Spoločnosť Apple dlhodobo pracuje s rôznymi materiálmi pri vývoji svojich produktov. Asi sa zhodneme, že počas posledných rokov prevláda pri dizajne hliník. Jeho zloženie bolo vždy rovnaké. Po novom bude Apple používať inovovaný hliník, ktorého zloženie sa mení po 130 rokoch.

Apple nakúpilo hliník bez uhlíka

Jablková spoločnosť je veľmi inovatívna. Ešte v roku 2018 oznámila, že pomôže pri vývoji nového druhu hliníka, ktorý neobsahuje uhlík. Spolupracovať pri tom mala s dvoma poprednými výrobcami tohto materiálu. Jedná sa o firmy Alcoa a Rio Tinto.

- Reklama -

Tieto dve spoločnosti sa spojili a vytvorili jednu firmu s názvom Elysis. Práve pod jej „krýdlami“ sa vo veľkom pracovalo, na vývoji nových technológii. Ako sa ukázalo, spolupráca po približne jeden a pol roku ukazuje prvé ovocie. Spoločnosť Apple sa dnes pochválila, že zakúpila vôbec prvú dávku hliníku, ktorý neobsahuje uhlík práve od spoločnosti Elysis. Materiál použije pri výrobe nových zariadení.

To v akých produktoch sa tohto materiálu dočkáme zatiaľ nevieme. Ťažko povedať, či ho Apple zaradí okamžite do výroby alebo bude určený len pre ešte nepredstavené zariadenia, ktoré sa chystajú. V konečnom dôsledku by sme ho ale mali časom vidieť v iPhonoch, iPadoch, Macoch a podobne. Vyskytne sa skrátka všade tam, kde sa dnes vyskytuje klasický hliník.

Apple sa k celej veci vyjadrilo pre agentúru Reuters:

 „Po vyše 130 rokoch, sa hliník (materiál spoločný pre toľko produktov, ktoré spotrebitelia každý deň používajú) vyrába rovnakým spôsobom. To sa ale teraz zmení “

 Lisa Jackson (riaditeľka oddelenia pre životné prostredie v spoločnosti Apple)

Pocítime zmenu?

Otázka na záver je taká, či vôbec pocítime na produktoch nejakú zmenu. Nakoľko sme ešte žiadne zariadenie s novým hliníkom v rukách nedržali, nedá sa celkom na isto odpovedať. Nakoľko by malo ísť ale o klasický hliník vyrábaný novým, ekologickejším spôsobom s tým, že si zachová všetky pôvodné vlastnosti, človek by nemal pocítiť žiadne rozdiely. Uvidíme ale čo povie realita a prax.

Apple nakúpilo hliník bez uhlíku. Materiál sa mení po 130 rokoch.
Apple nakúpilo hliník bez uhlíka. Materiál sa mení po 130 rokoch.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.