Počujeme o tom čoraz častejšie a pravdupovediac, neriešime to. Batéria v iPhone, iPade alebo v hociktorom inom zariadení sa pri nízkych teplotách rýchlejšie vybije a nijako tomu nepredchádzame. Za rýchle vybíjanie batérie v zime nemôže malá kapacita batérie, ale niečo úplne iné. Prečítaj si viac o tom, čo to spôsobuje a aj to, ako tomu aspoň čiastočne predchádzať.

Za všetko môže chémia

Všetky batérie, ktoré Apple používa vo svojich produktoch sú lítiovo-iónové batérie, ktoré sa vyznačujú dlhšou životnosťou, efektívnejším nabíjaním a nižšou hmotnosťou v porovnaní so staršími typmi batérii. Princíp fungovania batérie sme sa azda všetci učili v škole. Dokážeme teda pochopiť, prečo sa v zime skracuje ich výdrž.

Pri každom nabíjaní iPhonu prebiehajú v batérii chemické reakcie, pri ktorých vznikajú ióny lítia. V nej je umiestnená jedna kladná (lítium-kobalt oxid) a druhá záporná (uhlík) vrstva (elektróda) oddelená elektrolytom, v ktorom je separačná vrstva. Počas nabíjania sa teda z kladnej vrstvy tieto ióny pohybujú k tej zápornej, kde sa postupne „ukladajú“. Ak nabíjačku odpojíš, ióny zo zápornej vrstvy, kde sa počas nabíjania ukladali sa postupne prenášajú cez elektrolyt na kladnú vrstvu a tým vzniká elektrický prúd, vďaka ktorému tvoj iPhone funguje.

Ideálna teplota

To je v skratke princíp, ako batéria funguje, no stále sme sa nedostali k tomu, prečo je to v zime s batériami tak zlé. Nie je to žiadna veda, pretože nízke teploty spomaľujú chemické reakcie a tým pádom aj spomínaný pohyb iónov od jednej vrstvy po druhú. To znamená, že ich pohyb je pomalší a nestihne sa „vyrobiť“ dostatočne veľa energie, ktorú iPhone využíva.

Tento efekt je samozrejme len dočasný a po obnovení bežnej teploty sa stav batérie zlepší. Súčasné batérie v iPhone nie sú stavané na používanie pri nízkych a ani pri vysokých teplotách. Ideálna teplota pre používanie iPhonov, iPadov a iPodov je podľa Apple od 0° do +35°C, pri MacBookoch 10° až 35°C.

3 tipy, ako v zime predchádzať rýchlemu vybitiu Apple batérie

Keď už vieme, ako batérie fungujú, prejdime k tomu, ako im dopomôcť k tomu, aby vydržali viac a nevybili sa tak rýchlo. Kľúč na to, ako to urobiť je jednoznačný. Udržať iPhone v teple a zbytočne ho nezaťažovať používaním niektorých funkcií.

Puzdro

Asi väčšina z nás používa na svojich telefónoch puzdrá. Niekto kvôli tomu, aby telefón vynikol, niekto aby ho chránil. To druhé je samozrejme dôležitejšie, veď kto by chcel mať odretý roh ale poškriabané jabĺčko? Pri výbere puzdra rozhoduje skôr cena ako kvalita, a to sa môže podpísať na rýchlom opotrebovaní a takmer žiadnej ochrane.

Prečítajte si tiež  5 pozadí pre iPhone od Svetapple.sk |29.11.2015|

Aj v zime ti dobré puzdro pomáha udržať iPhone ako-tak v teple, pretože nie je vystavené nízkej teplote priamo. Nemusí to byť kožušinkové s ružovým brmbolcom, postačí kvalitné plastové alebo silikónové.

Bez dát a wifi sa to dá

Aj keď sme dnes závislí na sociálnych sieťach a musíme byť pripojení na internet, raz za čas si to môžeme odpustiť. Napríklad na takej dobrej lyžovačke, kde ti mráz líca vyštípe sa na upload fotiek na svahu vykašli a radšej lyžuj. Na internet sa môžeš pripojiť v teple bufetu pri čaji a tvoj iPhone sa ti zavďačí tým, že sa ti v strede svahu nevypne. Pomôcť môže aj zapnutý režim slabej batérie.

Pri tele

Náš posledný tip, ako udržať iPhone v teple je azda ten najjednoduchší. Je ním vlastné telo a naša telesná teplota. Ak si vonku, telefón si nedávaj do vrecka nohavíc ale skôr do vrecka bundy. Telefón tak bude v teple aj počas nízkych teplôt. Ak trebárs lyžuješ, telefón si nedávaj do vrchných vreciek vetrovky, ale čo najbližšie k telu. Aj pri bežnom používaní iPhonu, napr. pri prechádzke je dobré raz za čas telefón zahriať tým, že ho pomädlíš medzi rukami. Pomôžeš nielen zvýšiť teplotu tela telefónu, ale aj displeja, keďže v zime má spomalené reakcie.

Ak ti tieto tipy stále nestačia, kúp si externú nabíjačku, ktorá ti čiastočne pomôže vyriešiť problém s výdržou telefónu, no vedz však, že zima bude pôsobiť aj na ňu. Určite však máš aj ty svoje triky, ako v zime chrániť svoj telefón. My sme si vybrali tieto tri, ktoré stoja za vyskúšanie a veríme, že ti pomôžu k tomu, aby si si používanie svojho telefónu mohol v zime užiť dlhšie.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -