1. Výrazná zľava oproti novému

MacBook Pro 13" (M1) očami náročného používateľa Windowsu. Je naozaj taký dobrý?

Počítače Mac sú vo všeobecnosti dosť drahé stroje. Aj základný MacBook Air sa ťažko zháňa pod 1000€ a tak si musia mnohí ľudia vybrať buď od konkurencie, alebo z ponuky používaných zariadení (buď repas alebo bazoš).

Ak sa rozhodnete pre druhú možnosť, ušetriť môžete stovky eur. Pri každom repasovanom Macu je ponuka individuálna, no zľava sa pohybuje na úrovni 250-500€ oproti novému počítaču (porovnávame s najlacnejšími ponukami na trhu). To už stojí za zváženie.

2. Mac starne pomaly

MacBook s čipom M1

Aj keď Apple predstavuje nové počítače pokojne aj dvakrát ročne, v skutočnosti sa jedná o drobné vylepšenia generácií, ktoré ostávajú v predaji 3-6 rokov. Posledný MacBook Pro prišiel na trh v roku 2016 a v takmer totožnej podobe sa predáva do dnešných dní.

Stále má moderný dizajn, veľmi kvalitný Retina displej, perfektné audio a množstvo iných funkcií, s ktorými sa konkurencia chváliť nemôže. Ak si teda kúpite 4-ročný MacBook Pro 13″, celkový feeling bude skoro rovnaký, ako by ste išli do nového zariadenia. Netreba tu zabúdať ani na softvérové aktualizácie, ktoré vyhádzajú pravidelne a bezplatne aj pre počítače z roku 2013.

3. Záruka, ktorú pri používanom kuse nezískate

MacBook Pro 13" (M1) očami náročného používateľa Windowsu. Je naozaj taký dobrý?

Na trhu s repasovanými počítačmi sa nachádza viacero predajcov, ktorí majú svoje vlastné obchodné podmienky. Drvivá väčšina z nich vám ponúkne 12 mesačnú záruku, no sú tu aj obchody ako ITya, ktoré garantujú 18 mesiacov.

V princípe je to iba o niečo menej, ako pri novom zariadení za plnú cenu, no a ak by ste sa naopak rozhodli pre lacnejší kúsok z bazoša, nikto vám záruku neposkytne.

Hoci sú repasované počítače o niečo drahšie ako štandardné jazdené kúsky, bavíme sa o navýšení na úrovni 100€. Verte alebo nie, pri oprave Macu je táto suma v 90% prípadoch vstupnou investíciou. Diely sú celkom drahé a tak sa neoplatí špekulovať.

4. Batéria znesie veľa

MacBook Pro 2021 dostane prepracovaný MagSafe.

Akumulátor, ktorý Apple používa v počítačoch Mac je stavaný na 1000 nabíjacích cyklov. Presne toľkotokrát ho môžete úplne nabiť a vybiť a stále by mal držať približne 80% pôvodnej kapacity. Samozrejme, batéria môže degradovať aj vplyvom veku alebo iných okolností, no zvyčajne je zhoršená výdrž priamo úmerná počtu nabíjacích cyklov.

Pri repasovaných Macoch sa stretávame buď s pôvodným akumulátormi, alebo úplne novými batériami (záleží od predajcu). Je len na vás, čo si vo finále vyberiete, no ak má batéria 200-300 cyklov, určite sa nemusíte ničoho obávať. Starosti vám nebude robiť najbližšie 2-3 roky.

Prečítajte si tiež  Apple pracuje na novom Touch Bare pre svoj MacBook!

5. Pomalá strata hodnoty

Stiahnite si pozadia z MacBooku Pro 16" v plnej kvalite do svojho počítača.

Kúpa Apple produktov prináša aj jednú veľkú výhodu, ktorá sa špeciálne ukazuje pri počítačoch Mac. Tieto zariadenia strácajú na hodnote omnoho pomalšie, než ich konkurenti.

Len tak pre predstavu, sám som v roku 2014 zakúpil nový MacBook Pro 13″ (Retina) za cca 1 250€ a v roku 2020 som ho dokázal predať za 450€. Zariadenie stratilo 65% pôvodnej ceny, no slúžilo dlhých šesť rokov a v princípe som doň nič neinvestoval.

Ak si teda kúpite trojročný počítač so statusom „ako nový“ za 900€ (pôvodne stal povedzme 1500€), po 18 mesiacoch (po uplynutí záruky) ho môžete posunúť ďalej za 600€ a vybrať si niečo iné. Stále vám zostane v rukách približne 2/3 pôvodnej investície, čo sa oplatí. Konkurenčné stroje sa častokrát po rovnakej dobe predávajú za 1/3 pôvodnej ceny, čo znamená, že na hodnote strácajú oveľa rýchlejšie.

Verdikt

Je to samozrejme každého osobná vec, či sa rozhodne pre úplne nový produkt alebo používaný produkt so zárukou. Povedzme si na rovinu, že ak nie ste profesionálnym používateľom, pravdepodobne vám nezáleží na tom, z akého roku daná generácia Macu pochádza a ani na tom, aký má presne procesor. Ušetriť však môžete stovky eur a to bez rizika, že by ste to nemali „poistené“ v záruke. Napíšte nám do komentára, aké máte skúsenosti s refurbished zariadeniami vy. Budeme radi za všetky vaše poznatky a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -