Apple Macintosh a jeho predstavenie

Písal sa 24. január 1984, keď generálny riaditeľ spoločnosti Apple, Steve Jobs, predstavil revolučný počítač Macintosh v cupertinskom Flint Center. Prezentácia bola sprevádzaná soundtrackom z filmu Chariots of Fire a výrobok bol opisovaný ako „Šialene skvelý!“.

Iba dva dni predtým bola odvysielaná ikonická reklama 1984 na americkom Superbowl, v hodnote 1,5 milióna dolárov. O tento televízny spot sa postaral Ridley Scott a do dnešných dní je považovaný za jeden z najlepších vôbec.

Začiatkom 80-tých rokov začalo ťaženie v oblasti osobných počítačov. Veľké firmy prinášali „jednoduché produkty“, ktoré si mohli zaobstarať aj bežní smrteľníci. Už v roku 1981 sa objavil IBM PC. Hoci na ňom bežal MS-DOS a používal znakové rozhranie (zelené znaky na čiernej obrazovke, neskôr pribudli ďalšie farby), pre bežného človeka bol príliš drahý a v podstate nepoužiteľný.

Steve Jobs videl v tomto smere problém a preto začal pracovať na revolúcii zvanej Macintosh. Hoci to bolo na tú dobú nevídané, tento počítať bol skutočne „osobný“ a vhodný pre domáce, profesionálne a takisto vzdelávacie účely.

Hardvér a softvér

Ako jeden z prvých počítačov dostal Macintosh plnohodnotné grafické používateľské rozhranie (GUI), vďaka čomu ho dokázali ovládať aj deti. Na vykonávanie jednotlivých úkonov slúžila myš a operačný systém založený na ponuke (nemuseli ste tu vypisovať žiadne príkazové riadky). Dnes sú tieto veci samozrejmosťou, no uvedomte si, že sa bavíme o roku 1984.

V tejto súvislosti nemôžeme zabudnúť na prítomnosť rastrovej grafiky (cez 9″ palcový monitor), umožňujúcej nakresliť akýkoľvek tvar či obrázok. Majiteľ sa nemusel obmedziť len na znaky, a text mohol obohatiť o niekoľko druhov písma (fontov).

Macintosh

Macintosh bol dodávaný s jednou disketovou jednotkou bez pevného disku. Neskôr ste mohli cez rozhranie SCSI pripojiť úložisko. Len tak pre predstavu, v roku 1984 stálo 10MB pamäte zhruba 1000$. Bavíme sa ale o časoch, kedy sa veľkosť súborov pohybovala v jednotkách kilobajtov.

S tým súvisí aj rozsah operačnej pamäte RAM s kapacitou 128KB (preto názov „Macinstosh 128KB“). Procesor Motorola 68000 poskytol 8-MHz a celé zariadenie vážilo zhruba 7,5kg. Apple predávalo Macintosh za 2 495$, čo je v dnešnej dobe ekvivalent ku vyše 6 000$. V septembri 1984 prišla aj aktualizovaná verzia s 512KB RAM (Macintosh 512KB). Jej cena štartovala na 2,795$, čo je dnes takmer 7 000$.

Ďalšie verzie Macintoshu v 80-tych rokoch

V druhej polovici 80-tych rokov sa začal počítačový priemysel rozrastať. Zariadenia čoraz častejšie nakupovali aj bežní ľudia a programy využívali na osobné účely alebo v práci. Po príchode zariadení Macintosh 128KB a Macintosh 512KB muselo Apple pokračovať vo vývoji lepších a výkonnejších verzií.

Prečítajte si tiež  Nvidia prinesie grafické karty pre Mac!

Výsledkom bol Macinstosh Plus predstavený v roku 1986. Toto zariadenie ponúkalo 1MB operačnej pamäte RAM (rozšíriteľnej až na 4MB), revolučné rozhranie SCSI slúžiace na pripojenie siedmych zariadení alebo pevných diskov súčasne, kapacitu disketovej mechaniky 800KB a ďalšie vymoženosti. Aj to sú dôvody, prečo sa stala verzia Plus komerčne úspešnou a predávala sa po dobu štyroch rokov.

V Cupertine ale na nič nečakali a v roku 1987 ukázali Macintosh II. K dispozícii bol nový, 16-MHz procesor Motorola 68020 a farebný displej podporujúci farebné grafické rozhranie.

Macintosh II
Macintosh II

Spolu s ním sa na trhu objavil aj dostupnejší Macintosh SE a teda počítač s polovičným výkonom (8-MHz – Motorola 68000), 1MB RAM a monochromatickým displejom. Pre ovládanie slúžila nová ergonomická klávesnica a myš.

Apple pokračovalo ďalej a v roku 1988 ukázalo Macintosh IIx s výkonnejším procesorom Motorola 68030 (16-MHz) a prepracovaným riadením pamäte. Tieto zariadenia boli určené pre tých najnáročnejších spotrebiteľov a firmy, ktoré dokázali využiť ich potenciál.

Macintosh SE
Macintosh SE

V roku 1989 sa do ponuky zaradil aj Macintosh IIcx (kompaktnejšia verzia) a tiež Macintosh SE/30 s procesorom Motorola 68030 (16-MHz).

Vrchol predstavoval počítač Macintosh IIci s 25-MHz procesorom a plnohodnotným 32-bitovým operačný systémom (System 7). Toto zariadenie stálo v čase uvedenia na trh 6 269$.

Prvý notebook od Apple

Inžinieri v Apple nezaspali na vavrínoch a chceli priniesť niečo špeciálne. V roku 1989 sa teda predstavili prenosný Macintosh Portable, taktovaný na výkon 16-MHz (procesor Motorola 68000) so vstavanou klávesnicou + trackballom a TFT displejom (rozlíšenie 640x400px).

Macintosh Portable
Macintosh Portable

Používateľ sa mohol spoliehať na 1MB operačnej pamäte RAM, 40MB interného úložiska a operačný systém „6.0.4„. Hmotnosť tohto zariadenia presahovala 7kg, no vďaka kompaktným rozmerom (v danej dobe) sa mohol ľahko prenášať z miesta na miesto. Cena štartovala na úrovni 7 300$, čo by bolo v dnešnej dobe viac ako 15 000$.

Macintosh v 90-tych rokoch

Z uvedených čiastok je asi jasné, že osobné počítače boli stále veľmi drahé. Trh sa však prispôsoboval potrebám zákazníkov a konkurencia priniesla omnoho dostupnejšie verzie.

Apple muselo reagovať a tak v roku 1990 ponúklo Macintosh Classic, ktorý sa predával za sumu 999$. Pre náročnejších spotrebiteľov bol určený Macintosh CL bez monitora a zvyšného príslušenstva za sumu 1 800$. K dispozícii mal procesor Motorola 68020 (16-MHz), 2MB RAM a plnofarebné grafické rozhranie. Výkonnejšiu verziu zastupoval Macintosh IIsi s procesorom Motorola 68030 (20-MHz). Cena začínala na úrovni 2 999$.

Macintosh IIsi

Apple sa v tejto dobe začalo dostávať do prvých problémov. Hoci bol záujem o počítače veľký, marža výrazne klesla a s ňou aj celkové výnosy. Firma sa však stále sústreďovala aj na high-end mašiny a tak svetu ukázala Macintosh IIfx s procesorom Motorola 68030 naladeným na 40-MHz a 4MB RAM (rozšíriteľná na 128MB). Cena začínala na úrovni 8 969$.

Prečítajte si tiež  MacBook: To najlepšie, čo tu kedy bolo!

V roku 1991 prišiel Macintosh Classic II a Macintosh LC II s 16-MHz procesorom Motorola 68030. Rovnako tak Apple predstavilo Macintosh Quadra 700 a 900 s procesorom Motorola 68040.

Macintosh LCIII

Aby toho nebolo málo spoločnosť začala predávať aj PowerBook 100, PowerBook 140 a PowerBook 170. Jednalo sa o kompaktné (cca 3,5kg) notebooky s monochromatickým displejom (640×400) a jednoduchým ovládaním.

Oproti počítaču Macintosh Portable šlo o obrovský pokrok smerom vpred. Na obrázku nižšie môžete vidieť, že PowerBook mal už reálne črty súčasných notebookov (stále sa bavíme o roku 1991). Medzi zákazníkmi zaznamenal veľký úspech.

PowerBook

Apple postupne pracovalo na ďalších produktoch a technológiách, pričom v roku 1994 uviedlo ďalšiu sériu PowerBookov s procesormi Motorola 68040. Zámerne ich spomíname preto, lebo Trackball konečne nahradil dotykový Trackpad. Jeho zväčšenú a technologicky sofistikovanejšiu verziu používame už vyše 25 rokov.

Macintosh LCIII

Aby toho nebolo málo, Apple začalo prechádzať na nové procesory Power PC, ktoré používalo až do roku 2005. Následne ich vystriedal Intel.

Návrat Steva Jobsa a predstavenie iMacu v roku 1998

Apple produkovalo obrovské množstvo zariadení, s ktorými by sme mohli pokračovať ďalej. Za zlomový moment však považujeme návrat Steva Jobsa (1997), pod ktorého vedením vznikol v roku 1998 prvý iMac G3 a teda počítač nadväzujúci na pôvodný Macintosh (all-in-one zariadenie).

Imac G3

Vo vnútri základnej verzie sa nachádzal procesor PowerPC s výkonom 233-MHz, 32MB operačná pamäť RAM, grafická karta ATI Rage IIc (2MB), úložisko 4GB, 15″ CRT monitor a mnoho iného. Za cenu 1 299$ šlo o extrémne úspešný produkt, a započal „novú éru“ spoločnosti Apple, ktorá neskôr predstavila prvý iPod, iPhone, iPad a hodinky Apple Watch.

Samozrejme, od roku 1998 pribudlo viacero ikonických počítačov ako iBook, MacBook, Mac mini, Mac Pro a mnoho ďalších.

Ďalšia revolúcia v roku 2020?

V tomto texte sme sa venovali predovšetkým počítačom Macintosh a teda pôvodným zariadeniam, ktoré ťažili z prvej verzie all-in-one počítača predstavenej v roku 1984 (teda obdobie do roku cca 1998). Modernejšie počítače už spadajú do ďalšej éry „návratu Steva Jobsa“, ktorú si rozoberieme v budúcom článku. Každopádne nám však nedá na záver nespomenúť posledný revolučný krok.

M1

Apple sa rozhodlo po pätnástich rokoch opustiť Intel a začalo vyvíjať svoje vlastné procesory, založené na architektúre ARM (M1). Zákazník tak dostáva obrovský výkon a skvelú energetickú úspornosť za dostupnú cenu. Sme presvedčení o tom, že o 20 rokov neskôr sa bude táto radikálna zmena považovať za významný míľnik histórie počítačov Mac. Súhlasíte?

Prečítajte si tiež  Prvý ruský notebook má procesor M1 a je drahší ako MacBook od Apple
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmedium
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.