Quebec Superior Court podal žalobu na spoločnosť Apple z dôvodu, že batérie v iPhone a iných produktoch nie sú trvanlivé a nevydržia dlhšiu dobu. Apple čelí žalobe, v ktorej nemusí vyhrať.

Apple čelí žalobe, dôvodom je baterka

Keď sa darí tak sa darí, niekedy je to naopak. Čo sa týka batérii a spoločnosti Apple, nemajú sa veľmi v láske. Často krát počúvame o výmenných programoch, kedy Apple mení batérie v iPhone prípadne v MacBooku, pretože vykazujú chyby, vzniká riziko požiaru prípadne nevydržia priemernú dobu. Najnovšie Apple čelí žalobe od spoločnosti Qubecers, tá nakupovala produkty s nabíjateľnými batériami od konca roka 2014.

Apple čelí žalobe. Batérie majú vraj podpriemernú životnosť. - svetapple.sk

Jedná sa o produkty ako iPhone, iPod, iPad, hodinky Apple Watch a počítač MacBook. Žaloba má odškodniť spotrebiteľov, ktorý mali s batériami problém. Žaloba bola podaná na základe toho, že produkty, ktoré by mali byť určitú dobu trvanlivé (povedzme aj po skončení záruky), trvanlivé nie sú. Životnosť batérie je veľmi slabá. A nejedná sa o obyčajný blud. V roku 2018 niečo podobné stálo Apple milióny dolárov. Posledná kontrola, ktorá sa týkala životnosti batérie sa dotýkala viac ako 11 miliónov iPhonov. A to veru nie je málo.

“Primeraná doba” môže byť problémová

Momentálne je žaloba na súde a čaká sa, aké ďalšie kroky jednotlivé strany tohto sporu urobia. V prvom rade je tu hneď diskutabilný samotný návrh. V ňom sa píše o primeranej životnosti batérie. Čo to ale znamená? Koľko by mala taká batéria približne vydržať a čo sa už dá hodnotiť ako “podpriemerná výdrž”?

Navyše Kanadská vláda a rovnako tak aj spoločnosť Apple považujú batérie za spotrebný materiál. To znamená, že sa na ne nevzťahuje zákon o ochrane spotrebiteľa. Uvidíme, ako sa celý spor vyvinie. Aj keď môže vyzerať nevinne a nenápadne, nemusí tak dopadnúť. Napokon všetky väčšie súdne spory, ktoré Apple doteraz prehralo začali maličkosťami. Tie sa však začali kopiť a firma musela ustúpiť. Uvidíme…

Apple čelí žalobe. Batérie majú vraj podpriemernú životnosť. - svetapple.sk
Apple čelí žalobe. Batérie majú vraj podpriemernú životnosť. – svetapple.sk

zdroj: appleinsider.com

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here