Spoločnosť Apple naďalej ponúka prvotriednu softvérovú podporu pre operačný systém iOS 17, ktorý sa dostal do zariadení širokej verejnosti v septembri minulého roka. Technologický gigant teraz vypustil štvrtú veľkú aktualizáciu s označením iOS 17.4, ktorej súčasťou sú jednak opravy chýb a problémov, ale aj zásadné novinky týkajúce sa App Store, platobných služieb či prehliadačov na území EÚ. Nahrádza predošlú verziu systému iOS 17.3.1.

Dobrou správou v tomto prípade je, že aj keď iOS 17 nemal zo začiatku práve úspešný štart, nakoľko sme ho nemohli zďaleka označiť za dokonalo vyladený, dnes už je situácia celkom iná. Už pri iOS 17.3 sme mali pocit, že všetko funguje tak, ako má, takže iOS 17.4 by mal byť na tom ešte o poznanie lepšie.

Sťahovanie môže kvôli preťaženým serverom zo začiatku trvať aj niekoľko hodín, no nám sa už update nainštaloval a trvalo to sotva niekoľko minúť. Neskôr v noci bude, ale situácia s istotou lepšia pre každého používateľa.

Na iOS 17.4 si, ale pre istotu pripravte hneď niekoľko gigabajtov voľného miesta a taktiež si nezabudnite svoje zariadenie zálohovať. Inštalácia tak prebehne hladko a hlavne bez rizika. Na našom redakčnom iPhone 15 Pro Max má update 1,7 GB, takže je pomerne veľký.

iOS 17.4
Zdroj: SvetApple

A ak neviete, na aké zariadenia si iOS 17, respektíve novšiu verziu iOS 17.3 nainštalovať, radi vám s tým pomôžeme. Ak máte akýkoľvek iPhone XS, XS Max, XR (2018) alebo novší, update vám bude podporovať.

Ak naopak vlastníte iPhone X, iPhone 8 alebo iPhone 8 Plus (2017) alebo starší, iOS 17 už na ňom nemôžete používať.

Podrobný popis ku iOS 17.4 od spoločnosti Apple 

Apky v Európskej únii

Obyvatelia Európskej únie majú teraz nové možnosti a môžu:

 • Inštalovať apky z alternatívnych obchodov s apkami.
 • Nainštalovať webový prehliadač s alternatívnymi enginmi.
 • Nastaviť predvolený webový prehliadač pri prvom otvorení Safari.
 • Platiť za apky v App Store s odznakom externého nákupu alternatívnymi spôsobmi.

Niektoré možnosti vyžadujú podporu vývojára.

Emoji

 • Na klávesnici emoji sú teraz dostupné nové emoji huby, fénixa, limetky, pretrhnutej reťaze a trasúcej sa tváre.
 • Pri 18 emoji ľudí a tiel je k dispozícii aj obrátená orientácia.

Apple Podcasts

 • Prepisy umožňujú počúvať epizódy podcastov a čítať si zvýraznený text v angličtine, španielčine, francúzštine a nemčine synchronizovane so zvukom.
 • Pri epizódach možno zobraziť celé textové prepisy s možnosťou vyhľadávania slov alebo fráz, spustenia prehrávania od vybraného miesta klepnutím na text a zapnutia funkcií prístupnosti, ako sú napríklad funkcie Veľkosť textu, Zvýšiť kontrast a VoiceOver.
Prečítajte si tiež  Toto je dôvod, prečo by ste si mali urýchlene nainštalovať iOS 14.4.2 a watchOS 7.3.3

Táto aktualizácia obsahuje nasledujúce vylepšenia a opravy chýb:

 • Rozpoznávanie hudby umožňuje pridávať identifikované skladby do playlistov a knižnice v Apple Music, ako aj do apky Apple Music Classical.
 • Ochrana odcudzeného zariadenia podporuje možnosť vyššieho zabezpečenia na všetkých miestach.
 • Na modeloch iPhonu 15 a iPhonu 15 Pro sa v časti Stav batérie v Nastaveniach zobrazuje počet nabíjacích cyklov, dátum výroby a dátum prvého použitia batérie.
 • Oprava problému, v dôsledku ktorého sa v apke Nájsť nezobrazovali obrázky kontaktov.
 • Oprava problému u užívateľov dvoch SIM kariet, v dôsledku ktorého sa telefónne číslo zmenilo z primárneho na sekundárne a zobrazovalo sa v skupine, do ktorej poslali správu.

Niektoré funkcie nemusia byť k dispozícii vo všetkých regiónoch alebo na všetkých Apple zariadeniach. Informácie o bezpečnostnom obsahu aktualizácií Apple softvéru nájdete na stránke: https://support.apple.com/kb/HT201222

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.