Spoločnosť Apple využila dnešný event na uvedenie štvrtej generácie iPadu Air. Jedná sa o najväčšiu aktualizáciu tohto tabletu od jeho pôvodného uvedenia na trh. K dispozícii je väčší 10,9-palcový edge-to-edge displej, Apple A14 Bionic čip, kompletne prepracovaný dizajn či USB-C konektor.

Najdôležitejšie novinky iPadu Air 4. generácie

  • 10,9-palcový Liquid Retina displej
  • Touch ID v hornom tlačidle
  • A14 Bionic SoC
  • Predný 7MP fotoaparát s inteligentným HDR
  • Zadná 12 MP kamera so 4K, 60FPS videom
  • 10 hodinová výdrž batérie
  • USB-C
  • Wi-Fi 6
  • O 60% rýchlejšie LTE pripojenie
  • Dostupný od 599€.

iPad Air 4. generácie s úplne novým dizajnom a väčším edge-to-edge displejom

Zdá sa, že naše rendery boli takmer do bodky presné. Všetky tvary nového tabletu sú inšpirované iPadom Pro 3. generácie (2018). Hranatejší dizajn so zaoblenými okrajmi vyzerá luxusne.

Obrovskou zmenou prešiel displej. Zabudnite na široké okraje. Tie sú minulosťou. Z pôvodnej 9,7″ veľkosti, cez 10,5″ verziu sa dostávame k doposiaľ najväčšej uhlopriečke 10,9″ palca.

Samozrejmosťou je vysoké rozlíšenie 2360 x 1650px a podpora P3 farebného spektra či True Tone. iPad Air 4. generácie bude vďaka tomu vhodný do kancelárie ale aj pre profesionálneho grafika.

Modernejší dizajn v dostupnejšom tablete si vypýtal svoju daň. Apple skutočne nepoužilo biometrické senzory Face ID.

Namiesto toho sa tu nachádza Touch ID v uspávacom tlačidle. Toto riešenie nepovažujeme za najšťastnejšie ale dávame mu šancu. Možno nás príjemne prekvapí v skorej recenzii.

Zaujímavá je dostupnosť až v piatich farebných prevedeniach. Zákazník si bude môcť vybrať spomedzi Space Gray, Silver, Rose Gold, Green a Sky Blue.

Apple A14 Bionic čip a perfektná výdrž batérie.

iPad Air 4. generácie

Obrovským prekvapením je prítomnosť procesora Apple A14 Bionic. V porovnaní s predchodcom (Apple A13 Bionic) poskytuje až o 40% vyšší výkon, čo je doslova neuveriteľná hodnota.

Za jedinú sekundu zvládne 11 biliónov operácií. Aby toho nebolo málo, polepšil si aj grafický výkon. Medzigeneračný rozdiel sa pohybuje na úrovni 30%. Budúci majiteľ bude môcť využívať až 16-jadrový Neural Engine. iPad Air 4. generácie za sebou zanechá väčšinu konkurencie.

Po stránke výdrže batérie sa tu v podstate nič nezmenilo. Zariadenie bude schopné poskytnúť cca 10-hodín „zábavy“ na jedno nabitie. To je viac ako dostačujúci údaj.

Fotoaparát bez blesku

iPad Air 4. generácie

Čakali sme to, takže nie sme sklamaní. Technologický gigant sa v záujme šetrenia zbavil aj blesku. Nakoľko ho ale nemala ani predošlá generácia iPadu Air, nepovažujeme to za veľké mínus.

Prečítajte si tiež  Microsoft prináša na iPhone aj iPad jazykový model GPT-4 úplne zadarmo

Naopak, dobrou správou je, že na zadnej strane nájdeme vylepšenú 12-megapixelovú šošovku s podporou 4K videa pri 60fps. Novinka tiež zvládne spomalené videá pri 240fps s pokročilou stabilizáciou obrazu.

O Face Time hovory alebo selfie fotografie sa postará 7-megapixelový fotoaparát na prednej strane. Okrem Smart HDR bude schopný zosvetliť scénu (pri náročnejších podmienkach) a natáčať v 1080p pri 60fps. Za nás ideálne.

Konektivita

iPad Air 4. generácie

Skvelou správou pre všetkých náročnejších používateľov je tiež prítomnosťou USB-C. Doposiaľ tu bol len Lighnting, ktorý sa v roku 2020 do iPadu príliš nehodí.

Zariadenie bude vďaka tomu oveľa schopnejšie pri používaní príslušenstva tretích strán. Tak isto si sem jednoduchšie zapojíte fotoaparát alebo videokameru.

Ak máte Apple Pencil 2. generácie s bezdrôtovým nabíjaním, konečne ju využijete aj pri iPade Air. Na jeho bočnej strane sa nachádza priestor pre magnetické pripojenie (podobne ako na iPade Pro).

Plná kompatibilita je zaistená aj v prípade použitia klávesnice Magic Keyboard. Z tabletu tak vytvoríte počítač. Spomenúť je treba aj o 60% rýchlejšie LTE.

Cena a dostupnosť

iPad Air 4. generácie

Na záver to najdôležitejšie. Kedy si budeme môcť iPad Air 4. generácie zakúpiť? Odpoveď vás nepoteší. Apple spustí jeho predaj až v októbri a to v 30 krajinách sveta (nie je isté, či tu bude aj Slovensko). Na výber sú dve verzie.

Základ tvorí napokon len 64GB od 599$ (v Európe od cca 630€ podľa nemeckého Apple Online Store) a vyšší variant 256GB od 729$ (v Európe od cca 800€ podľa nemeckého Apple Online Store). Do komentára nám napíšte, čím vás tento tablet zaujal najviac. Za nás je to pochopiteľne dizajn.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.