Napadlo ťa niekedy zmerať si rýchlosť svojho prehliadača? Pokiaľ áno, pravdepodobne si sa stretol s celosvetovo známym benchmarkom Speedometer od spoločnosti Google, o ktorom sa tvrdí, že najvernejšie odráža skutočný výkon JavaScriptu. Ako však píše portál 9to5mac, pred pár dňami bola svetu predstavená jeho vylepšená verzia s názvom Speedometer 3.0, ktorá prináša významnú aktualizáciu.

Ako uvádza web Macrumors, Speedometer 3.0 je „doteraz najlepší spôsob merania výkonu prehliadačov„. Zaujímavé na tomto nástroji je najmä to, že ho vytvorili spoločnými silami vývojári všetkých veľkých prehliadačov. Konkrétne ide o spoločnosti ako Apple, Google, Microsoft a Mozilla.

Hlavným cieľom vývoja tohto nástroja v spolupráci všetkých zainteresovaných strán bolo vytvorenie spoločného chápania výkonu webu, aby bolo možné zlepšiť celkový používateľský zážitok z jeho používania.

Speedometer 3.0 preto zdokonaľuje spôsob, akým počíta a sumarizuje skóre. Nástroj tiež dokáže ponúknuť podrobnejšie výsledky a zavádza širšiu škálu pracovných záťaží.

Zatiaľ najspoľahlivejší benchmark 

Tvorcovia nástroja dopredu priznávajú, že niekoľko testov a pracovných zaťažení nedokáže simulovať celý web. Na druhej strane sa v rámci vývoja softvéru Speedometer 3 zamerali na výber špecifických kritérií, ktoré sú kľúčové pre používateľskú skúsenosť. Vďaka tomu sa podarilo vytvoriť čo najrelevantnejší benchmark, na ktorý sa môžu spoľahnúť milióny ľudí po celom svete.

Softvér sa zameriava na bežne používané frameworky React, Vue, Angular, Preact, Lit, Backbone a Svelte. Rovnako je jeho súčasťou aj vylepšený súbor simulovaných pracovných zaťažený.

Ten sleduje väčšie množstvo práce, ktorú prehliadač vykonáva v reakcii na akcie používateľa. Jeho súčasťou je napríklad aj maľovanie a rôzne asynchrónne úlohy. Koniec koncov, pokiaľ si to chceš vyskúšať sám, môžeš.

Návod: Ako použiť Speedometer 3.0 na meranie rýchlosti prehliadača 

speedometer 3.0
Zdroj: Speedometer 3.0 (snímka obrazovky)

Po kliknutí na tento odkaz sa dostaneš priamo na benchmark Speedometer 3.0, v ktorom si dokážeš porovnať hneď niekoľko prehliadačov. Ešte predtým, ako sa do toho pustíš, prečítaj si nasledujúce inštrukcie od tvorcov, aby bol tvoj výsledok čo možno najpresnejší.

  • Uisti sa, že používaš najnovšiu verziu prehliadača.
  • Uprednostni používanie samostatného čistého profilu prehliadača – rozšírenia a iné ako predvolené nastavenia prehliadača môžu mať veľký vplyv na výsledok.
  • Nespúšťaj žiadne programy na pozadí.
  • Reštartuj prehliadač a zatvor všetky ostatné karty a okná.
  • Stránku s rýchlomerom nechaj zapnutú a počas vykonávania porovnávacieho testu neinteraguj so zariadením.
  • Zariadenie napájané z batérie nechaj pripojené k nabíjačke (napr. notebook).
  • Niektoré zariadenia môžu potrebovať čas na vychladnutie medzi jednotlivými po sebe nasledujúcimi spusteniami.
Prečítajte si tiež  Návod: Ako preniesť dáta z Androidu do iOS? Poradí vám priamo Apple!

Tak ako si dopadol, ktorý prehliadač je pre teba (na tvojom počítači) ten najrýchlejší? Daj nám vedieť do komentára.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -