iPhone patrí medzi najlepšie zabezpečené smartfóny na svete. Vďaka funkcii Find My iPhone si už zlodeji netrúfajú na jeho krádeže v takej veľkej miere, ako tomu bolo kedysi. Napriek tomu však podobné situácie nastávajú aj dnes a podľa nedávnych príspevkov na sociálnej sieti Reddit majú zaujímavý priebeh. Zariadenia, ktoré sú ukradnuté v Amerike sa pomerne rýchlo dostanú na druhú stranu sveta do Číny. Vysvetlenie je jednoduché.

Aby sme to bližšie špecifikovali, na Reddite sa v minulosti objavilo diskusné vlákno, v ktorom používateľ menom u/TheOfficialWhatsTheT priblížil svoju situáciu ohľadom krádeže iPhonu. Jeho zariadenie zmizlo počas festivalu Day N Vegas, ktorý sa odohrával v americkom Miami.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Keď sa ho neskôr snažil vystopovať, neveril vlastným očiam. V priebehu niekoľkých týždňov sa iPhone premiestnil do Shenzhenu v Číne, konkrétne do štvrte Huaqiangbei. Podobný príbeh zdieľali aj desiatky iných používateľov.

iPhone je možné sledovať a zablokovať aj keď je vypnutý 

iPhone 13 Pro max a iPhone 13 Pro
Zdroj: Unsplash / Nubelson Fernandes / Luka Petranović

Pokiaľ máte na iPhone aktivovanú službu Nájsť, od príchodu iOS 15 je možné ukradnuté alebo stratené zariadenie vystopovať aj potom, ako bolo vypnuté či vybité.

Prečítajte si tiež  Spoločnosť Samsung sťahuje trhový podiel Apple Watch. Pozrite sa o koľko

Dokiaľ totiž telefón môže, stále sa snaží odosielať svoju polohu na zariadenia, ktoré sa nachádzajú v jeho tesnej blízkosti (podobne ako AirTag). Ak ho teda zlodej vypne, príliš si nepomôže, nakoľko funkcia sledovania zostáva aktívna.

No a pokiaľ je zariadenie vybité a presunuté na druhú stranu sveta, hneď po opätovnom zapnutí a pripojení k internetu sa zablokuje (ak na to dal jeho majiteľ príkaz). V takomto stave je teda nepoužiteľné a veľmi ťažko sa predáva. Číňania však majú riešenie.

Zariadenia sa „odomykajú“ a rozoberajú na čínskom trhu

Na Reddite sa objavilo vysvetlenie, prečo väčšina ukradnutých zariadení cestuje na jedno miesto v Číne. Používateľ menom BuckWildBilly napísal, že „Shenzhen je čínske Sillicon Valley“. 

Prečítajte si tiež  Takto vyzerá unboxing Apple Watch Series 7 Hermes za 1 859,00 €

Špecialisti na elektroniku zariadenie z ďalekých končín príjmu, aby ho následne mohli softvérovo odomknúť prostredníctvom Jailbreaku. A aj keď to zrejme nefunguje na každom jednom kúsku, sú výnimky, na ktorých vedia títo ľudia perfektne zarobiť.

Huaqiangbei v Shenzene je považovaný za najväčší trh s elektronikou na svete, kde sa predávajú nielen ukradnuté zariadenia, ale aj všetky druhy náhradných dielov.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay. 

Loopi Eco Case
Reklama

Ako iste viete, dostať sa ku originálnym súčiastkam od spoločnosti Apple je aj v súčasnej dobe takmer nemožné. Ak by vám však nevadilo, že už boli používané, prečo to nevyskúšať. Mnohé hardvérové komponenty vplyvom času zásadne nedegradujú.

V minulosti o tom natočil video aj slávny youtuber Strange Parts, ktorému sa podarilo na čínskom trhu nakúpiť dostatočné množstvo súčiastok na to, aby si doma zostavil svoj vlastný iPhone. Nebolo to síce ľahké a trvalo to nejakú dobu, no vo výsledku držal v rukách fyzicky funkčné zariadenie.

Ak sa iPhone ocitne v Číne, je to pre vás konečná. Platí to však aj o Poľsku, Maďarsku či Ukrajine

Pokiaľ budete v budúcnosti obeťou podobnej krádeže, nezabúdajte na to, že ste si na svojom zariadení aktivovali službu Nájsť. Na Slovensku nie je úplne bežné, aby sa ukradnuté zariadenia posielali do Číny, no veľakrát cestujú do susedných krajín, ako napríklad Poľsko, Maďarsko či Ukrajina.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Je len malá pravdepodobnosť, že sa šikovných podvodníkom podarí obísť sofistikované zabezpečenie spoločnosti Apple a preto zvyčajne tieto zariadenia končia rozobraté na náhradné diely. Veď väčšina ich vnútorných komponentov sa dá opätovne použiť a pokiaľ sa tak stane, telefón sa rozkúskuje na desiatky či stovky drobných častí.

V takomto prípade ho už ako jeden kus nikdy nenájdete. Bezprostredne po krádeži teda treba rýchlo konať. Práve v prvých hodinách máte najväčšiu šancu, že znovu nájdete svoje zariadenie ako aj osobu, ktorá vám ho ukradla.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here