Spoločnosť Apple už roky vylepšuje kamerový systém vo svojich iPhonoch a od modelu 6S môžete na tieto zariadenia zaznamenávať video v 4K kvalite! Samozrejme však aj tu existujú rôzne nastavenia, ktoré ovplyvňujú kvalitu záznamu. Pokiaľ máte predovšetkým novšie verzie iPhonu, dnes vám ukážeme ako zmeniť snímkovú frekvenciu nahrávania videa.

Ešte predtým ako sa dostaneme ku samotnému postupu, je dobré vysvetliť, na čo vlastne snímková frekvencia slúži. Tento pojem poznáme aj pod skratkou „FPS“ a v jednoduchosti vyjadruje počet obrázkov, ktoré je vaše zariadenie schopné zachytiť za jedinú sekundu.

Pokiaľ má obraz aspoň 24 FPS, už ho môžeme považovať za video. Dôvodom je, že ho naše oko nevníma ako jednotlivé obrázky zobrazované za sebou vo vysokej rýchlosti ale skrátka ako neprerušovaný obraz.

Repasovaný iPhone v TOP stave môžete mať vďaka ITya už za 149 € vrátane záruky!

Na strane druhej ale platí, že čím viac FPS, tým pôsobí video plynulejšie. Ak nerátame spomalený režim, iPhone dokáže nahrávať najviac 60 snímok za sekundu či už v rozlíšení Full HD (1080p) alebo 4K. Takisto si ale môžete zvoliť aj zlatú strednú cestu v podobe 30 snímok za sekundu, ktorá je medzi používateľmi týchto zariadení azda najrozšírenejším nastavením.

Prečítajte si tiež  Apple omylom potvrdilo, že už čoskoro predstaví úplne nový iPhone a iPad!

Vždy však majte na pamäti, že čím viac obrázkov za sekundu tým bude mať samotné video vyššie nároky na úložisko. Konkrétne hodnoty v jednotlivých rozlíšeniach nájdete pod týmto odstavcom:

 • 720p (HD), 30 FPS = 45 MB za minútu – vhodné na šetrenie miesta
 • 1080p (Full HD), 30 FPS = 65 MB za minútu – pre bežného spotrebiteľa
 • 1080p (Full HD), 100 FPS = 65 MB za minútu – plynulejšie video
 • 4K, 24 FPS = 150 MB za minútu – Film
 • 4K, 30 FPS = 190 MB za minútu – Kvalitný záznam
 • 4K, 60 FPS = 440 MB za minútu – Kvalitný a plynulý záznam

Ako zmeniť snímkovú frekvenciu nahrávania videa

 • Otvorte si aplikáciu Nastavenia na svojom iPhone.
 • Prejdite nadol a kliknite na položku Fotoaparát.
 • Tu vyberte položku Video.
 • Teraz si budete môcť vybrať snímkovú frekvenciu a rozlíšenie, v ktorom chcete nahrávať videá.
 • Hotovo

Takisto dávame do pozornosti aj možnosť automatického FPS, ktorá sa nachádza v sekcii Video (kde nastavujete aj snímkovú frekvenciu).

Pokiaľ váš iPhone podporuje túto funkciu, pri jej aktivácii dokáže v slabom osvetlení znížiť snímkovú frekvenciu na 24 FPS a optimalizuje video s frekvenciou 60 FPS podľa pohybu scény.

Táto funkcia sa dá aplikovať len pri videách s 30 FPS alebo pri videách s 30 a 60 FPS. Ak teda chcete zaznamenávať čo možno najkvalitnejšie zábery aj v noci alebo v šere, uvedený prepínač dajte do polohy „aktívne“. Nič tým nestratíte ale iba získate…

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here