Len pred malou chvíľou sme vydali článok o tom, ako sa vývojári z Telegramu sťažujú na monopolne správanie spoločnosti Apple. Okrem prísnych pravidiel internetového obchodu prekážajú tvorcom appiek aj vysoké, až 30% provízie. Tie mali byť v roku 2011 podstatne dramatickejšie. Firma uvažovala až o 40%!

30% provízia pre App Store je vraj vysoká

Technologický gigant si veľmi dobre uvedomuje svoje postavenie na trhu. Ak chce niekto predávať v App Store, musí rešpektovať jeho pravidlá. Tie hovoria o 30% províziách vrámci všetkých platieb z internetového obchodu. Tvorcom sa to však zdá priveľa.

- Reklama -

Apple pritom chcelo v minulosti túto otázku riešiť ešte drastickejšie. Z každej platby mala firma profitovať až na úrovni 40%. Tieto informácie zverejnil House Judiciary Committee, vďaka uniknutým dokumentom.

Všetko sa to odohralo ešte v roku 2011, kedy Eddy Cue (Senior vice president of Internet Software and Services) rozoslal e-mail trom ďalším vedúcim pracovníkom, v ktorom navrhoval zvýšenie provízie.

V danej dobe sa malo jednať predovšetkým o softvér, ktorý sa objavoval na platforme Apple TV a poskytoval digitálny obsah. Ako príklad bola spomenutá služba Hulu.

Napokon však tento návrh neprešiel, a firma vyberá do dnešného dňa 30% províziu v rámci nákupov či predplatného. Pokiaľ platíte za niečo dlhšie ako rok, Apple začne automaticky odoberať už len 15% z celej sumy (čo je pre vývojárov kvalitných appiek celkom výhodné).

Tim Cook nedávno prezradil, že spoločnosť, ktorú vedie nezmenila tieto podmienky od čias, kedy bol v roku 2008 spustený App Store. Predpokladáme, že to v dohľadnej dobe ani nemá v pláne…

zdroj

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.