Hlavný dodávateľ čipov pre Apple, ktorým je spoločnosť TSMC, ohlásil ambiciózny plán na výrobu 1,6 nm procesorov. Napriek tomu, že gigant z Cupertina momentálne funguje na 3 nm výrobnom procese, vyhliadky do budúcnosti sú skutočne veľké. Technológia založená na 1,6 nm čipoch bude kľúčová pre budúce Apple produkty.

Tento krok signalizuje ďalší vývoj v dlhodobej spolupráci medzi TSMC a Apple. Spoločnosť TSMC v rámci svojej prezentácie odhalila technológiu “A16”, ktorá predstavuje 1,6nm výrobný proces. Táto inovácia má potenciál zvýšiť výkon a hustotu čipov, čo by mohlo priniesť významné zlepšenia pre segmenty ako vysoko výkonné výpočtové systémy a dátové centrá.

Čipy založené na 1,6nm prinesú ohromný výkon a efektivitu

Apple sa historicky radí medzi prvé spoločnosti, ktoré adoptujú nové výrobné technológie čipov do svojich hardvérových produktov.

Výborným príkladom je 3 nm technológia, ktorá bola použitá v čipe A17 Pro pre modely iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max ako prvá na svete. Očakáva sa, že Apple bude pokračovať v tomto trende aj naďalej.

čip A17 Pro
Zdroj: Apple

Plánovaná technológia A16, ktorá má byť spustená v roku 2026, zahŕňa nové nano tranzistory a inovatívne riešenie zadnej napájacej lišty. Tento vývoj by mal priniesť zvýšenie rýchlosti o 8-10 % a zníženie spotreby energie o 15-20 % v porovnaní s aktuálnym 3 nm procesom. Po výkonnostnej stránke sa tak budúce jablkové zariadenia dočkajú obrovského upgradu.

TSMC tiež predstavila technológiu System-on-Wafer (SoW), ktorá umožňuje integráciu viacerých čipov na jednej doštičke. To by mohlo priniesť revolúciu pre dátové centrá spoločnosti Apple.

Prvá verzia SoW, založená na technológii Integrated Fan-Out, je už vo výrobe, a pokročilejšia verzia by mala byť dostupná v roku 2027.

Čip 1,6nm v iPhone
Zdroj: DALL-E

Kedy uvidíme prvé 1,6 nm čipy v iPhone či Macu?

Očakáva sa, že budúce čipy Apple A18 pre iPhone 16 budú založené na procese N3E, zatiaľ čo čipy “A19” pre iPhone v roku 2025 by mali byť prvými 2 nm čipmi spoločnosti.

V nasledujúcom roku by Apple mohol prejsť na vylepšenú verziu tohto procesu, po ktorej by mal nasledoval nový 1,6 nm proces. Znamená to teda, že ho uvidíme až niekedy v roku 2027. Ešte si teda počkáme.

TSMC neustále prekonáva svoje predchádzajúce technológie z hľadiska hustoty tranzistorov, výkonu a efektivity. Minulý rok TSMC predstavila spoločnosti Apple prototypy 2 nm čipov, ktoré by mali byť uvedené na trh v roku 2025. Apple aj TSMC sú vďaka tomu na dobrej ceste k dosiahnutiu svojich cieľov.

Prečítajte si tiež  Apple bude mať 1,4 nm procesory: TSMC to oficiálne potvrdilo

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -