Určite ťa už niekedy niekto odhováral od iPhonu. Popravde, niekedy na to mohol mať aj pomerne dosť účinné argumenty a fakty. Samozrejme, to či si vyberieš produkt od Apple je naozaj len a len na tebe. V niečom ale Apple predsa len zaostáva a tým sú súčasné modely iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Tu je 6 dôvodov, prečo by si si ich nemal kupovať teraz ale mal by si radšej počkať na ich nástupcov.

1) Nedostatok inovácie

Telefóny sa navonok veľmi nezmenili - svetapple.sk
Telefóny sa navonok veľmi nezmenili – svetapple.sk

Možno si týmto faktom mierne šokovaný ale áno je to čiastočne pravda. Pri kúpe iPhonu 8 či iPhonu 8 Plus musíš myslieť na to, že si kupuješ prakticky 4 roky staré zariadenie. Vychádzajú totižto z dizajnu iPhonu 6 a iPhonu 6 Plus, ktoré prišli ešte v roku 2014. Netreba to chápať zle, obe “novinky” prinášajú veci, o ktorých sa predošlím generáciám ani len nesnívalo.

- Reklama -

Všetko je však trošku obmedzené dizajnom, ktorý sa stále nezmenil. Ani jeden z nich neponúka v súčasnosti absolútne samozrejmú vec, pre high-end zariadenia a to je displej na celej prednej strane. Rovnako tak je tu v prípade menšieho modelu slabšia výdrž batérie, neprítomnosť druhého fotoaparátu a s tým súvisiaceho portrét módu atď atď… Na druhú stranu ale high-end iPhone je v súčasnosti model X. Cenovka 8 a 8 Plus sa však pohybuje na úrovni konkurencie, ktorá je práve proti iPhonu X nasadená.

Na druhú stranu v septembri tohto roka dostaneš iPhone 9, ktorý síce neponúkne verziu Plus, no za to ponúkne 6,1″ displej s LCD technológiou, ktorý sa bude nachádzať na celej prednej strane. Rovnako by tak mal dostať aj biometrické senzory ako iPhone X a celkom nový dizajn. Vzadu nájdeme aj lepší fotoaparát avšak nie je celkom jasné, či bude duálny (veľa nádejí tomu nedávame). Napokon tu je tá cenovka. Má byť veľmi príjemná a pohybovať sa na úrovni $699-799.

2) Apple zvyšuje ceny

Apple zvýšilo cenu tak, že si zrejme sami uvedomili, ako moc to prestrelili. Budúci rok by sa malo naopak znižovať - svetapple.sk
Apple zvýšilo cenu tak, že si zrejme sami uvedomili, ako moc to prestrelili. Budúci rok by sa malo naopak znižovať – svetapple.sk

Hoci sme v úvode hovorili o iPhone 8 a iPhone 8 Plus, nedá nám nerýpnuť si do iPhonu X, ktorého cenovka je privysoká. Okrej, keď si to vezmeme z pohľadu inej krajiny, možno to nie je až také dramatické, ako na Slovnsku avšak netreba zabúdať, že tu máme stále aj silnú konkurenciu, ktorá sa snaží ponúknuť presne to čo Apple za podstatne výhodnejšie ceny. Proces zvyšovania cien prišiel v roku 2016 s iPhonom 7 a iPhono 7 Plus, keď druhý menovaný dokázal prekročiť tú magickú hranicu 999€. A čo sa stalo rok na to, keď sme si mysleli, že to už háda ani nemôže byť horšie? Prišiel vrchol ponuky, iPhone X začínajúci na cene 1149€ a pokračujúci až na 1299€.

Toto všetko samozrejme bez príslušenstva v balení, ktoré by aspoň podporovalo rýchle či bezdrôtové nabíjanie, čo je trošku hanba. Rovnako tak sme sa nedočkali ani sluchátok AirPods ale len EarPods s Lightning káblom, ktoré pri takom zariadení, akým je iPhone X už naozaj nemajú čo robiť. Uvedomuj si to aj zákazníci. Hoci Apple minulý rok urobilo rekordy, určite nie predajné (treba ale podotknúť, že na to malo o týždeň menej). Predaje iPhonu X nestúpajú ani naďalej tak, ako tvrdí Tim Cook. Údajne už stagnujú a pomaly začínajú klesať. Vyriešiť by sa to možno dalo miernym znížením ceny ale to sa v prípade Applu nestane. iPhone X radšej prestane vyrábať ako by ho malo predávať pod dopredu určenú cenu.

Tak či onak, toto všetko je len reakcia trhu na veľmi vysokú cenovku. Model X je fantastické zariadenie avšak akosi sa nevie dostať ku všetkým. Na to aby Apple zvýšilo predaje bude musieť jeho cenu trošku poopraviť. V septembri by sme sa toho mali dočkať. Príde aj iPhone X Plus (presný názov nepoznáme). Náš odhad je, že súčasné ceny prenechá Apple práve Pluskovému modelu a ten klasiký, ktorý nahradí súčasnú generáciu X-ka prinesie priaznivejšiu cenovku (aj v radoch stoviek eur).

3) Ubehne to rýchlo

Apple chystá trojicu fantastických iPhonov už v septembri! - svetapple.sk
Apple chystá trojicu fantastických iPhonov už v septembri! – svetapple.sk

Ďalším dôvodom, prečo by si mal nateraz odložiť nákup iPhonu 8, iPhonu 8 Plus a iPhonu X je fakt, že tieto produkty máme na trhu už takmer pol roka. Nezdá sa nám to ale september bol pred 5 mesiacmi, čo znamená, že ďalšia generácia príde za približne rovnakú dobu + 1 mesiac.

Ak máš napríklad iPhone 6, iPhone 6S Plus či nebodaj novší model, určite sa to dá ešte vydržať. Apple totižto predstaví (ako bolo už vyššie uvedené) celkom tri nové iPhony. iPhone X (5,8″), iPhone X Plus (6,5″), no a napokon aj iPhone 9 (6,1″). Všetky prídu s displejom na celej prednej strane, všetky budú mať Face ID taktiež budú hrať v novom dizajnovom jazyku Apple.

4) iPhone môžeš zrýchliť

Ani tvoj iPhone ešte možno nepovedal posledné slovo - svetapple.sk
Ani tvoj iPhone ešte možno nepovedal posledné slovo – svetapple.sk

Určite si počul o tej kauze, v ktorej sa hovorilo o tom, ako Apple úmyselne spomaľuje iPhone. Vraj bol dôvod taký, aby si užívatelia kúpili novšie zariadenia, pretože tie staré, nefungujú a sekajú čo je absolútne proti politike Applu. Ťažko povedať, aké malo úmysly Apple a prečo celý tento problém vlastne vznikol. Oficiálne stanovisko spoločnosti je ale také, že za všetko môže baterka a spomalené sú predovšetkým tie zariadenia, ktoré boli kúpené dávnejšie a ich akumulátor už jednoducho nie je tak výkonný. Samozrejme , tento prípad zaznamenal na celom svete negatívne ohlasy a tak Apple prešlo na možnosť, kedy si používateľ môže dať vymeniť baterku len za 29€ čím úplne oživí rýchlosť svojho zariadenia.

Normálne by toto stálo približne 79€ a asi by si o tom ani len nevedel. ČO z toho vyplýva? Pokiaľ si chceš pošetriť peniaze, nemusíš si silou mocou kupovať nový iPhone, keď ti ten súčasný nevyhovuje. Radšej si ich priprav na septembrové modely, ktoré majú byť všetky po vzore súčasného X-ka!

5) iOS 12

iOS 12 bude ušitý predovšetkým na budúce zariadenia. Navyše produkty, na ktoré budúe ušitý vydržia logicky dlhšie - svetapple.sk
iOS 12 bude ušitý predovšetkým na budúce zariadenia. Navyše produkty, na ktoré budúe ušitý vydržia logicky dlhšie – svetapple.sk

Hovorí sa o tom, že iO 11 nie je veľmi podarený systém a hovorí sa o tom najmä medzi používateľmi, ktorí nemajú najnovšie Apple produkty ale už pár rokov staré iPhone 6 či iPhony 6 plus. Aj to je možno dôvod, prečo by si mal ešte chvíľu počkať. Ak iPhone používaš viac ako 2 roky a predpokladáš, že by ti mal ešte čosi vydržať, jasná voľba je počkať a potrápiť sa pol roka so súčasným systémom. Treba rátať s tým, že aj súčasné iPhony dosť rýchlo zostarnú a akonáhle si kúpiš v septembri nový model, máš aj v tomto smere vyššiu úroveň výkonu a teda lepšiu stabilitu po dobu následujúcich rokov. Jednoducho povedané, súčasné iPhony zostarnú oveľa skôr.

Navyše iOS 12 bude mať možno určite vylepšenia, ktoré sa tých súčasných modelov možno ani nebudú týkať a budú výsadou len pre trojicu predstavených. Ak chceš byť teda tento rok čo najaktuálnejší, september to istí!

Nakoniec už len uvedieme, že celým týmto článkom sme nechceli pohoršiť iPhone. Chceli sme ti len naznačiť, že jeho kúpa sa už skrátka neoplatí tak, akoby sa oplatila počas prvých troch mesiacov od jeho vydania. Ten “hype” už ustúpil a veľmi rýchlo bude preč, nakoľko v Apple už pilne pracujú na nových nástupcoch, ktoré budú lepšie, krajšie, výkonnejšie a hlavne sa na ne oplatí chvíľu počkať!

Hold, chceli sme ti skrátka naznačiť, že najviac sa ti oplatí kúpiť si iPhone hneď po tom, ako príde na trh - svetapple.sk
Hold, chceli sme ti skrátka naznačiť, že najviac sa ti oplatí kúpiť si iPhone hneď po tom, ako príde na trh – svetapple.sk

zdroj: idropnews.com

 

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here