Písal sa rok 2014, keď sa vo svete začali objavovať prvé informácie o vývoji automobilu od spoločnosti Apple, často označovanom, ako Apple Car. A aj keď mnohí tieto správy spochybňujú, technologický gigant z Cupertina za ten čas stihol zamestnať viac ako tisíc automobilových expertov, inžinierov či dizajnérov z celého sveta, ktorí sa spolu-podieľali na projekte s kódovým označením „Titan“.
Aj tento článok vznikol vďaka e-shopu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné kryty pre váš iPhone ale aj iné Apple produkty. Vybavenie objednávky je veľmi rýchle a platiť môžete samozrejme aj cez Apple Pay (reklama)
V dnešnom článku sa dočítate všetko, čo potrebujete vedieť o tomto záhadnom stroji. Apple chce spôsobiť revolúciu v doprave no v prvom rade si to musí dobre načasovať a samozrejme nesmie nič podceniť. Jediná chyba by totiž mohla spôsobiť katastrofu a roky trvajúce úsilie by vyšlo nazmar.
Apple Car by nemusel mať ani volant. Apple chce čisto autonómnu jazdu no nie je isté, či sa to podarí
V kuloároch sa šepká, že prvý elektromobil od Apple by mohol mať čisto autonómne riadenie a to až na takej úrovni, že nebude mať ani volant. Jeho majiteľ si skrátka sadne do kresla, zadá destináciu a počká, kým ho vozidlo bezpečne odvezie z bodu A do bodu B. Ťažko ale povedať, či by to pri súčasnej legislatíve vôbec bolo možné.
Firma teda bude musieť zostať s vysokou pravdepodobnosťou „nohami na zemi“ a vo finále predsa ponúknuť klasické manuálne ovládanie s volantom a pedálmi tak, ako sme na to zvyknutí u iných áut. Bude to minimálne pre prípad, keď autonómny systém zlyhá.
Vývoj trvá skoro desať rokov. Na Apple Car pracujú tie najväčšie kapacity automobilového a technologického priemyslu
Samotný projekt sa v priebehu uplynulých, takmer desiatich rokov vyvíjal a Apple pracovalo na obrovskom množstve nových technológií, ktoré sme zatiaľ v automobilovom priemysle nevideli.
Dôkazom je niekoľko tisícok patentov, ktoré si firma dala zaregistrovať, a ktoré priamo súvisa s automobilmi, autonómnou jazdou alebo dizajnom. Pôvodné fámy z roku 2016 naznačovali, že Apple Car by mohol uzrieť svetlo sveta niekedy v roku 2020 až 2022. Neskôr sa však ukázalo, že boli nepresné.
Samotný projekt Apple Car vedie v súčasnosti šéf umelej inteligencie a strojového učenia spoločnosti Apple John Giannandrea, pričom nedávno sa do tímu expertov pridal aj Kevin Lynch. Tento muž sa výrazným spôsobom podpísal na vývoji inteligentných hodiniek Apple Watch.
Apple však zamestnáva aj iné kapacity. V uplynulých rokov do svojho tímu nazbieral hneď niekoľko špičkových inžinierov a vedúcich pracovníkov, ktorí majú bohaté skúsenosti s vývojom automobilov u značiek ako Tesla, Ford, Volvo či Mercedes-Benz.
Vozidlo dostane najvýkonnejší procesor od Apple
Vo vozidle by sa mal podľa únikov nachádzať extrémne výkonný čip, ktorý bol navrhnutý priamo spoločnosťou Apple. V praxi pôjde o ten najpokročilejší komponent, ktorý by mal svojimi schopnosťami ďaleko prevyšovať výkon počítačov Mac.
Procesor bude vyrobený tak, aby zvládal neuveriteľnú záťaž a aby na ňom po celý čas mohla fungovať aj umelá inteligencia, ktorá bude riadiť všetky procesy a súčasti autonómnej jazdy. Samotný procesor by mala vyrábať spoločnosť TSMC – ktorá je dlhodobým partnerom spoločnosti Apple.
Okrem špeciálneho procesora sa vozidlo bude spoliehať aj na viacero LiDAR radarov, kamier a obrovské množstvo ďalších snímačov, ktoré zabezpečia maximálny komfort a hlavne bezpečnosť na palube. Práve tá je pri vývoji autonómnej jazdy kľúčová.
Apple Car môže vyrábať Hyundai ale aj Foxconn
No a keďže Apple nemá skúsenosti s výrobou vlastných vozidiel, bude si musieť nájsť silného partnera, ktorý mu v tomto ťažkom priemysle pomôže. Dávnejšie sa podarilo zistiť, že Apple už viedlo rokovania s automobilkami, ako Hyundai / Kia a ďalšími no zatiaľ to nevyzerá tak, že by sa firma dostala ku vytúženému výsledku.
Navyše, automobily už začína produkovať aj ďalší výrobný partner technologického giganta, spoločnosť Foxconn. Tá je vraj pripravená spoločnosti Apple v tomto smere výrazne pomôcť. Len pre predstavu, práve Foxconn vyrába prakticky všetky iPhony v Číne ale aj Indii. Rovnako tak sa podieľa aj na produkcii ďalších zariadení s nahryznutým jablkom v logu
Práce na Apple Car potvrdil aj Tim Cook
Na adresu autonomného vozidla od spoločnosti sa medzičasom stihol vyjadriť aj jej generálny riaditeľ Tim Cook. Stalo sa tak v júni 2017, keď možno trochu nechcene potvrdil, že Apple pracuje na špeciálnom automobilovom softvéri. A aj keď to možno nemal robiť, firme by sa to aj tak nepodarilo utajiť. Dôkazov je totiž ohromné množstvo, vrátane jazdiacich prototypov v amerických veľkomestách.
„Zameriavame sa na autonómne systémy. Je to kľúčová technológia, ktorú považujeme za veľmi dôležitú. Tak trochu ju vnímame ako matku všetkých projektov umelej inteligencie. Je to pravdepodobne jeden z najťažších projektov AI, ktorý je v súčasnosti vo vývoji.“ – uviedol v roku 2017 Tim Cook.
Autonómne systémy od Apple sa testujú na vozidlách Lexus RX
Práve v roku 2017 sa začali v Amerike objavovať vozidlá Lexus RX450h z roku 2015, ktoré si spoločnosť Apple prenajala od autopožičovne Hertz. Na strechách týchto veľkých japonských SUV modelov sa objavovala špeciálna konštrukcia, ktorá bola plná kamier, snímačov a ďalších technológií, ktoré slúžili na vývoj a testovanie autonómnej jazdy.
Všetko navyše potvrdili aj rôzne žiadosti, ktoré si Apple muselo podať na príslušných úradoch. Keďže sú verejné, média ku ním získali okamžitý prístup.
Apple dokonca v tomto smere zvýšilo svoje snahy, pričom v súčasnosti prevádzkuje viac ako 60 takýchto autonómnych vozidiel a firma sa dokonca nevyhla ani nehodám či škodovým udalostiam. Našťastie sa však nikdy nikomu nič vážne nestalo.
Automobil s unikátnym dizajnom
Čo sa týka dizajnu vozidla, v súčasnosti neexistujú žiadne dôveryhodné úniky, ktoré by nám čo i len naznačovali, ako bude vyzerať. Dokonca sa nevie ani to, akú dostane karosériu. Môže ísť o sedan, SUV ale pokojne aj MPV.
Taktiež je zrejmé, že Apple nepredstaví žiaden „športiak“. Apple Car by mal byť rodinne založený už od svojho prvého modelu, takže minimálne na začiatku predaja sa nebudeme stretávať so žiadnym dvojdverovým super-športom.
Apple si však dalo patentovať niekoľko dizajnových prvkov, ktoré sú určené práve pre vozidlá. Jedným z nich je napríklad aj celosklenená strecha, ktorá začína predným a končí zadným oknom.
Mohlo by tak ísť o jeden obrovský diel, čo vytvorí unikátny a veľmi špeciálny tvar. Presne tak to má spoločnosť Apple rada. Na bližšie podrobnosti si ale musíme počkať.
Výkon a batéria
Čo sa týka výkonu a batérie, tak tu bude chcieť spoločnosť Apple určite hrať na strunu čo najdlhšieho dojazdu. Pri nákupe Apple Car by ale zákazník mohol mať na výber z niekoľkých kapacít batérie, pričom celkom logicky hovoríme o cca 60 kWh, 80 kWh či 100 kWh akumulátoroch.
Budúci majiteľ by si vybral to, čo jeho každodenným potrebám najviac vyhovuje. Rozdiely však budú predstavovať desiatky tisíc eur, keďže tieto komponenty sú stále veľmi drahé.
A keď už sme pri batériách, Apple má údajne aj veľmi striktnú politiku ohľadom ich výroby. Spoločnosť chce zabezpečiť, aby ich produkcia prebiehala výhradne na území USA, čo môže celý projekt skomplikovať. Nakoľko však batéria bude predstavovať pomyselné srdce celého pohonu, firma musí mať nad jej produkciou perfektný dohľad. Podobné nároky sú teda plne pochopiteľné.
Zabudnúť nemôžeme ani na výkon, o ktorý sa postará séria elektromotorov. Pochopiteľne, ani tu nemáme v súčasnosti žiadne bližšie dáta no predpokladáme, že keďže bude Apple Car skutočne ťažký, Apple doň bude musieť osadiť poriadny výkon. Ten môže podľa odhadov ďaleko prevyšovať hranicu 400 konských síl, čím sa zaradí naozaj vysoko. Samozrejmosťou potom bude extrémna akcelerácia tak, ako sme na to pri elektrických vozidlách zvyknutí.
Pokročilý infotainment
Keď spoločnosť Apple minulý rok predstavila svoj CarPlay 2.0, všetkým technologickým ale aj automobilovým nadšencom padla z jeho schopností sánka.
Jeho úlohou je odstrániť z vozidiel vstavaný infotainment, vrátane digitálneho zobrazenia budíkov či dokonca nastavovania klimatizácie a nahradiť ho svojim vlastným riešením.
No a možno trochu nechcene nám spoločnosť Apple týmto spôsobom krásne demonštrovala, ako by mohol vyzerať systém v jej vlastnom vozidle. Na podobný počet displejov, grafiku a technológie sa môžeme tešiť aj v Apple Car.
Koľko bude stáť Apple Car? Každý si ho určite nekúpi
Pokiaľ sa pozrieme na ceny, ktoré má spoločnosť Apple stanovené pri svojich iPhonoch alebo Macoch, človek si až nechce predstaviť, koľko by mohlo stáť prvé autonómne vozidlo poháňané elektrikou. Nejaké odhady však medzičasom vznikli a pochopiteľne neboli nízke. Apple sa minimálne na začiatku určite nebude chcieť zaradiť do kategórie lacných áut.
Aj preto analytici uvádzajú, že Apple Car môže stáť v čase uvedenia na trh ďaleko viac ako 100 000 €. Na druhej strane pôjde o prvú verziu, ktorej úlohou bude v prvom rade demonštrovať schopnosti a technológie.
Neskôr by mohli prísť na trh aj dostupnejšie modely pre masy, ktoré si budú môcť dovoliť aj bežní spotrebitelia. Veď úplne rovnako to urobila koniec koncov aj automobilka Tesla. Tá predávala najskôr drahý Roadster, neskôr drahý Model S a až v posledných rokoch sa sústredí na dostupné elektromobily, ako Model 3 alebo Model Y.
Kedy príde Apple Car na trh?
No a ak vás zaujíma, kedy by mohlo prísť prvé auto od spoločnosti Apple na trh, tak to bude s najvyššou pravdepodobnosťou najskôr v roku 2026 alebo neskôr.
Projekt „Titan“, respektíve Apple Car narazil od roku 2014 na niekoľko prekážok, ktoré ho spomalili či dokonca dočasne zastavili. A keďže má firma v tomto smere skutočne veľké ambície, pri vývoji nechce nič podceniť.
Aj keď si naň teda počkáme, určite to netreba brať negatívne. Apple Car bude skrátka v čase uvedenia na trh dokonalý produkt a podľa vyjadrení viacerých expertov sa pred ním môžu viaceré automobilky triasť.
Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tomto automobile, ktorý stále pokrýva veľké rúško tajomstva myslíte vy. Bude to revolúcia alebo ho spoločnosť Apple ani nezvládne dokončiť? Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.