Rovnaký iPhone za lepšiu cenu

Začnime jednoduchou matematikou. Ako vzor sme vybrali najdrahší iPhone 15 Pro Max (1 TB), ktorý na americkom Apple Online Store zakúpite za 1 599 $. Ak si to v rýchlosti prepočítame na eurá, vyjde nám suma na úrovni 1 513 €. 

iPhone 15 Pro Max cena
Zdroj: Apple Online Store (USA)
iPhone 15 Pro Max cena
Zdroj: Apple Online Store (Rakúsko)

Pre priame porovnanie vyberáme rakúsky Apple Online Store, ktorý je na tom po cenovej stránke rovnako, ako slovenský trh resellerov. iPhone 15 Pro Max (1 TB) tu stojí 1949 € presne. Pokiaľ by ste si ho zaobstarali v USA, na tom istom zariadení ušetríte 436 €. To znie veľmi lákavo.

4. Sales Taxes, o ktorých ste zrejme nevedeli

Sales Taxes

Prvým problémom, ktorý sme do vyššie uvedeného modelového príkladu nezahrnuli sú takzvané Sales Taxes, respektíve dane, ktoré má každý americký štát nastavené individuálne. Ich výška sa pohybuje od 0 % do 10 % z pôvodnej ceny zariadenia a Apple ich na svojich internetových stránkach nepripočítava.

Ak si teda Apple pýta 1 599 $ za iPhone 15 Pro Max v štáte Tennessiee, kde platí priemerná 9,55 % Sales Tax, musíte k tejto cene prirátať ešte 153 $ (145 €). Dokopy vás tak zariadenie vyjde na 1 752 $.

Skvelou správou ale je, že pokiaľ sa ocitnete napríklad na Aljaške, tu sa Sales Taxes pohybujú v priemere na úrovni 1,76 %. V iných štátoch počítajte s cca 4-8 %.

3. Na Slovensku by ste mali zaplatiť DPH (vzťahuje sa aj na dopravu)

Dovoz tovaru zo zahraničia nie je taký jednoduchý, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Pokiaľ by ste si nechali poslať od známeho novučičký iPhone 15 Pro Max v krabici, pravdepodobne by vám ho zadržali na colnici a žiadali by zaplatiť DPH (20%).

Tu upozorňujeme na fakt, že daň sa nevzťahuje len na celkovú cenu tovaru ale aj na jeho dopravu. V princípe sa teda môže ľahko stať, že v porovnaní s nákupom iPhone 15 Pro Max na Slovensku nič neušetríte a naopak si všetko skomplikujete.

Iné je to samozrejme v situácii, že sa sami nachádzate v USA, kde ste si kúpili nový iPhone. Nikto vás nebude vyšetrovať, odkiaľ toto zariadenie pochádza. Našim drobným odporúčaním je ale zbaviť sa krabice, aby zbytočne nelákala pozornosť colníkov. Ostatné príslušenstvo môžete samozrejme normálne prevážať bez akýchkoľvek obmedzení.

2. Nie je iPhone blokovaný na operátora?

iPhone blokovaný

To na čo si treba dávať špeciálny pozor je, aby iPhone nebol blokovaný na amerického operátora. V takomto prípade by sa nedal použiť so žiadnou inou SIM kartou na Slovensku alebo v zahraničí. V podstate by ste tak mali skoro nepoužiteľné zariadenie.

Prečítajte si tiež  iPhone je najpredávanejší smartfón na celom svete. Prekonal aj Samsung

Nie je to tak dávno, čo sme sa s podobným konceptom stretávali aj na našom trhu. Postupne sa ale vytratil, čo žiaľ neplatí pre USA. S blokovanými telefónmi sa tu môžete stretnúť aj dnes, no našťastie to nie je u všetkých operátorov samozrejmosť. Dávajte si ale radšej pozor.

1. Počítajte len s 12 mesačnou zárukou

Na záver už iba jedno posledné, no z nášho pohľadu veľmi dôležité upozornenie. Na Slovensku sme zvyknutí, že na nový tovar platí štandardná 2-ročná záruka. V USA sú ale výrobcovia povinní ponúkať len 12 mesiacov.

iPhone 14 Pro cena v americkom Apple Online Store
Zdroj: Apple.com

Každý iPhone má teda ročnú záruku, po ktorej uplynutí sa musíte spoliehať sami na seba. Samozrejme, že existuje spôsob, ako si ju dokážete predĺžiť. Slúži na to program Apple Care + dostupný za 199 $.

Inými slovami, ten istý iPhone 15 Pro Max (1 TB), ktorý stojí na Slovensku 1 949 € vás vyjde pri rovnakých záručných podmienkach v USA na 1 798 $ (cca 1 701 €) + Sales Taxes + DPH + Doprava. To už neznie tak lukratívne ako na začiatku, čo poviete?

Pokiaľ ste už doviezli nejaké zariadenie zo Spojených štátov, napíšte nám do komentára, ako to prebiehalo. Budeme radi za všetky vaše postrehy a názory.

Kurz (1 $= 0,95 €)

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.