Mnoho ľudí o tom nevie, no väčšina posledných modelov inteligentných hodiniek Apple Watch obsahuje aj špeciálny tepelný senzor. V praxi ide o užitočný nástroj na monitorovanie zdravia, avšak napriek tomu treba počítať s istými obmedzeniami. Pokiaľ vás zaujíma, ako sledovať vašu telesnú teplotu vďaka Apple Watch, ste tu správne.

Začať však musíme pri podporovaných modeloch. Nie každé Apple Watch totiž disponujú teplomerom, respektíve tepelným senzorom. Apple túto funkcionalitu pridal po prvýkrát to Apple Watch Series 8 a Apple Watch Ultra a dnes je dostupná aj pre Apple Watch Series 9, ktoré kúpite od 399 € (namiesto 479 €) alebo Apple Watch Ultra 2, generácie, ktoré kúpite od 787 € (namiesto 899 €). Základná verzia SE 2. generácie ňou žiaľ nedisponuje.

Za zmienku tiež stojí fakt, že v hodinkách v skutočnosti nie je jeden, ale rovno dva tepelné senzory. Ten prvý sa nachádza v spodnej časti tesne pri pokožke a druhý je ukrytý pod displejom. Výrobca to takto navrhol, aby boli hodinky schopné lepšie odlíšiť teplotu okolia od teploty vášho tela a následne vám poskytli presnejšie dáta.

No a ako to vlastne funguje? Pokiaľ máte jeden z vyššie vymenovaných modelov Apple Watch, na sledovanie telesnej teploty si musíte otvoriť Zdravie na vašom iPhone a v spodnej časti kliknúť na tlačidlo Zdravotné dáta. Potom prejdite do sekcie Telesné miery a následne vyberte položku Teplota na zápästí.

Pokiaľ ste hodinky používali niekoľko dní, ideálne týždňov, mali by ste sa dopracovať ku dostupným údajom. Ak ich však na ruke nosíte len krátko, možno si vyžiadajú viac času.

Meranie teploty na Apple Watch funguje trochu iným spôsobom

Apple Watch senzory
Zdroj: Apple

Poďme si teraz vysvetliť, ako presne funguje meranie telesnej teploty na Apple Watch. Na obrazovke iPhonu totiž neuvidíte svoju aktuálnu teplotu, ale objaví sa vám napríklad údaj „+0,05°C“ od základnej hodnoty, ktorý vám len naznačí, že vaša teplota je vyššia alebo nižšia než obvykle.

Hlavným dôvodom je to, že tepelný senzor bol do Apple Watch pridaný predovšetkým pre ženy, aby im pomáhal sledovať ich cyklus. Aj preto sa odporúča pri meraní teploty ponechať Apple Watch na ruke aj počas noci. Každopádne.

Aj keď to Apple možno trochu zbytočne komplikuje, presné informácie o vašej telesnej teplote, ktorú namerali Apple Watch sú predsa len dostupné. Dostanete sa k nim priamo cez Apple Watch.

Prečítajte si tiež  Apple Watch sú plné tajomstiev: Tieto skryté funkcie musíte poznať (časť: 1)

Najskôr si na svojich hodinkách otvorte Nastavenia, z ponuky si vyberte aplikáciu Zdravie a pokračujte na Zdravotné dáta. Následne vyberte možnosť Telesné miery a kliknite na položku Teplota na zápästí. Je to vlastne veľmi podobný postup, ako na iPhone.

Práve v tejto sekcii sa vám pred očami objaví kompletný zoznam zaznamenaných hodnôt, ktorý začína posledným meraním. Svoju teplotu tu môžete vidieť dokonca s dvoma desatinnými číslami, ako napríklad 36,28°C.

Pozor na namerané údaje

Apple Watch Ultra 2
Zdroj: YouTube / Matt LeGrand (úprava redakcie)

Aj keď sme vám ukázali niečo, čo Apple úplne nechce, aby ste videli – ináč by to tak neskrýval do menu, treba upozorniť aj na fakt, že tepelný senzor v Apple Watch nie je ekvivalentom digitálneho teplomera, ktorý by sa dal využívať na okamžité meranie telesnej teploty.

Hodinky v tomto smere pracujú úplne autonómne a riadia sa vlastným plánom, pričom vašu teplotu merajú najmä počas spánku. Aj to je koniec koncov dôvod, prečo vyššie uvedené dáta nebudú nikdy úplne aktuálne a môžu byť pokojne aj niekoľko hodín staré.

Existuje síce pravdepodobnosť, že v budúcnosti sa to zmení a tepelné senzory v Apple Watch budú schopné merať vašu teplotu aj pri bežnom nosení a aktivite, no v súčasnosti ide o veľmi citlivú technológiu, ktorá sa dá s vysokou presnosťou využívať len počas spánku. A to je trochu škoda.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -