Obrovské množstvo z nás používa klasický Google účet, do ktorého sa prihlasujeme prostredníctvom hesla. Spoločnosť však nedávno predstavila lepšiu alternatívu, ktorú v týchto dňoch sprístupnila zákazníkom po celom svete. Sú ňou prístupové kľúče a my vám ukážeme, ako ich môžete začať používať. Je to jednoduché.

Prístupové kľúče fungujú na jednoduchom princípe, v rámci ktorého môžete na miesto klasického zadávania hesla využiť autentifikačnú technológiu, aby ste sa dostali ku svojmu účtu.

V prípade Apple zariadení ide napríklad o Face ID na iPhone či iPade, alebo Touch ID, ktoré je súčasťou aj niektorých počítačov Mac. Rovnako sa dá za týmto účelom využiť aj PIN kód uzamknutej obrazovky.

Zároveň je dôležité zdôrazniť, že prístupový kľúč je štandardom vyvinutým alianciou FIDO a konzorciom World Wide Web, vďaka čomu je plne kompatibilný s operačným systémom iOS 16, iPadOS 16.1, ako aj macOS 13 Ventura. Používatelia na jablkovej platforme teda nezostanú o nič ukrátení.

3 hlavné výhody bezpečnostných kľúčov 

  1. Môžete si vytvoriť extrémne silné a jedinečné heslo, ktoré sa nebude dať prelomiť a zároveň si ho nebudete musieť pamätať. Pokiaľ zvolíte vhodný alfanumerický kód, neprelomí ho ani umelá inteligencia.
  2. Vďaka bezpečnostným kľúčom vás nebude ohrozovať phishing, nakoľko nikde nebudete zadávať svoje heslo, ktoré môže útočník teoreticky zneužiť. Aj keď sa to môže zdať, ako veľmi nepravdepodobné, sami určite viete, že náhoda je blbec.
  3. Bezpečnostné kľúče sú extrémne jednoduché na používanie, veď stačí iba priložiť prst na skener, alebo nasnímať tvár a systém prakticky okamžite zistí, či ste to vy, alebo nie. Rovnako platí, že útočník by musel použiť priamo váš prst, alebo tvár na to, aby sa dostal ku vášmu účtu. A povedzme si na rovinu, že to je v bežných situáciách prakticky nemožné. V podstate tak mizne aj nutnosť používania dvoj-faktorovej autentifikácie (2FA).

Návod: Ako nastaviť prístupový kľúč od Google? Trvá to len desať sekúnd 

Skvelé na prístupových kľúčoch je, ako ľahko sa dajú nastaviť. Stačí, aby ste si otvorili v akomkoľvek internetovom prehliadači túto oficiálnu stránku od Google: g.co/passkeys, do ktorej sa prihlásite prostredníctvom e-mailu a hesla.

Následne kliknite na tlačidlo „Vytvoriť prístupový kľúč“ a počkajte, kým sa celý proces dokončí. Hotovo, trvalo to asi 10 sekúnd…

Google sľubuje, že táto technológia sa v blízkej budúcnosti masívne rozšíri, avšak používatelia budú môcť aj naďalej používať klasické overenie svojej totožnosti za pomoci hesla, alebo dvojfaktorovej autentifikácie. Je teda iba na vás, čo si vyberiete.

Prečítajte si tiež  Extrémne lacný iPhone 12 je dokonalý vstup do sveta Apple

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -