Včera večer nám Apple predstavilo niečo, na čo sme čakali celý rok. Vrámci úvodu WWDC 2016 (Worldwide Developers Conference) nám predstavilo MacOS, iOS 10, tvOS či WatchOS 3. V podstate to bol plný večer noviniek, čo sa softwaru týka a najviac nás asi zaujalo iOS 10, čo je samozrejme logické. Je tu obrovské množstvo noviniek, ktoré by si mal poznať, ale dnes si ukážeme len 10 tých najdôležitejších!

10 najlepších noviniek z iOS 10

Apple len včera predstavilo operačný systém iOS 10, ktorý príde v oficiálnej verzií niekedy v septembri tohto roka. Dnes už ale poznáme jeho funkčnú beta verziu, ktorá je určená pre vývojárov. Títo vývojári ale využili to, že majú možnosť pracovať s novým systémom už teraz a natočili pre nás zaujímavé videá, my ti jedno z nich ukážeme, v ktorom sa na iOS 10 pozrieš podstatne komplexnejšie.

- Reklama -

Dnes sa na internete objavilo celkom zaujímavé video, ktoré ti ukáže 10 najlepších noviniek, ktoré systém priniesol, alebo lepšie povedané, ešte len prinesie. Hneď na začiatok ťa prekvapí jedna novinka, ktorá zobudí tvoj iPhone tým, že ho jednoducho zdvihneš zo stola. Akonáhle to urobíš, rozsvieti sa ti displej ako by si stlačil LockButton. Vyzerá to naozaj zaujímavo a toto riešenie sa nám popravde aj celkom páči.

Apple ale kompletne prepracovalo aj ďalšiu, veľmi dôležitú vec a to je odomykanie. V roku 2007 prišiel Steve Jobs so svojim odomykaním „slide to unlock“ a to sa stalo vo svete v podstate trendom. Túto hlášku nenájdeme len na starých iPhonoch či vlastne aj na tých súčasných, ale aj na rôznych tričkách, krytoch, hrnčekoch a podobne.

Apple ju nahradilo hláškou „Press Home to open“. Znamená to teda, že už žiadne posúvanie doprava ale jednoduché využívanie Touch ID. To je na prvý pohľad trošku škoda, ale zasa na druhú stranu to vidíme aj v dobrom. Ak to má zjednodušiť používateľské prostredie a ovládanie telefónu ako také, tak prečo nie? Hoci je tocelkom výrazná zmena, nejde o nič dramatické a pravdepodobne to prispeje k lepšiemu ovládaniu.

iOS 10 - svetapple.sk

Veľká zmena

Ako ale môžeš vidieť na videu aj ďalšiu vec, nový iOS 10 je sám o sebe veľká zmena. Oproti predošlej verzií tu je až príliš veľa noviniek, ktoré je dokonca problém rozumne spísať do jedného článku, o čom ťa určite presvedčil aj náš včerajší „iOS 10“ článok. Nájdeme tu celkovo prepracované používateľské rozhranie, ako aj jeho dizajn. Je tu obrovské množstvo noviniek, ktoré prinesú napríklad jednoduchšiu domácnosť budúcnosti, áno myslíme aplikáciu Home, s ktorou budeš môcť svojim prstom ovládať všetko od teploty až po farbu osvetlenia v tvojom byte či dome.

Rovnako tak sme sa dočkali aj ďaleko lepšej integrácie 3D Touch do celého systému, ktorá bola doteraz veľmi slabá a využívalo ju iba veľmi málo používateľov. Častokrát sa dokonca stane, že používateľ príde až po niekoľkých týždňoch na to, že niečo podobné vo svojom iPhone vôbec má. Najnovšie ale budeš môcť všetko omnoho komplexnejšie a jednoduchšie ovládať aj silou stlačenia displeja.

Netreba samozrejme zabudnúť ani Messages, ktoré sú po novom omnoho prepracovanejšie a krajšie. Možností je tu viac ako vo Facebooku Messenger a popravde, ak sa ich odhodlá Apple sprístupniť nejakým spôsobom aj pre Andorid, môžu ho veľmi rýchlo dobehnúť.

Čo si o novom operačnom systéme myslíš ty? Máš pocit, že Apple opäť dostatočne inovovalo a prinieslo kopu užitočných noviniek alebo sa ti príliš zmena nepáči a uvažuješ, či na ňu v septembri vôbec prejdeš? Svoje postrehy nám zanechaj v komentároch, teraz už video.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.