Apple v roku 2007 predstavilo spoločne s prvým iPhonom aj svoj prvý mobilný operačný systém iOS, ktorý sa stal vo svete okamžite hitom a zamilovali si ho stovky miliónov ľudí za pár rokov. Dnes je na svete miliarda aktívnych iOS zariadení a tak je celkom logické, že je práve tomuto operačnému systému kladená veľká podpora zo strany vývojárov v Apple. Spoločnosť práve predstavila iOS 10 a pripravila si pre nás nádielku fantastických noviniek! 

Nová uzamknutá plocha

Apple sa rozhodlo kompletne prekopať základnú plochu a notifikácie, ktoré sa na nej nachádzajú. Celkovo tu teda nájdeme nový dizajn, ktorý sa podpísal napríklad v Control Centre, na dizajne notifikácií, z ktorých je najnovšie možné odpisovať aj z uzamknutej plochy. Zaujímavý je nový spôsob vysúvania fotoaparátu. Nebude sa totižto vysúvať zospodu tak, ako sme boli doteraz navyknutí ale budeme ho vysúvať zprava, čo bude celkom zmena.

Zaujímavé ale nebude to, čo sa stane keď po ploche posunie prst smerom doľava ale smerom doprava. Tu sa totižto objavia celkom nové widgety, napríklad widget počasia, ktoré nám povedia omnoho viac bez toho, aby sme náš iPhone museli odomykať. Zmenil sa aj Control Center, kde je omnoho lepší prístup napríklad do aplikácie Apple Music. Apple tu vo veľkom použilo aj 3D Touch. Novinka teda možno dostane väčšie využitie ako mala doteraz. Predsa len sme ho až tak moc nevyužívali.

iOS 10 - svetapple.sk

iOS 10 - svetapple.sk

iOS 10 - svetapple.sk

3D Touch

Tak, ako sme už naznačili vyššie, Apple skutočne makalo na tom, aby bol iOS 10 čo najlepší a tiež si veľmi dobre uvedomovalo aj to, že 3D Touch, ktorý prišiel už v iOS 9 nebol možno tak využívaný, ako by mohol byť. Presne preto sa rozhodli v centrále Applu zapracovať na tom, aby bolo jeho využitie podstatne rozšírenejšie a to sa podarilo na výbornú!

Po novom totižto ponúka obsahovo viacero možností a myslíme, že si ľudia zvyknú na toto ovládanie tak, že ho budú používať každú chvíľu a nie len vtedy, kedy si uvedomia, že takýmto spôsobom si sem tam niečo môžu skrátiť.

iOS 10 - svetapple.sk

iOS 10 - svetapple.sk

Inteligentnejšia Siri

Siri je s nami už od roku 2011, vtedy prišla ako jedna veľká novinka ešte s príchodom iPhonu 4S. Dnes už je to 5 rokov od jej predstavenia a Apple si uvedomilo, že jej zapracovanie do systému nie je dostatočné. iOS 10 teda prinesie zmenu, kedy bude samotná Siri podporovať omnoho viacej aplikácií, športových aktivít, taktiež platobné aplikácie, sociálne siete a podobne. Máme sa teda na čo tešiť, Siri bude zase o čosi múdrejšia.

Škoda len, že zatiaľ nevieme, či ponúkne aj slovenčinu či češtinu ale vzhľadom na to, že sa Apple na Keynote nijako nehrdilo rozšírením jazykov, predpokladáme, že skôr nie. V našich končinách bude teda tak trošku na nič, tak ako posledných 5 rokov. Pokiaľ totižto nemáš rozšírené znalosti angličtiny, asi ju bežne nevyužívaš.

iOS 10 - svetapple.sk

QuickType

Nový iOS 10 používa technológiu, ktorá sa nazýva „deep learning“. Táto technológia bude veľkým prínosom najmä pre tých, ktorým už lezie na nervy časté, chybné automatické opravovanie (auto correct). Telefón si totižto bude vedieť sám zapamätať všetko to, čo píšeš a na základe toho lepšie reagovať. Takáto vec sa nám skutočne páči a dúfame, že sa jej dočkáme už v prvej beta verzii.

Prečítajte si tiež  AirPods dostanú ďalšiu pridanú hodnotu. Budú sledovať naše zdravie

QuickType je tiež prepojený so Siri, tá dokáže vďaka nemu na základe údajov z iMessage plánovať kalendáre, kontrolovať, kedy máš čas, zisťovať zaujímavé informácie o filmoch, miestnych reštauráciach či informácie o kontaktoch. To samozrejme nie je všetko, prepojená bude z omnoho väčším počtom aplikácií, zrejme to bude spolu radosť používať, veď uvidíme!

iOS 10 - svetapple.sk

Nové Photos

Nové Photos ponúkajú obrovské novinky a keďže sa v súčasnosti fotí s iPhonom skutočne vo veľkom, niet divu, že sa práve na túto aplikáciu Apple tak vo veľkom zameriavalo. Najnovšie si vďaka Places budeš môcť veľmi jednoducho na mape pozrieť fotky, ktoré si vytvoril. Ďalšia novinka bude tiež veľmi zaujímavá, týka sa automatického rozoznávania tvári, na základe čoho si budeš môcť s týmito ľuďmi vytvárať samostatné albumy.

Napríklad si spravíš fotku svojej frajerky, napíšeš do fotiek jej meno a iPhone by ti mal automaticky vyhodiť všetky „selfíčka“, ktoré si si s ňou vyhotovil. Žiaľ predpokladáme, že toto bude fungovať len po anglicky. Táto funkcia by mohla fungovať tak, že by bola prepojená s kontaktmi. Práve vďaka tomu bude schopná rozoznávať tváre podľa mena. Ostatné slová, ako napríklad „auto“ alebo čokoľvek iné už budeš asi musieť písať po anglicky. Pochybujeme, že túto funkciu Apple prispôsobilo aj pre slovenský trh ale na druhú stranu, nikdy nevieš kedy motyka vystrelí!

Veľmi jednoducho si vieš potom aj vytvoriť albumy na základe miesta, ľudí, času, udalosti a tak ďalej. Znamená to teda, že prístup ku albumom bude omnoho jednouchší. Popravde sa ale trošku bojíme toho, že ich bude až príliš veľa. Ak používaš Snapchat či Instagram, automaticky máš o dva albumy viac. Vzhľadom na to, že už bez toho ich tam je dosť, bude v tom možno trošku zmätok. Nevadí, budem si musieť zvyknút, koniec koncov je to pre nás, možno to budeme mať jednoduchšie.

iOS 10 - svetapple.sk

iOS 10 - svetapple.sk

iOS 10 - svetapple.sk

iOS 10 - svetapple.sk

Mapy

Apple poriadne zapracovalo aj na mapách, ktoré sú vraj v iOS 10 podstatne prepracovanejšie ako tie v iOS 9, ktoré však sami o sebe neboli na tak zlej úrovni. Pokiaľ si ale spomenieme na minulosť a časy iOS 6, kedy sa Apple rozhodlo odlepiť od Googlu aby predstavilo vlastné mapové podklady zistíme, aký kus mapy v iPhone za ten čas vlastne prešli.

Po novom budeme mať k dispozícií vraj ešte lepšiu navigáciu, ktorá bude presnejšia a ponúkne viac možností. Popravde sa ani nečudujeme, keďže Apple na základe svojich mapových podkladov v iPhone používa aj navigáciu v CarPlay, ktorá je veľmi dôležitá. Je teda dosť možné, že akonáhle aktualizuješ na iOS 10, na klasické navigácie v aute, či Sygic a podobne budeš môcť zabudnúť, samozrejme to len za predpokladov, že bude naozaj dobrá!

iOS 10 - svetapple.sk

iOS 10 - svetapple.skiOS 10 - svetapple.sk

Prepracovaná aplikácia Music

Hudbu na iPhone počúva skoro každý a veľa z nás má ešte predplatenú službu Apple Music. Apple si uvedomilo, ako často je aplikácia používaná a tiež si zrejme uvedomilo, že to, ako vyzerá po dizajnovej stránke či po stránke používateľského rozhrania treba zmeniť. Presne preto sa rozhodlo pre veľkú zmenu a vytvorilo celkom nový dizajn aplikácie, ktorý sa nám popravde omnoho viac pozdáva už na prvý pohľad.

Prečítajte si tiež  Vyšiel iOS 8.1!

Tak napríklad ako prvé čo uvidíš po otvorení aplikácie už nebude sekcia „Pre vás“ ale sekcia „Moja hudba“, ktorú používaš určite omnoho častejšie. Ďalšia skvelá novinka sú napríklad lyrics, ktoré sa ukážu v „práve hrané“. Áno čítaš správne, nebudeš musieť pozerať na internete text aby si si mohol zaspievať svoju obľúbenú pesničku. Všetko nájdeš pekne integrované v aplikácií Hudba, čo sa nám skutočne veľmi páči.

Ďalej tu máme prepracovanejšie návrhy. V Apple sa zrejme snažia, aby každý človek našiel presne takú hudbu, ako počúva, no zatiaľ ju nepozná, alebo ju minimálne nemá vo svojej knižnici či playlistoch. Ak teda budeš prepočúvaný tým, čo máš v telefóne, Apple Music ti poskytne nové možnosti, ako nájsť ďalšiu hudbu, korú budeš milovať, veď hudby nie je nikdy dosť!

Potom tu nájdeme ešte kartu Radio, ktorú asi všetci poznáme a musíme povedať, že sme si ju obľúbili aj u nás na Slovensku. Rádia prehrávajú v podstate hudbu v playlistoch a poväčšine sa v nich striedajú známe songy. Akonáhle sa ti pesnička nepáči, môžeš ju kedykoľvek prepnúť. V sekcií Browse potom nájdeš rôzne rebríčky a podobne. Čo sa týka novej aplikácie Music, asi budeme musieť napísať samostatný článok, pretože je tu noviniek skutočne veľa.

iOS 10 - svetapple.sk

iOS 10 - svetapple.sk

iOS 10 - svetapple.sk

Vylepšené News

News sú v naších končinách pomerne neznáme, pretože sa v našich iPhonoch so Slovenským AppStorom nezobrazujú. Každopádne sú vylepšené a v súčasnosti majú až 60 miliónov používateľov. Vydáva tu už 2000 vydavateľov a každý deň ich počet pribúda.

iOS 10 - svetapple.sk

Nová aplikácia Home

Ako sme už naznačovali dávnejšie, Apple tvrdo makalo na tom aby bolo prepojenie našich domovov a mobilných zariadení čo najrozšírenejšie. Presne preto najnovšie predstavilo aplikáciu Home, vďaka ktorej budeš môcť ovládať rôzne funkcie priamo na telefóne. Patrí tu napríklad otváranie garážových dverí či rozsvietenie svetiel v dome. Mohlo by tu pribudnúť tiež ovládanie klimatizácie (ak ju v dome máš) a podobne. Možnosti sú naozaj obrovské.

Aplikáciu si budeš môcť pridať aj do ovládacieho centra, čo znamená, že ju budeš mať prakticky vždy poruke. Dokonca ju budeš môcť mať aj na ruke, podporuje totižto aj Apple Watch! Apple vraj už dnes spolupracuje so stavebnými firmami, ktoré stavajú obytné domy a tiež ich zariaďujú. Znamená to, že akonáhle zakúpiš nejaký dom či byt, ktorý bude vybavený príslušným zariadením, okamžite si ho budeš môcť ovládať telefónom!

iOS 10 - svetapple.sk

iOS 10 - svetapple.sk

Telefón

Aj aplikácia Telefón dostala nové funkcie, napríklad automatický prepis hlasovej schránky do správy. Apple pracovalo aj na tom aby ľudí v tejto schránke neotravoval spam, presne preto ho nová aplikácia Telefón bude schopná automaticky identifikovať. Apple tiež kompletne prerobilo dizajn kontaktov. Najnovšie bude tvoj iPhone vedieť aj podporovať hovory vo firemných sieťach. Všetko vďaka spolupráci spoločnosťou Cisco.

Prečítajte si tiež  Album "Replay 2020" je už dostupný na Apple Music. Vyskúšajte ho aj vy!

iOS 10 - svetapple.sk

Messages

Práve sme sa dostali na to asi úplne najzaujímavejšie z celého iOS 10. Pravdepodobne iMessages nepoužívaš častejšie ako Messenger od Facebooku ale keď uvidíš, čo všetko do nich Apple pridalo, je dosť možné, že pokiaľ budeš mať nový operačný systém nainštalovaný, budeš zmýšľať celkom ináč. Kompletná zmena a obrovské množstvo funkcií.

V prvom rade je tu omnoho lepšie integrované napríklad video či fotografia. Môžeš zdielať priamo videá z YouTube či vlastné fotky omnoho jednoduchšie ako doteraz. Celé to viac funguje ako Messenger, niet divu, že sa Apple takto pokúsilo zaútočiť.

Zaujímavé sú v tomto prípade Emoji, ktoré sú v súčasnosti až neuveriteľne populárne. Smajlíky sú takmer všade a každý jeden ich veľmi rád píše. Ani sa vlastne nečudujeme, naozaj sú super. Apple pridalo do Messages až 3x väčšie Emoji. To ale nie je ani zďaleka všetko.

Tvoja klávesnica ti bude sama navrhovať smajlíky na základe toho, čo píšeš. Znamená to, že akonáhle napíšeš nejakú vetu alebo slovo, označíš ho a automaticky ti vybehnú návrhy presne tých smajlíkov, ktoré by mali dané slovo vyjadrovať. Akonáhle teda napíšeš „I’m Happy“, vyskočí ti šťastný smajlík a podobne.

Nové sú tiež efekty bubliniek, v ktorých sa nachádzajú správy (áno presne tie modré), tie sa dokážu zväčšovať, zmenšovať, zmeniť na neviditeľný atrament, kedy potiahnutím prstom po správe ju automaticky aj zobrazíš. Ďalšia novinka je napríklad písanie textu rukou, či kreslenie obrázkov rukou. Táto novinka sa nazýva Digital Touch. Novinkou sú potom aj Fullscreen efekty, kedy si môžeš dať do pozadia pohybujúcu sa ohňostroj, vyzerá to naozaj fantasticky!

Apple na svojej konferencií predstavilo aj iMessage Apps, znamená to, že si do svojich správ budeš môcť nainštalovať nové aplikácie, nálepky či efekty!

iOS 10 - svetapple.sk

iOS 10 - svetapple.sk

iOS 10 - svetapple.skiOS 10 - svetapple.skiOS 10 - svetapple.sk

iOS 10 - svetapple.sk

iOS 10 - svetapple.skiOS 10 - svetapple.sk

Záver

Nejde o úplne všetky novinky v iOS 10, napríklad tu pribudla novinka v podobe Live Photos so stabilizáciou. Ďalej tu máme napríklad konverzácie v aplikácií mail, ktoré sa ti zobrazuje ako chat. Zaujímavé tiež môžu byť Safari poznámky, na ktorých môže pracovať hneď viacero ľudí naraz.

Ak sa ti teda podarilo dočítať tento náš skutočne rozsiahly článok až do úspešného konca, budeme veľmi radi, ak ho budeš zdielať aj na Facebooku. Snažili sme sa tu zachytiť takmer všetko, čo pred pár minútami zaznelo ohľadom nového iOS 10 na Keynote. Novinky sú naozaj obrovské a je jasné, že to nebolo všetko. Predpokladáme, že časom, buď v nejakej beta verzií či časom v aktualizácií príde aj Dark Mode.

Zdá sa teda, že v Apple na nových systémoch zapracovali. Teraz nasleduje obdobie vyše 2 mesačného testovania, počas, ktorého si to vďaka public beta verziám budeš môcť vyskúšať aj ty, ak budeš mať záujem samozrejme. Zatiaľ oficiálne nevieme, kedy iOS 10 vyjde vo svojej verzií pre nás všetkých, nie len pre tých čo testujú betu, no dúfame, že to bude už v septembri. Viac to totižto závisí od toho, kedy bude predstavený nový iPhone. V tomto období Apple vypúšťa plnú verziu iOS do éteru!

iOS 10 - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.