Čo je to stalkerware?

V princípe ide vo veľmi zjednodušenej podobe o vírus, ktorý poznáme aj pod pojmom spouseware. Nepríjemný je predovšetkým z toho dôvodu, že sa dokáže infiltrovať do zariadenia bez vedomia majiteľa a tým pádom získa prístup ku jeho osobným údajom či dátam.

Stalkerom je poväčšine človek, ktorý je blízkou osobou obete (môže to byť kolega, priateľ alebo dokonca rodinný príslušník). Dôvodom je, že na inštaláciu stalkerware je spravidla potrebný fyzický prístup ku zariadeniu.

Popularita stále rastie

Na základe telemetrie spoločnosti ESET sa podarilo zistiť, že aplikácie s týmto „vírusom“ sú v posledných rokoch čoraz populárnejšie. V roku 2019 ich počet narástol až päťnásobne, v porovnaní s rokom 2018 a v roku 2020 to bolo o 48 % viac ako v roku 2019.

Stalkerware môže sledovať polohu GPS zariadenia, kontrolovať konverzáciu, obrázky, históriu prehliadania, e-maily a ďalšie. Zhromaždené údaje ukladá a následne prenáša na iné zariadenie, kde k ním získa prístup stalker.

zdroj: welivesecurity.com

Vývojári takýchto záškodníckych apiek sa zvyčajne schovávajú pod to, že poskytujú rodičovskú ochranu pre deti alebo kontrolu zariadení pre veľké inštitúcie. Na webových stránkach sa ale ľahko stretnete s pojmom „špión“ a podobne… Dostať sa ku stalkerware nástrojov nie je náročné a pokiaľ sa aspoň trochu pohybujete v internetovom prostredí, ľahko ich tu nájdete desiatky.

Viac ako 150 bezpečnostných problémov v 58 aplikáciách pre Android

Nakoľko je stalkerware z etického hľadiska sporný a jeho využívanie vedie ku nechcenej kontrole používateľov cudzou osobou, v ESETe sa na to pozreli ešte bližšie. Spoločnosť analyzovala 86 aplikácií od 86 vývojárov, kde našla 56 apiek so 158 problémami zabezpečenia.

Ak teda vlastníte Android zariadenie, mali by ste si dávať pozor. Nikdy predsa neviete, kto má prístup ku vašim osobným údajom. Používatelia jablkových zariadení môžu zostať pokojní, nakoľko je vysoko nepravdepodobné, aby ich nejaká apka špehovala podobným spôsobom. iOS je uzavretý operačný systém a aj vďaka tomu môžete mať pocit vysokého bezpečia. Obozretný ale treba byť stále…

Prečítajte si tiež  Apple TV+ a návod na to ako ušetríte jednoduchým trikom cenné mobilné dáta.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJwelivesecurity.com
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.