Už čoskoro má byť zverejnený zoznam služieb, ktoré budú spadať pod reguláciu nového zákona o digitálnych trhoch, ktorý je známy aj pod skratkou DMA. Legislatíva hovorí o nových pravidlách, zameraných najmä na veľké technologické spoločnosti, ktoré sú označované Gatekeepers. Podľa Reuters ide o firmy, ktoré majú viac, ako 45 miliónov aktívnych mesačných používateľov svojich služieb a trhovú kapitalizáciu na úrovni minimálne 75 miliárd eur.

Do tejto kategórie samozrejme bez problémov spadá aj spoločnosť Apple, ktorá sa však podľa Macrumors rozhodla proti tlaku zo strany EÚ aktívne brániť. Aj keď sú iPhone, iPad, Mac či ďalšie produkty na území starého kontinentu veľmi populárne, pre chatovaciu aplikáciu iMessage to celkom neplatí. Tú podľa Financial Times nepoužíva dosť ľudí na to, aby bola klasifikovaná za Gatekeepera. Aj preto by sa na ňu podľa Apple nemali vzťahovať nové zákony DMA, ktoré ju môžu úplne zničiť.

Pokiaľ by sa tak totiž stalo, Apple by musel sprístupniť iMessage spoločnostiam tretích strán a tiež konkurenčným aplikáciám. Napríklad populárne apky, ako WhatsApp či Messenger od spoločnosti Meta by mali mať právo na priamu integráciu iMessage. Tým by sa však stratil samostatný význam tejto služby.

Apple preto v nedávnej korešpondencii s Európskou komisiou zdôraznilo, že aj keď je iMessage v EÚ rozšírený, zďaleka nespĺňa počet používateľov, aby sa naň mali uplatňovať zákony DMA. Presne preto sa Apple domnieva, že ich nie je povinné dodržiavať.

iMessage používa po celom svete 1 miliarda ľudí 

iMessage
Zdroj: 9to5mac

Obľúbená chatovacia služba iMessage má podľa odhadov analytikov celkovo až 1 miliardu používateľov po celom svete. Apple však na druhej strane už roky neprezradil žiadne čísla a ani to, koľko presne ľudí tento end-to-end šifrovaný chat používa v Európe.

To, či bude služba zaradená medzi Gatekeepers v rámci nového zákona DMA má závisieť od toho, ako bude definovaný trh, na ktorom pôsobí. Zatiaľ teda nie je isté, či spoločnosť Apple tento „boj“ vyhrá, alebo nie.

Každopádne sa však Apple už dávnejšie vyjadrilo pri podobných pokusoch vo Veľkej Británii, že službu radšej na jej území úplne zastaví, než aby sa malo podriadiť prísnym zákonom, ktoré môžu ohroziť jej bezpečnosť.

Netreba zabúdať, že DMA bude robiť spoločnosti Apple v najbližšom období tak či onak vrásky na čele. Či sa už dotkne alebo nedotkne iMessage, zásadným spôsobom ovplyvní fungovanie Face Time, Siri či dokonca Appe Store.

Prečítajte si tiež  Satelitné SOS zachránilo turistom v Taliansku život. Mali iPhone 14

Ako iste viete, Apple bude musieť na budúci rok pre iPhone a iPad pridať možnosť inštalácie aplikácií mimo vlastného internetového obchodu – takzvaný sideloading. To však môže mať zásadný vplyv na ohrozenie bezpečnosti celej platformy.

Čo si od DMA sľubuje Európska únia? 

TSMC čipy iphone európa
Zdroj: Unsplash / Sebastian Bednarek (úprava redakcie)

Možno sa teraz pýtate, aký to má vlastne zmysel a čo svojimi krokmi pri zákone o digitálnych trhoch vlastne Európska únia sleduje. Odpoveď je jednoduchá, nakoľko sa nachádza priamo na internetovej stránke európskej komisie.

Politici sa v prvom rade domnievajú, že príchod DMA prinesie spravodlivejšie podnikateľské prostredie pre komerčných používateľov, ktorí sú pri ponúkaní svojich služieb na jednotnom trhu závislí od Gatekeepers – strážcov prístupu.

Rovnako by z DMA mali ťažiť aj inovátori a začínajúce technologické spoločnosti, ktoré budú mať vďaka zákonu nové príležitosti súťažiť a inovovať v prostredí online platforiem. Odpadne tu pri tom nutnosť dodržiavať nespravodlivo nastavené podmienky, ktoré obmedzujú ich rozvoj. Zákonodarcovia tu pravdepodobne narážajú napríklad na vysoké provízie v App Store, ktorých sa Apple nechce vzdať.

Uvidíme, ako to bude celé fungovať a do akej miery sa DMA dotkne práve spoločnosti Apple. Tá naň bude trpieť v mnohých oblastiach a tiež nie je jasné, či to takto chcú aj samotní používatelia Apple produktov. To však zákonodarcov EÚ pravdepodobne nezaujíma…

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -