Každému z nás sa to môže stať. Hovorím o ukradnutí, či strate iPhone, ale v podstate hociktorého zariadenia s iOS. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako v takomto prípade postupovať a čo jednotlivé spôsoby môžu znamenať pre cestu nájdenia tvojho iOS zariadenia.

Ukradli mi iPhone, čo teraz?


V tomto prípade pripadajú 2 hlavné možnosti. Na každom jednom človeku je na vlastnom uvážení, ktorú zvolí. My ti prinesieme poznatky získané našími skúsenosťami, ale aj skúsenosťami našich fanúšikov.

Zablokovať iPhone cez iCloud na diaľku

Táto „cesta“ je pre mnohých asi najbežnejšou voľbou, pokiaľ im niekto ukradne iPhone. Je to pochopiteľné, pretože Apple vyvinulo svoju službu „Find My iPhone“ práve na takéto účely. Podmienkou ale je, aby si ju mal zapnutú a správne nastavenú.

Služba totižto ponúka úplné zablokovanie telefónu, ktorý bude možné odblokovať len pomocou toho Apple ID a hesla, čo sa pravdepodobne páchateľovi nepodarí.

V tomto prípade je ale telefón pre políciu takmer nevystopovateľný a často sa stáva, že telefón sa buď predá na diely, alebo nejakému nevedomému majiteľovi, ktorý si takýto iPhone, zvyčajne pod lákadlom nižšej ceny kúpi. Taktiež je tu veľký dopyt po takomto iPhone na súčiastky, pretože okrem TouchID a základnú dosku, konkrétne úložisko, sa dá použiť v podstate všetko.

Nechať iPhone tak a zájsť na políciu

Narozdiel od zablokovania sa do telefónu páchateľ pravdepodobne dostane, to ale nemusí byť až taká nevýhoda. Stačí zmeniť heslá na sociálnych sieťach, mailoch a ostatných citlivých dátach a nechať zlodeja telefón používať.

V takomto prípade je naozaj vysoká pravdepodobnosť, že sa zlodej ulakomí na používanie tohto iPhone a vloží svoju SIM-kartu. Týmto sa zvyšuje percento pravdepodobnosti, že polícia takéto zariadenie nájde.

Ešte je možnosť, že zlodej takýto iPhone predá a krok so SIM kartou spraví, bohužiaľ úplne nevinný a nič netušiaci ďaľší majiteľ. Bohužiaľ, v takomto prípade sa ale iPhone nájde a patrí tebe.

Riešenie so strany Apple?

Pravdou je, že Apple by takémuto kradnutiu mohlo zabrániť. Ako? Jednoducho! Apple by mal softvérovo zakázať použiť diely z iného, kradnutého iPhone. To znamená, že podobne ako je tomu dnes pri Touch ID, ktoré nie je možné použiť s inou matičnou doskou. Tým by sa jednoznačne citeľne obmedzili krádeže.

Samozrejme to nie je také jednoduché a musela by existovať databáza kradnutých iPhone a taktiež by to znamenalo, že by si si možno nevymenil displej sám doma. Každá minca má dve strany….

Prečítajte si tiež  Koľko ľudí používa aký iPhone?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Dominik Bullo
Momentálne mám na starosti kompletnú grafiku nášho webu. Taktiež tému jailbreak,aplikácie či pozadia od SvetApple. Zodpovedám aj za odpovedanie na facebookové správy na našej oficiálnej FB stránke. Takže ak máš hocijaké otázky, alebo ma chceš kontaktovať, neváhaj a pokojne minapíš na mail dominik.bullo@svetapple.sk