Používatelia sa nás pomerne dosť často pýtajú rôzny otázky týkajúce sa nového operačného systému od Apple. Dosť často ide o otázky týkajúce sa klávesnice. Neviete sa pohybovať v texte pri písaní v iOS 13? Takto to funguje po novom.

Neviete sa pohybovať v texte pri písaní v iOS 13? Takto to funguje po novom.

Apple urobil v iOS 13 rôzne zmeny, ktoré nás veru veľmi nepotešili aj keď našťastie urobilo omnoho viac takých, z ktorých máme veľkú radosť. Jednou zo zmien, ktorá prišla pravdepodobne kvôli odstráneniu 3D Touch z nových modelov 11 Pro a 11 Pro Max je pozmenené ovládanie klávesnice.

- Reklama -

Počas editácie textu sme boli zvyknutí na to, že sme jednoducho pritlačili na displej a kurzor sme si posunuli tam, kde sme chceli chybu v texte opraviť. Teraz to však akosi niekomu nefunguje. iOS 13 je už nastavený tak aby ste 3D Touch využívali čo možno najmenej a radšej si zvykli na jeho nástupcu (alebo skôr technologicky predchodcu?) Haptic Touch.

Nie je celkom jasné či ide o chybu alebo nie. Sami sme sa stretli so zvláštnym javom, kedy na iPhone XS bez problémov táto technológia fungovala avšak niekedy sme mohli tlačiť koľko sme len chceli a nič sa nestalo. Tak či onak, možno do budúcna bude pre vás dobre vedieť, že po novom pohyb kurzorom bude zabezpečovať medzerník na klávesnici. Stačí ak na ňom na chvíľočku podržíte váš prst, zacítite haptickú odozvu a vy sa môžete vrámci textu pohybovať veselo koľko len chcete.

Poteší aj budúcich majiteľov iPhonu 11/11 Pro/11 Pro Max

Táto zmena, respektíve návod ako ovládať po novom klávesnicu určite poteší aj budúcich majiteľov nových iPhonov. Ani jedna z noviniek už nemá 3D Touch. Zmena sa teda netýka len nástupcu modelu 11 ale aj nástupcov modelovej rady XS, čo považujeme za dosť veľký krok späť. Predsa len šlo o dosť frekventovanú technológiu a jediný dôvod, ktorý mohol Apple mať na to aby ju zrušilo bolo šetrenie nákladov. To je všetko síce pekné ale telefóny na základe tohto šetrenia nezlacneli ani o 1€. Výsledok je teda taký, že v tomto smere sú displeje horšie ako minulý rok.

Ak ste si zakúpili jedno z týchto zariadení, alebo sa na to iba chystáte, tento návod vám príde vhod aj keď vám klávesnica s 3D Touch bez problémov funguje. Posúvanie kurzoru vrámci medzerníka je nový štandard na ktorý si budete musieť zvykať. Nie je to síce lepšie ale po pár minútach ani nebudete vedieť, že ste to niekedy robili ináč.

Neviete sa pohybovať v texte pri písaní v iOS 13? Takto to funguje po novom. - svetapple.sk
Neviete sa pohybovať v texte pri písaní v iOS 13? Takto to funguje po novom. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.