Najväčšia streamovacia služba na svete Netflix nedávno dokonala optimalizáciu svojho kompletného HDR obsahu s cieľom dosiahnuť čo možno najvyššiu kvalitu obrazu, konzistentný zážitok zo sledovania na akomkoľvek zariadení a minimalizáciu oneskorenia.

Spoločnosť Netflix celú túto zmenu podrobne opísala na svojom oficiálnom blogu. Nakoľko sa však v texte vyskytujú aj skutočne komplikované detaily, celé sme to zjednodušili do tohto článku. V skratke, služba Netflix zaviedla variant HDR s označením VMAF (Video Multi-method Assessment Fusion), pomocou ktorého je možné zmerať kvalitu videa.

Tento nástroj zohľadňuje subjektívne údaje, ako je plynulosť pohybu, vizuálne informácie a strata detailov v obsahu HDR10 a Dolby Vision. Nutné je zmieniť, že za touto technológiu, nestojí len spoločnosť Netflix, ale aj spoločnosť Dolby.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Ako píše portál WhatHifi, služba sa vďaka tejto inovácii presunula od klasického kódovania videa s pevnou bitovou rýchlosťou k dynamicky optimalizovanému (HDR-DO) kódovaniu pre 4K HDR. Profitovať z toho budú najmä diváci.

Optimalizované (HDR-DO) kódovanie má viacero výhod 

Kódovanie HDR-DO totiž poskytuje vyššiu kvalitu videa oproti tradičnému kódovaniu a zároveň je výrazne efektívnejšie. Zaberá totiž len päťdesiatosem percent pôvodného úložného priestoru.

Tento krok by mal viesť ku výrazne nižšej spotrebe dát pre mobilné zariadenia a až o štyridsať percent nižšiemu vyťažovaniu vyrovnávacej pamäte.

HDR-DO tiež minimalizuje rozdiely medzi zariadeniami, čo prinesie konzistentnejší zážitok bez ohľadu na to, či Netflix budete sledovať cez Apple TV, iPhone, iPad alebo počítač Mac.

Netflix začal svoj optimalizačný proces HDR obsahu už na začiatku roka 2022 a ukončil ho niekedy v júni 2023. Platforma si však dávala na čas a podrobnejšie informácie zverejnila až teraz, tesne pred Vianocami. Za zmienku tiež stojí, že prvý HDR obsah od Netflixu bol divákom k dispozícii už v roku 2016.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Netflix sa odráža od dna a počet predplatiteľov raketovo narastá. Poďakovať sa za to môže úspešnému seriálu
Môže ťa zaujímať
- Reklama -