Používatelia mobilných zariadení s operačným systémom iOS a iPadOS majú tak nejako istotu, že sú v bezpečí. Môže za to najmä prístup spoločnosti Apple, ktorá kladie dôraz na čo najväčšiu informovanosť a zároveň ochranu osobných údajov.

Napriek tomu je ale povolené, aby niektoré naše dáta mohli využívať aplikácie tretích strán, ktoré si môžete stiahnuť z internetového obchodu App Store či už zadarmo, za predplatné alebo za jednorazový poplatok.

Pochopiteľne sa tým nemusíte vôbec zapodievať, no ak si chcete overiť o aké osobné údaje majú ich vývojári záujem, dnes vám ukážeme jednoduchý postup, s ktorým to odhalíte. Trvá to len pár sekúnd.

Návod: Ako zistiť, aké osobné údaje zbierajú apky v našom iPhone?

  • Otvorte si na iPhone/iPade App Store.
  • Teraz vyberte aplikáciu, pri ktorej chcete zistiť aké zhromažďuje osobné údaje.
  • Otvorte jej stránku a prejdite nižšie do sekcie „Ochrana súkromia v apkách“.
  • V pravej časti sa nachádza tlačidlo Zobraziť detaily – kliknite naň.
  • Teraz máte k dispozícii prehľad o všetkých podrobnostiach, ktoré o vás môže zbierať napríklad Facebook, Instagram ale pokojne aj úplne iné apky, ktoré nemajú dôvod používať vaše osobné údaje. Pokiaľ máte pocit, že ich zneužívajú, vždy si to môžete overiť týmto spôsobom.

Ako môžete vidieť sami, celý postup je veľmi rýchly a jednoduchý. Napriek tomu si myslíme, že by sa do iOS hodili ešte iné mechanizmy, pomocou ktorých by sme si mohli skontrolovať všetky zdieľané osobné údaje s konkrétnymi apkami.

Prečítajte si tiež  Ako zistiť, či má niekto tajný prístup k vášmu iPhonu alebo iPadu? Je to jednoduché

Nakoľko však Apple na našej bezpečnosti stále tvrdo pracuje, veríme, že v blízkej budúcnosti (napríklad v iOS 16?) sa podobnej funkcie dočkáme. Privítali by ste ju aj vy? Dajte nám vedieť do komentára.

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.