Rýchle nabíjanie sa stáva štandardnou funkciou smartfónov, notebookov či dokonca elektrických vozidiel. Je veľmi pohodlné pretože vaše zariadenie alebo auto pripraví na prácu/jazdu za krátku dobu a vy s ním ušetríte množstvo času.

Znie to však až príliš dobre na to aby tu nevznikali určité riziká či nevýhody. Mnohí technologickí experti ale aj skúsení používatelia hovoria, že pokiaľ batériu nabíjame dlhodobo pomocou rýchlonabíjačky, častokrát degraduje oveľa skôr než pri adaptéri s nižším výkonom.

Drvivá väčšina majiteľov však tieto fakty nerešpektuje a svoje zariadenia nabíjajú tak ako si práve zmyslia. Áno, tento prístup je v poriadku, pretože elektronika je k dispozícii na to aby slúžila nám, nie my jej.

Na strane druhej ak sa človek čo i len trochu prispôsobí a posnaží, jej životnosť môže predĺžiť pokojne aj o niekoľko rokov.

Batériová technológia v telefónoch sa tak skoro nezmení 

iPhoneSkoro všetky mobilné telefóny a väčšina zvyšnej spotrebnej elektroniky využívajú lítium-iónové (Li-Ion) batérie. Aj keď technologický priemysel napreduje raketovým tempom, vytvoriť batérie, ktoré majú dlhšiu životnosť je veľký problém. Samotná batériová technológia sa totiž už niekoľko desaťročí skoro vôbec nezmenila.

Namiesto toho používajú výrobcovia smartfónov rôzne úsporné režimy operačných systémov a taktiež sa snažia používať komponenty so zníženým odberom energie.

Prečítajte si tiež  Bezdrôtové nabíjanie v iPhone a všetko čo o ňom potrebujete vedieť

V prípade spoločnosti Apple je to napríklad na iPhone 13 „Režim slabej batérie“ – obmedzujúci procesy na pozadí a taktiež revolučný 5nm procesor alebo úsporný OLED Retina Displej.

Ďalším z trikov ako predĺžiť výdrž batérie bolo postupné navyšovanie jej kapacity. Len tak pre porovnanie, iPhone 6 z roku 2014 disponoval kapacitou 1 810 mAh, zatiaľ čo iPhone 13 v roku 2021 disponuje kapacitou 3 227 mAh.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa výdrž stále zlepšuje aj keď je technológia prakticky rovnaká. Celé to však so sebou prináša aj negatívna napríklad v tom, že iPhone 13 je výrazne hrubší a ťažší ako iPhone 6.

No a aj keď to vyzerá, že nám v posledných rokoch svitá na lepšie časy, pretože automobilky investujú miliardy dolárov do vývojá akumulátorov pre svoje vozidla – a treba skonštatovať, že robia veľké pokroky, celý tento vývoj tak trochu obchádza konvenčné smartfóny.

Ich batérie sú príliš malé a výrobcovia nepotrebujú aby vydržali napríklad 10 – 15 rokov bez výrazného poklesu kapacity. Niektoré poznatky sa sem ale samozrejme dostávajú.

Poškodzuje rýchle nabíjanie batériu?

Porovnanie výdrže batérie: Phone 12 Mini vs 12 vs 12 Pro vs 12 Pro Max.V prvom rade treba povedať, že rýchle nabíjanie funguje v dvoch fázach. Tá prvá sa zameriava na prázdnu alebo takmer vybitú batériu, do ktorej je vedený maximálny nabíjací výkon. Vďaka tomu môžete batériu nabiť napríklad na 50 až 70 % kapacity počas prvých 10, 15 alebo 30 minút (v závislosti od výrobcu, nabíjačky a zariadenia). Akumulátor v tejto situácii netrpí takmer vôbec.

No a čo druhá fáza nabíjania? Do tej sa proces dostane vtedy, keď má batéria už relatívne dosť kapacity na niekoľkohodinové fungovanie. Aj to je jeden z dôvodov, prečo dobitie zo 70 % na 80 % môže trvať pokojne rovnako dlho ako dobitie kapacity z 0 % na 70 %.

Pokiaľ by moderné zariadenia neboli vybavené týmito dvoma fázami ale akumulátory by sa nabíjali iba veľmi rýchlo (pri niektorých výrobcoch to tak dokonca funguje) ich trvácnosť by sa dramaticky znížila. Keďže však drvivá väčšina moderných smartfónov využíva systém dvoch fáz, reálne poškodenie batérie je pri rýchlom nabíjaní zanedbateľné.

Prečítajte si tiež  Ako správne nabíjať telefón? Vybrali sme 7 základných tipov, ktoré treba dodržiavať

Ako príklad si môžeme uviesť tvrdenie Arthura Shieho, ktorý pracuje ako inžinier v spoločnosti iFixit. Predstavte si, že batériu vymeníte za suchú špongiu a energiu za tečúcu vodu.

Pokiaľ pustíte prúd rýchlo a zastavíte ho včas, špongia všetko absorbuje a začne byť vlhká. Pokiaľ by ste ale tento prúd vody nezastavili, špongia by sa rýchlo nasiakla a vodu by vypudzovala smerom von. Ak by išlo o akumulátor a elektrickú energiu, ľahko by mohlo dôjsť ku skratu alebo inému fatálnemu zlyhaniu.

To čo teda poškodzuje akumulátor nie je rýchle nabíjanie ale skôr spôsob, akým ho nabíjame. Ak sa človek riadi niekoľkými jednoduchými pokynmi a zároveň používa originálny adaptér od výrobcu, nadmerná degradácia by nemala byť prítomná ani po dvoch rokoch používania.

Všetko však závisí aj od toho, či telefón neprekročí určitý počet nabíjacích cyklov. iPhone by mal bez problémov vydržať približne 500 úplných nabití a vybití.

Ako používať rýchle nabíjanie tak aby čo najpomalšie degradovala batéria? 

Existuje niekoľko tipov a trikov ako šetriť akumulátor. Mohli by sme ich tu vymenovať úplne všetky, no zameriame sa radšej na tie najdôležitejšie, ktoré sa pomerne ľahko dodržiavajú aj v praktickom živote.

– V prvom rade si zapamätajte, že batéria smartfóu (alebo akékoľvek iného elektronického zariadenia) sa cíti najlepšie v spektre od 20 % do 80 %. Počas bežného dňa by ste sa ju mali snažiť udržiavať maximálne v tomto rozsahu. Samozrejme, že sa nič nestane, keď sa občas dostanete pod 20 % alebo naopak nad 80 %. Určite ale nie je dobré telefón úplne vybíjať alebo prebíjať na pravidelnej báze.

– Ak máte iPhone, aktivujte si optimalizované nabíjanie batérie. Túto funkciu zapnete cez Nastavenia > Batéria > Zdravie Batérie > Optimalizované nabíjanie. Zariadenie si bude pamätať, kedy ho spravidla nabíjate, a počas nečinnosti (napríklad v noci) sa nenabije na viac ako 80 %. Tesne pred tým, ako vstávate však systém povolí nabitie batérie doplna aby ste mali dostatok energie na celý deň. Týmto spôsobom spomalíte starnutie akumulátora výrazným spôsobom – minimálne tak to uvádza Apple…

Prečítajte si tiež  iPhone alebo iPad sa zrazu nechce nabíjať. Takto to opravíte (NÁVOD)

– Dávajte si pozor, v akom prostredí svoj iPhone používate a nabíjate. Batérii veľmi škodí vysoká alebo príliš nízka teplota. Veľa ľudí robí chybu, že telefón dajú na nabíjačku v horúcom letnom dni a po celý čas naň svieti silné slnko. Toto môže skončiť nie len rýchlejšou degradáciou ale aj úplným poškodením akumulátora. Veľmi podobné je to aj v aute na horúcom čelnom skle, pokiaľ svoj telefón používate ako navigáciu no neustále ho dobíjate.

– Poslednou radou je používanie originálneho alebo certifikovaného príslušenstva. 20 W adaptér stojí v Apple 25,00 € a pokiaľ chcete akékoľvek iné riešenie (ktoré môže byť povedzme o polovicu lacnejšie), vždy hľadajte len príslušenstvo s originálnym certifikátom „MFI“ (Made for iPhone/iPad). To znamená, že produkt je schválený priamo spoločnosťou Apple a jeho používanie je úplne bezpečné.

Prečo Apple podporuje pri iPhone iba 20 W keď konkurencia má aj 120 W? 

Možno, že ste sa už niekedy zamysleli nad tým, že rýchle nabíjanie v podaní spoločnosti Apple je v porovnaní s konkurenciou relatívne pomalé. Technologický gigant sa dokonca vo svojich marketingových materiáloch ani nezmieňuje o tom akú rýchlosť nabíjania jeho zariadenia podporujú.

Našťastie však existujú informácie, že najnovšie generácie iPhonov by mali byť schopné pri dopĺňaní energie bez problémom prijať cca 20 W (merania však hovoria, že to môže byť aj 27 W) a s tým korešponduje aj výkon adaptéra, ktorý bol najskôr 18 W a po roku sa zvýšil na 20 W.

Ak sa však pozrieme na Samsung, ten svoje vlajkové lode vybavuje podporou rýchleho nabíjania s výkonom až 45 W. Čínske Oppo pritom minulý rok prekonalo aj túto latku s výkonom 65 W a najďalej je zrejme Xiaomi, ktoré ponúka až 120 W výkon.

Pokiaľ sú technológie od iných výrobcov prepracované do takej miery, že sa malá batéria pri brutálnom výkone neprebíja a dokáže absorbovať všetku energiu, tak sú pravdepodobne ďalej ako spoločnosť Apple.

Na strane druhej, riešenie cupertinského giganta je spoľahlivé a dovolíme si tvrdiť, že aj úplne dostatočné. Ak sa telefón za pár minút dokáže nabiť pokojne aj na 30 %, drvivej väčšine ľuďom to v rámci bežného dňa vyhovuje.

Potrebujeme pri iPhone rýchlejšie nabíjanie? 

Túto otázku si musí položiť každý používateľ individuálne. Spôsob akým používame naše iPhony sa totiž dramaticky líši. My v redakcii sa s rýchlym nabíjaním od Apple stretávame už od roku 2017 a nikdy sme nemali potrebu aby bolo ešte rýchlejšie.

Možno, že by sa Apple mohlo dostať na nabíjací výkon 35 – 45 W pokiaľ by vyhodnotilo, že to nebude mať vplyv na celkovú degradáciu akumulátora. Ak však existujú čo i len drobné pochybnosti, radšej sa držme výkonu na úrovni 20 W, ktorý je spoľahlivý a neničí baterku.

iPhone a výmena batérie 

No a na koniec to najdôležitejšie. Či už batériu šetríte alebo nešetríte, v prípade jej poškodenia sa vlastne nedeje nič dramatické. Aj keď je iPhone hermeticky uzavreté zariadenie, takže musíte zájsť do servisu, jej výmena vás nezruinuje.

Európska únia bude žiadať, aby mali iPhony vymeniteľnú batériu!
Európska únia bude žiadať, aby mali iPhony vymeniteľnú batériu!

Určite sa však zamerajte na autorizované servisné centrá, kde vám vymenia batériu za podobnú sumu ako v tých neautorizovaných. Pri rýchlom porovnaní sme dokonca zistili, že sú vo veľa prípadoch lacnejšie! 

Prečítajte si tiež  Návod ako nabíjať Airpods a zlepšiť stav batérie

Taktiež ako jediné disponujú originálnymi batériami priamo z Apple (k tomuto komponentu sa nikto iný nedostane) a využívajú certifikované postupy. Ušetriť pár euro sa teda v tomto prípade neoplatí.

Dajte nám vedieť do komentára, ako nabíjate svoj iPhone vy. Tešíme sa na všetky vaše postrehy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -