Len nedávno sme vám priniesli zoznam najlepších filmov Dwayna Johnsona. Dnes pokračujeme výberom 10 najlepšie hodnotených filmov podľa ČSFD. Poďme na to.

10. Pelíšky

Žáner: Komédia / Dráma

- Reklama -

Hodnotenie: 91,2% (106 855  hlasov)

Príbeh sleduje stret viacerých historických generácií – starnúcich rodičov, dospievajúcu mládež a malé deti. Dej filmu zasadený do konca 60. rokov minulého storočia, prináša výborné herecké výkony, vtipné hlášky i silný závan nostalgickosti.

Hrajú: Miroslav Donutil, Jiří Kodet, Simona Stašová

9. Dvanásť rozhnevaných mužov (12 Angry Men)

Žáner: Dráma / Krimi

Hodnotenie: 91,4% (35 344 hlasov)

Dvanásť porotcov má za úlohu rozhodnúť o vine alebo nevine mladého muža, ktorý je obvinený z vraždy svojho vlastného otca. Jeho osud je v rukách priemerných Američanov. V priebežnom hlasovaní hlasuje jedenásť porotcov za vinu a iba jeden je proti. Celý dej filmu sa odohráva v uzatvorenej súdnej sieni.

Hrajú: Martin Balsam, John Fiedler, Lee J. Cobb  

8. Nedotknuteľní (Intouchables)

Žáner: Komédia / Dráma / Životopisný

Hodnotenie: 91,3% (75 241 hlasov)

Philippe, ochrnutý a bohatý aristokrat, si za svojho nového opatrovníka vyberie Drissa, ktorý práve vyšiel z väzenia. Melancholický multimilionár a extrovertný mladík spolu tvoria neobvyklú dvojicu, ktorej sa humorné zážitky doslova lepia na päty. Bláznivé, zábavné, silné a hlavne „nedoknuteľné“, presne také je ich priateľstvo.

Hrajú: François Cluzet, Omar Sy, Anne Le Ny

7. Krstný otec (The Godfather)

Žáner: Dráma / Krimi

Hodnotenie: 91,8% (65 258 hlasov)

Film sleduje príbeh mafiánskej rodiny žijúcej v New Yorku, ktorá svoj blahobyt založila na hazarde, prostitúcii, vydieraní a zastrašovaní. Dej sa odohráva v rokoch 1945 – 55 a zachytáva rozmach organizovaného zločinu po skončení 2. svetovej vojny. Film bol natočený podľa rovnomenného bestselleru od Maria Puza.

Hrajú: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan

6. Schindlerov zoznam (Schindler’s List)

Žáner: Dráma / Historický / Životopisný

Hodnotenie: 92,3% (70 359 hlasov)

Píše sa rok 1939 a poľský Krakov je stále vystavovaný tlaku zo strany nacistov. Člen Nacistickej strany, Oscar Schindler, v sebe ale našiel ľudskosť a rozhodol sa poskytnúť pomoc tým, ktorí ju potrebovali. Na záchranu 1100 životov obetoval všetok svoj majetok. Film je natočený podľa skutočných udalostí.

Hrajú: Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes

5. Sedem (Seven)

Žáner: Dráma / Krimi / Mysteriózny / Psychologický / Thriller

Hodnotenie: 92,4% (91 550 hlasov)

Dvaja detektívi, David Mills a William Somerset, sú na stope geniálneho vraha, ktorý je zodpovedný za sériu desivých vrážd. Jeho obete spája smrť inšpirovaná siedmymi smrteľnými hriechmi. Film je plný fyzickej, psychickej i spirituálnej akcie.

Hrajú: Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow 

4. Prelet nad kukučím hniezdom (One Flew Over the Cuckoo’s Nest)

Žáner: Dráma

Hodnotenie: 92,5% (76 125 hlasov)

Píše sa rok 1963 a Randle P. McMurphy, obvinený zo znásilnenia 15-ročného dievčaťa, prichádza do štátnej psychiatrickej nemocnice. Jeho nákazlivý odpor voči disciplíne otrase rutinou celého zariadenia. Randle vedie vojnu proti vrchnej sestre Ratchedovej, ktorá využíva svoju autoritu na zastrašovanie pacientov.

Hrajú: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Sydney Lassick  

3. Zelená míľa (The Green Mile)

Žáner: Dráma / Mysteriózny / Krimi

Hodnotenie: 92,8% (102 328 hlasov)

Paul Edgecombem pracuje ako dozorca vo väzení pre ťažkých zločincov, ktorí sú odsúdení na smrť. Paul však nie je iba zamestnanec, ale aj bystrý pozorovateľ, ktorý citlivo vníma príbehy a osudy odsúdených. Vo väzení sa nachádza hrôzostrašná chodba, na konci ktorej čaká smrť. Všetci jej hovoria „Zelená míľa“.

Hrajú: Tom Hanks, David Morse, Bonnie Hunt

2. Forrest Gump

Žáner: Dráma / Komédia / Romantický

Hodnotenie: 94,5% (119 928 hlasov)

Forrest Gump je obyčajný muž, ktorý vždy robil to, čo sa mu povedalo. V živote sa riadi podľa osvedčeného pravidla – keď sa dostaneš do problémov, utekaj. Forrest prebehne školou, univerzitou, vietnamskou vojnou aj zúfalstvom nad matkinou smrťou. Nakoniec však zisťuje, že existujú aj iné riešenia než útek.

Hrajú: Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise 

1. Vykúpenie z väznice Shawshank (The Shawshank Redemption)

Žáner: Dráma / Krimi

Hodnotenie: 95,3% (104 971 hlasov)

Andy Dufresne prichádza do väzenia v Shawshanku, ako nový väzeň podozrivý z vraždy. Spriatelí sa s Redom, ktorý je odsúdený na doživotie. Spoločne sa snažia prežiť v neľudskom prostredí a neupadnúť do rezignácie. Film je natočený podľa novely od Stephena Kinga.

Hrajú: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.