Dnešné smartfóny sú vďaka bohatej technologickej výbave mimoriadne užitočné v každej  situácii. Majú nepretržitý prístup na internet, dokážu zachytávať nádherné fotografie a videá, alebo nás rýchlo a jednoducho navigovať z bodu A do bodu B. S tým však súvisia aj určité negatíva.

Možno si to neuvedomujete, no aj iPhone, ktorý spoločnosť Apple prezentuje, ako mimoriadne bezpečné zariadenie, zhromažďuje o svojich používateľoch pomerne veľké množstvo informácií a osobných údajov.

Nerobí to samozrejme preto, aby o nás Apple mohlo vedieť viac, ale preto, aby sa nám vedeli čo najlepšie prispôsobiť jednotlivé apky a služby, ktoré v ňom máme nainštalované.

Niekto ale nemusí byť šťastný, keď je 24 hodín denne, 7 dní v týždni „prenasledovaný“. Našťastie však existuje spôsob, ako si to skontrolovať, obmedziť a ideálne aj vymazať už existujúce dáta.

Ako vymazať dáta o polohe, ktoré o nás vie iPhone? 

Spoločnosť Apple je veľmi transparentná v tom, čo o vás presne vie. Aj preto môžete na iPhone otvoriť aplikáciu Nastavenia a následne prejsť do sekcie Súkromie a bezpečnosť > Lokalizačné služby > Systémové služby > Dôležité miesta (prebehne overenie skrz Face ID alebo Touch ID).

Na tomto mieste sa nachádza kompletný zoznam lokalít, na ktorých ste sa v poslednom období vyskytovali a kde o tom ukladá informácie iPhone do svojej pamäte. V našom prípade to bolo napríklad od 17.3.2023 do 10.5.2023 až 278 záznamov, pričom veríme, že ľudia, ktorí sa viac pohybujú z miesta na miesto, ich môžu mať pokojne aj niekoľkonásobne viac.

Ako vymazať dáta o polohe, ktoré o nás vie iPhone? 
Zdroj: SvetApple.sk

V spodnej časti používateľského rozhrania ale našťastie nájdete tlačidlo „Vyčistiť históriu„, pomocou ktorého všetky tieto dáta odstránite.

Rovnako môžete deaktivovať funkciu „Dôležité miesta“ pomocou prepínača vo vrchnej časti menu.

Lokalizáciu môžete obmedziť aj pre jednotlivé apky a systémové služby 

Zdôrazňujeme však, že ostatné aplikácie budú mať stále prístup ku polohe vo vašom iPhone. Ak tomu chcete zamedziť, vráťte sa do sekcie Systémové služby a položku po položke prehodnoťte, či chcete, aby vedela, kde sa práve nachádzate.

Toto isté môžete urobiť aj pri nainštalovaných aplikáciách od vývojárov tretích strán, ktoré nájdete v sekcii Lokalizačné služby.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Jablková bublanina – týždeň 34.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -