Spotrebu energie mobilných zariadení ovplyvňujú mnohé faktory, o ktorých ani nevieme. Pokiaľ sa vám niekedy stalo, že váš iPhone alebo akýkoľvek iný smartfón ukazoval už iba 1 % batérie, no napriek tomu vydržal ešte prekvapivo dlho, nebol to náhodný zázrak. V skutočnosti tento jav vyplýva z použitej technológie.

Zostávajúca kapacita batérie, ktorá sa používa v mobilných zariadeniach sa v skutočnosti definuje veľmi ťažko. Akumulátory totižto nie sú ako plynové nádrže, kde sa dá energia merať fyzicky za pomoci objemu.

Namiesto toho sa ako hlavná metrika na výpočet zostávajúcej energie používa výstup napätia. Pokiaľ je výstup silný, batéria je väčšinou plná. Vo chvíli, keď začne slabnúť, pre elektronické zariadenie je to signál, že energia už ubúda.

Vonkajšie okolnosti sťažujú výpočet percent batérie

Výzvou je ale samotná interpretácia úrovne napätia do podoby percenta batérie, na ktoré sme zvyknutí na našich iPhonoch či iných zariadeniach. Možno by to nebol až taký problém, keby ju neovplyvňovali aj mnohé iné premenné.

Prečítajte si tiež  Koľko percent ušetrí "Režim slabej batérie" vo vašom iPhone? Tu je odpoveď

Ak je napríklad vonku chladné počasie (pod nulou), časť batérie nie je k dispozícii až do chvíle, kým sa zariadenie neoteplí.

Okrem toho, ak máte svoj iPhone napríklad už niekoľko rokov, akumulátor časom a taktiež s pribúdajúcimi nabíjacími cyklami degraduje. Dôvodom je technológia lítium-iónových článkov, ktorá postupným používaním chemicky starne. Venovali sme tomu celý článok, ktorý nájdete na tomto odkaze.

Nepresný výpočet aktuálneho stavu batérie 

V dôsledku degradácie sa však stretávame s problémami, ktoré súvisia s výrazne kratšou výdržou na jedno nabitie ale tiež s pomalším spúšťaním aplikácií, nižšou snímkovou frekvenciou, nižšou hlasitosťou reproduktorov a nepresným výpočtom percent batérie.

Prečítajte si tiež  Rýchle nabíjanie a jeho vplyv na životnosť batérie: Naozaj ju ničí alebo je to len mýtus?

Ak sa vám napríklad niekedy stalo, že kapacita batérie klesla v priebehu jednej alebo dvoch hodín z 90 % na 10 %, skoro určite to súviselo s tým, že akumulátor je už na odpis a potreboval by skorú výmenu.

Vyššie opisovaný jav však robí problémy aj spoločnostiam ako Apple, ktoré chcú používateľov informovať o aktuálnom stave batérie čo možno najpresnejšie. Inžinieri a vývojári tvoria veľmi zložité algoritmy, ktoré by ju mali dôveryhodne zmerať.

Algoritmy pracujú s rezervou

Spomínané algoritmy sú však v realite nastavené tak, aby mali tendenciu podceňovať skutočný stav batérie a pracovať s drobnou rezervou v prospech používateľa.

Aj preto sa vám môže niekedy zdať, že sa váš iPhone vybije oveľa rýchlejšie zo 100 percent na 90 percent ako z 30 percent na 20 percent.

Hoci sa kapacita v oboch prípadoch znižuje rovnako o 10 %, algoritmus objavuje viac energie vždy až na konci cyklu vybíjania a to kvôli určitému „podhodnoteniu“ skutočnej kapacity.

No a v dôsledku toho sa za určitých okolností stáva, že aj keď vám ukazovateľ stavu batérie zobrazuje už iba jedno posledné percento energie, telefón má ešte určitú rezervu, ktorá vám môže vydržať pokojne aj 15 – 25 minút. Ako teda sami vidíte, nie je to žiaden zázrak ale iba veda…

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -