Slovensko sa rozhodlo pre radikálny krok. Ministerstvo školstva dnes oznámilo návrh, ktorý žiakom zakáže používanie mobilných telefónov na základných školách. Toto rozhodnutie prichádza ako reakcia na alarmujúce dáta, ktoré ukazujú, že mobilné telefóny majú negatívny dopad na akademické výsledky a duševné zdravie študentov.

Minister školstva Tomáš Drucker zdôrazňuje, že ide o opatrenie zamerané na zvýšenie efektivity vzdelávania a nie o úplné vylúčenie digitálnych technológií z vyučovacieho procesu. Výskumy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) ukázali, že neregulované používanie smartfónov počas školských hodín znižuje schopnosť žiakov sústrediť sa a negatívne ovplyvňuje ich študijné výsledky.

Minister školstva cituje aj odporúčania UNESCO z roku 2023, ktoré navrhujú reguláciu technológií, ak nepomáhajú zlepšovať vzdelávací proces, alebo ak zhoršujú duševnú pohodu študentov. Zavedenie nového zákazu bude postupné a prispôsobené vekovým kategóriám študentov:

  • V 1. až 3. ročníku základnej školy bude platiť úplný zákaz používania mobilných telefónov počas vyučovania, prestávok a v priestore školy,
  • od 4. ročníka bude mať zákaz výnimku v prípade, ak si používanie mobilného telefónu vyžaduje štátny vzdelávací program,
  • od 6. ročníka bude mať zákaz výnimku v prípade, ak to vyžaduje štátny vzdelávací program, alebo o výnimke rozhodne učiteľ pre potreby vzdelávania.

Tomáš Drucker tiež informoval, že štát plánuje investovať významné finančné prostriedky do modernizácie technického vybavenia škôl, aby podporil efektívne využívanie digitálnych technológií vo vzdelávaní.

Zákaz mobilných telefónov tak nemá brániť progresu v digitálnom vzdelávaní, ale má za cieľ zabezpečiť, že technológia bude slúžiť na zlepšenie študijných výsledkov a duševnej pohody študentov.

Ministerstvo školstva pripraví zmenu legislatívy a vyhlášku, ktorá upraví detaily regulácie, a poskytne školám usmernenia a podporu pri implementácii nových pravidiel. Táto iniciatíva reflektuje potrebu nájsť rovnováhu medzi využívaním digitálnych technológií a ochranou vzdelávacieho prostredia pred negatívnymi vplyvmi.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Vieme ako prví: Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May natáčajú show na Slovensku. Navštívili Žilinu, Piešťany a Bratislavu
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.