2Google a ďalší chcú, aby EÚ skomplikovala život Apple 

Spoločnosti Apple sa len nedávno podarilo so svojou službou iMessage vyhnúť tomu, aby spadala pod zákon o digitálnych trhoch (DMA). A hoci Európska komisia podrobnosti ohľadom tejto témy stále skúma, Apple sa zatiaľ nemusí obávať interoperability. Konkurenčnej spoločnosti Google sa to, ale nepáči.

Spolu s ďalšími spoločnosťami totiž podľa portálu 9to5Google napísala regulačným orgánom EÚ list, v ktorom uvádza, že iMessage by sa mala rovnako, ako všetky ostatné komunikačné platformy tohto druhu považovať za „základnú“ službu. Platí to aj napriek tomu, že jej používateľská základňa nie je dostatočne veľká na to, aby išlo o gatekeepera v rámci limitov stanovených v zákone o DMA. V nich sa jasne uvádza, že takáto služba musí mať aspoň 45 miliónov aktívnych používateľov v Európskej únii mesačne, čo iMessage nespĺňa.

Regulačné orgány majú preto v súčasnosti plné ruky práce so skúmaním toho, či bude služba iMessage od Apple priradená ku platformám WhatsApp a Messenger od spoločnosti Meta, alebo sa tomu vyhne.

Ako dopĺňa zahraničný portál Financial Times, okrem spoločnosti Google sa do samotnej veci zapojili aj najväčší európski telekomunikační operátori, ako Vodafone, Deutsche Telekom, Telefónica a Orange. Všetci si prajú aby služba iMessage spadala pod DMA, pretože by musela byť interoperabilná s inými konkurenčnými chatovacím službami. Podľa listu by z takéhoto kroku prosperovali najmú európski spotrebitelia a podniky.

Konkurenčné spoločnosti argumentujú tiež tým, že zatiaľ čo cez iné platformy môžu podniky využívať výhody moderných komunikačných služieb s obohatenými funkciami zasielania správ a oslovovať prakticky kohokoľvek, pri službe iMessage sú žiaľ obmedzovaní len na používateľov, ktorí využívajú iPhone s operačným systémom iOS.

O tom, ako sa Google pripravuje na implementáciu iMessage do Androidu sa dočítate na ďalšej strane. Firma už akoby počítala s tým, že jej to vyjde → → →

Späť