Zdravie batérie v iPhone

Na začiatku si rozoberieme metriku, s ktorou ste sa určite stretli aj vy. Percentá batérie pribudli do iPhonu ešte v roku 2018, v iOS 11.3. Išlo o priamu reakciu na kauzu BatteryGate, kedy Apple úmyselne spomaľovalo výkon zariadeniam so slabým akumulátorom.

Iniciatíva spoločnosti bola podľa oficiálneho vyhlásenia dobrá, nakoľko staršie batérie nezvládali náročné procesy a telefóny sa rýchlo vybíjali, sekali a v ojedinelých prípadoch aj vypínali. Problémom ale bolo, že Apple o zmenách neinformovalo zákazníkov a tým prišla snaha o obmedzenie výkonu pre staršie zariadenia pochopiteľne podozrivá.

Apple sa preto rozhodlo pridať do Nastavení novú položku s názvom Zdravie batérie, v ktorej si dnes ktokoľvek z nás môže pozrieť stav akumulátora. Ľahko teda zistíte, či telefón pracuje na maximálny výkon alebo už treba zájsť na výmenu.

V tomto bode sa hodí doplniť, že funkcia sa v súčasnosti vzťahuje len na originálne batérie od Apple, vymenené v autorizovaných servisoch.

iPhone a nabíjacie cykly

Tak ako pri počítačoch Mac, aj batéria v iPhone je v podstate len spotrebný materiál a má obmedzený počet nabíjacích cyklov, pri ktorých je garantovaný bezchybný výkon a výdrž.

Dokopy sa tu bavíme o 500 úplných vybitiach a následných nabitiach, čo je doba, ktorá trvá štandardnému používateľovi cca 2-3 roky (v tomto stave by mal mať iPhone ešte 80% zdravie batérie). To koľko má za sebou cyklov vaše zariadenie zistíte napríklad pomocou tohto návodu.

No a aj keď je to údaj zaujímavý, z nášho pohľadu nie je úplne smerodajný. Stav batérie sa neodvíja iba od toho, koľkokrát bola vybitá a nabitá, ale aj od toho, akým spôsobom bola nabíjaná a aká je stará.

Ľahko sa teda môže stať, že niekto má pri 400 cykloch lepšie zdravie v percentách, než niekto iný s 300 cyklami pri rovnako starom zariadení. Tomu ako správne nabíjať telefón sme sa venovali v tomto článku.

Kedy treba vymeniť batériu v iPhone?

Na záver sa dostávame ku najdôležitejšej otázke – Kedy treba vymeniť batériu v iPhone? Ako sme už naznačili vyššie, Apple garantuje plný výkon zariadenia v rozsahu od 80% do 100% zdravia. Pokiaľ má vaše zariadenie napríklad 79%, v nastaveniach sa môže zobraziť hláška, upozorňujúca na znížený výkon.

iPhone samozrejme funguje tak ako predtým, no niektoré procesy trvajú dlhšie, čo je špeciálne pri starších modeloch mimoriadne nepríjemné. Za bežných okolností teda batériu vymeňte pri zdraví pod 80%. Cena takejto práce (aj s dielom) sa v autorizovaných servisoch pohybuje od 50 do 80€ (v závislosti od modelu). Potom môžete fungovať veselo ďalej.

Prečítajte si tiež  Tesla tvrdí, že jej batérie prežijú aj štandardný spaľovací automobil

Koľko percent zdravia batérie miniem ročne?

  • Náročný používateľ: cca 15%/ ročne
  • Stredne náročný používateľ: cca 10%/ ročne
  • Nenáročný používateľ: cca 5-7%/ ročne

Vyššie uvedené hodnoty sú orientačné, no pri praktickom používaní celkom sedia. Ak nakupujete telefón, ktorý má povedzme 86% zdravie, pri stredne náročnom používaní rátajte s jeho výmenou maximálne do roka. Nenáročný používateľ si s ním potom vystačí pokojne aj 18 mesiacov.

Posledná rada na záver znie, aby ste batériu vymenili skrátka vtedy, keď vám to bude najviac vyhovovať. Ak už cítite, že výdrž nie je ideálna (hoci výkon pracuje na maximum), obráťte sa na servis, ktorý vám pomôže. Batéria je spotrebný materiál a s tým treba počítať. Ako je na tom vaše zariadenie v súčasnosti?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.