Apple CarPlay je platforma, ktorú podporuje v súčasnosti už obrovské množstvo vozidiel. Pokiaľ máte iPhone, stačí vám káblik (alebo niekedy len Bluetooth a Wi-Fi), aby ste sa ku vášmu vozidlu pripojili. Pozrite sa na 5 funkcii, ktoré tu môžete nastaviť alebo používať. Pri jazde autom ich určite oceníte.

Ešte pred tým ako sa do toho pustíme, mali by sme pripomenúť, aký veľký význam bude mať táto technológia v budúcnosti. Apple pre nás chystá v novej aktualizácii iOS 13.4 funkciu CarKey. Pomocou nášho mobilného zariadenia budeme teda vedieť auto odomknúť, naštartovať a v neposlednom rade aj čiastočne ovládať. Poznať CarPlay je teda v tomto prípade doslova nutnosťou.

- Reklama -

5. Jednoduchšie nájdite vaše zaparkované vozidlo

5 tipov a trikov, ktoré môžete používať pri Apple CarPlay.
Majte prehľad o tom, kde ste zaparkovali vozidlo pomocou iPhonu

Stane sa aj vám občas to, že hľadáte na parkovisku vaše auto? Nie ste sami. Obzvlášť vo veľkých nákupných centrách to býva problém a ľudia zabudnú na to, kde vlastne zaparkovali. CarPlay vám vie ale veľmi jednoducho pomôcť pomocou vstavanej funkcie, ktorá sa nachádza v aplikácii mapy. Aktivovať ju môžete takto:

 1. Prejdite na Nastavenia .
 2. Vyberte Mapy .
 3. Potom povoľte možnosť  Zobraziť zaparkované auto .

Keď sa teraz pristihnete pri podobnej situácii, vôbec sa nestresujte. Len z vrecka vytiahnite váš iPhone a nechajte sa navigovať. GPS vie veľmi presne určiť zaparkované vozidlo, s presnosťou niekoľkých metrov.

4. Skontrolujte svoje každodenné udalosti

5 tipov a trikov, ktoré môžete používať pri Apple CarPlay.
Využívajte kalendár naozaj naplno – svetapple.sk

Apple zapracovalo na výraznej podpore kalendára pre vozidla s CarPlay. Po novom už môžete mať teda cestou do práce krásny prehľad o tom, čo budete musieť urobiť a ako máte naplánovaný deň. Hoci sú funkcie kalendára mierne obmedzené, dôležitá je aspoň oznamovacia schopnosť, ktorá je v tomto prípade najdôležitejšia. Túto novinku teda kvitujeme a odporúčame ju vyskúšať aj vám. Všetko je urobené samozrejme s dôrazom na jednoduchosť a zachovanie vašej bezpečnosti.

3. Opýtajte sa Siriho načokoľvek

5 tipov a trikov, ktoré môžete používať pri Apple CarPlay.
Siri je tu s vami, aj keď iba v angličtine – svetapple.sk

Hlasový asistent Siri bol v CarPlay prítomný už od začiatku. Nejedná sa teda o žiadnu novinku. Mal však jeden veľký nedostatok, pre ktorý ho používatelia neradi spúšťali. Išlo o to, že po jeho aktivácii bola zabraná celá obrazovka práve asistentom, čo prekrylo všetky ostatné aplikácie a funkcie. Ak vás CarPlay niekam navigoval a Siriho ste aktivovali v nevhodnej chvíli, mohli ste zle odbočiť alebo urobiť nejakú chybu.

Po novom však Siri funguje ináč a vôbec nič neprekrýva. Akonáhle ho aktivujete, zobrazí sa iba v spodnej časti obrazovky. Používanie je teda omnoho prehľadnejšie a bezpečnejšie. Pre Slováka je nevýhoda snaď len tá, že ak neovláda anglický jazyk má smolu. Hlasový asistent ešte po našom hovoriť nevie a ani to nevyzerá tak, že sa to v dohľadnej dobe naučí. Ak máte ale aspoň základné znalosti angličtiny, môže vám veľmi pomôcť.

2. Nenechajte sa rušiť navigáciou

5 tipov a trikov, ktoré môžete používať pri Apple CarPlay.
Navigácia vás môže rušiť, vyriešte to – svetapple.sk

Radi v aute počúvate hudbu alebo podcasty a vyrušuje vás pri tom hovorené slovo vašej navigácie? V prípade aplikácie Mapy v iOS a CarPlay ho viete samozrejme pozastaviť. Trvá to sotva niekoľko sekúnd:

 1. Otvorte na vašom iPhone Nastavenia
 2. Vyberte v menu položku Mapy
 3. Vyberte v menu položku Šoférovanie a navigácia
 4. Kliknite na možnosť “Pozastaviť hovorené slovo”

Hotovo. Od teraz vás pri šoférovaní nebude rušiť vôbec nič. Samozrejme, ak používate iné aplikácie na navigáciu, musíte túto funkciu pozastaviť priamo v nich. V prípade Google Maps to urobíte následovne:

 1. Otvorte aplikáciu Google Maps
 2. Hore vpravo kliknite na svoj “profil”
 3. Vyberte možnosť Nastavenia
 4. Vyberte možnosť Navigácia
 5. V menu Zvuk a hlas vyberte možnosť, ktorá vám vyhovuje.

Určite sa medzi vami nájdu aj používatelia populárnej appky Waze. Tu urobíte toto populárne nastavenie pomocou tohto postupu:

 1. Kliknite na ikonku lupy
 2. V hornom ľavom rohu kliknite na ikonku nastavení
 3. Vyberte možnosť Hlas a zvuk
 4. V menu Hlasové povely vyberte možnosť, ktorá vám vyhovuje.

1. Využívajte aplikácie tretích strán

5 tipov a trikov, ktoré môžete používať pri Apple CarPlay.
5 tipov a trikov, ktoré môžete používať pri Apple CarPlay

Ako sme už naznačili vyššie, CarPlay podporuje stále viac a viac užitočných appiek, ktoré viete využívať. Nehovoríme len o Google Maps či Waze ale napríklad aj o Spotify, rôznych rádiách a podobne. Obrovskou výhodou je fakt, že od iOS 13 Siri podporuje Siri hlasové povely aj pre appky od vývojárov tretích strán. Všetky tieto appky teda viete ovládať nie len dotykom ale aj hlasom… Apple navyše na tejto technológii neustále pracuje a zdokonaľuje ju. Znamená to množstvo ďalších zlepšení v blízkej budúcnosti. Tešíte sa?

5 tipov a trikov, ktoré môžete používať pri Apple CarPlay.
5 tipov a trikov, ktoré môžete používať pri Apple CarPlay.

zdroj: idropnews

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here