o čom sme písali v našom nedávnom článku sa teda napokon potvrdilo a samotné rozhodnutie EÚ v tejto otázke hodnotíme veľmi kladne. Zariadenia, ktoré sú odolné voči vode by skrátka nemali mať používateľsky vymeniteľnú batériu. V opačnom prípade by sa ochrana zásadným spôsobom znížila a v prípade iPhonu by to aj veľmi negatívne ovplyvnilo dizajn zariadenia.

Okrem toho spoločnosť Apple už spĺňa požiadavku na dostupnosť batérií sedem rokov po vydaní telefónu. Spoločnosť Apple totiž ponúka program domácich opráv, ktorý umožňuje zákazníkom kúpiť si náhradné súčiastky vrátane batérií. Nedávno sme informovali, že sa doň už dostal aj najnovší iPhone 14.

Reklama
Reklama

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -