Väčšina počítačov Mac má SSD úložisko. Pokiaľ ste si nekupovali najdrahšiu verziu, kapacita bude pravdepodobne menšia. Niekto funguje len so 128 GB úložného priestoru. Keď sa Mac zaplní, je to problém. Pozrite sa na to, čo vám v ňom zaberá najviac miesta. Nepotrebné súbory a programy môžete vymazať.

Úložisko

Najlepší spôsob ako riešiť problémy s nedostatkom úložiska na Macu je v prvom rade zariadenie poriadne vyčistiť. Za ten čas, čo ho používate sa vám tu nazbierala hromada nepotrebných súborov a programov, ktorých sa môžete hravo zbaviť a nebudú vám chýbať. V prvom rade ale musíte zistiť, o ktoré takéto súbory sa v praxi jedná. Kde ale nájsť správu úložiska? Prečítajte si následujúci návod ako na to:

Návod: Čo zaberá na vašom Macu najviac miesta?

  • Značme tým, že v ľavom hornom roku kliknete na ikonku Apple ().
  • Teraz vyberiete hneď prvú možnosť, ktorá sa tu zobrazila „O tomto počítači Mac“.
  • V následujúcom výbere kliknite na kartu „Úložisko“.
  • Tu si môžete veľmi všeobecne pozrieť, koľko vám zaberajú rôzne kategórie miesta.
  • Na pravej strane sa nachádza tlačidlo „Spravovať“, na ktoré kliknite.
  • Máte pred sebou rozšírené menu, v ľavej časti vyberte kategóriu ako napríklad „Dokumenty“
  • V zozname kariet vyberte „Veľké súbory“
  • Hotovo!

Na základe tohto postupu si môžete pozrieť stav vašeho úložiska v jednoduchej podobe alebo potom rozšírene. Tu vám váš počítač ukáže napríklad to, o aký súbor ide, koľko kapacity zaberáý, kedy bol vytvorený alebo to, kedy ste ho naposledy otvorili. Dôležité je podotknúť, že najväčšie súbory sa zoraďujú logicky smerom odhora nadol.

Dúfame, že vám náš návod pomohol a budeme radi, keď si v sekcii návody na našom webe pozriete aj iné triky, ktoré možno s Macom ešte neovládate. Prečítajte si napríklad to ako napísať znak € alebo $.

Návod: Čo zaberá na vašom Macu najviac miesta?
Návod: Čo zaberá na vašom Macu najviac miesta? – svetapple.sk

Prečítajte si tiež  Adobe: Photoshop je na Macu s čipom M1 o 50% rýchlejší než na totožnom modeli s Intelom
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.