iPhone je zariadenie, ktoré so sebou nosíme prakticky nonstop. Vyskytuje sa v najrôznejších situáciach, ktoré ho môžu pekne zašpiniť. Okrem iného je bežné, že na ňom klikáme povedzme aj vtedy, keď sedíme na toalete. Urobiť mu menšie čistenie teda nie je dobré len z vizuálneho ale aj z hygienického hľadiska. Ako na to?
Ako správne umývať/ čistiť iPhone?
Len nedávno sme vás priniesli článok, v ktorom ste sa mohli dočítať to, ako môžete vyčistiť špinavé a obnosené remienky k hodinkám Apple Watch. Nie je to samozrejme žiadna veda, ale Apple tu niektoré postupy neodporúča a tak by ste mali vedieť, ktoré to sú.
To isté platí aj pre iPhone. Ten býva veľmi špinavý aj potom, ako ho vytiahneme z krytu. Dôvodom sú pozostatky napríklad jedla, tekutín, mastných rúk a podobne, ktoré sa sem počas relatívne krátkej doby stihnú nasťahovať. Ako proti ním ale bojovať bez toho, aby sme poškodili samotné zariadenie? Toto odporúča priamo Cupertínsky gigant:
4. Vyhnite sa chemikáliam
Čokoľvek, čo nie je vodou môže poškodiť vaše zariadenie, alebo znížiť jeho odolnosť voči vode. iPhone obsahuje veľmi jemné tesnenia, ktoré môžu práve rôzne chemikálie, ako aj mydlá značne oslabiť. Z tohto dôvodu by ste ich nemali používať.
Riziko poškodenia tekutinou, je následne dosť vysoké. Na miesto toho vezmite do ruky navlhčenú alebo suchú handričku (utierku) a začnite postupne v čistení. Naozaj nepotrebujete nič iné, ako čistú vodu. Chce to len trochu trpezlivosti. Zvládne to každý.
3. Dajte si pozor na to, či je váš iPhone (ešte) odolný voči vode
Pred tým, ako sa do samotnej „očisty“ pustíte, naštudujte si, akú vodeodolnosť váš iPhone vlastne obsahuje. V podstate každý model od generácie 7 vyššie už spĺňa nejaký zo štandardov IP (buď IP67 alebo IP68). Ak máte starší model, pod tečúcu vodu ho určite nedávajte. Tak isto si preverte, či vaše zariadenie nebolo v minulosti rozbité a opravované v neautorizovanom servise (ak ste druhým majiteľom). Nikdy nemáte záruku, že tu boli vykonané všetky postupy správne. To môže viesť k veľkým problémom.
2. Nepoužívajte drsné utierky a ani handry
Toto pravidlo je relatívne logické a myslíme si, že všetci dobre viete, prečo o ňom hovoríme. Telo iPhonu je síce odolné, no niekedy sa môže poškriabať aj pomocou drsnej utierky, ktorá na ňom zanechá nenápadné stopy. Je to v podstate podobný efekt, aký môžu na laku auta zanechať kefy v umyvárke.
Odporúčame teda použiť predovšetkým utierky vyrobené z mikrovlákien, ktoré sú úplne neškodné. Dajte si ale pozor na to, aby sa na nich nenachádzali častice prachu. Stačí čo i len malé, tvrdé zrnko prachu a katastrofa v podobe škrabanca môže byť na svete.
1. Vyhýbajte sa stlačenému vzduchu
Hoci je možno stlačený vzduch v tomto prípade na oko dobrý pomocník, radšej ho nepoužívajte. Minimálne tak to uvádza spoločnosť Apple. Môže napáchať viacej škody ako osohu. Súčasťou iPhonu sú aj veľmi jemné diely ako napríklad mikrofón či reproduktory.
Práve tie môže silný tlak zo stlačeného vzduchu posunúť hlbšie (do zariadenia), čím dôjde k problémom a tiež možnej strate vodeodolnosti. Ak si s niektorými časťami jednoducho neviete rady, zaneste svoje zariadenie radšej profesionálom. Tí presne vedia, ako postupovať.
Do komentárov nám napíšte, aké spôsoby pri čistení iPhonu používate vy. Radi ich do článku doplníme…