Po poslednom predstavení Macov mám rôzne pocity. Na jednej strane som veľmi potešený niektorými novinkami ako pre mňa dostačujúcim výkonom a fantastickým displejom. Na druhej strane ma ale veľmi sklamala absencia niektorých detailov a asi úplne najviac cena, kvôli ktorej si zatiaľ nový Mac určite nekúpim. Je doslova prehnaná a pokiaľ sa s ňou časom niečo nestane a mne začne dosluhovať môj súčasný MacBook Pro 13″ Retina (2014), asi budem nútený odísť od Applu, hoci Mac je ozaj super! Presne preto ma napadla úvaha spojená s jednou Fínskou spoločnosťou, s firmou Nokia. Tá bola na vrchole, no rázom veľmi spadla. Môže sa to stať aj Applu?
Nokia
V 90-tych rokoch a začiatkom dnešného storočia mali obrovský rozvoj mobilné telefóny. Nehovoríme o smartfónoch, to nie. Hovoríme o klasických tlačítkových telefónoch, ktoré boli jednoducho všade, mal ich každý a dodnes ich prezývame ako „tlačítkové Nokie“. Boli legendárne. Nokia je Fínska spoločnosť, ktorá sa spomedzi všetkých výrobcov dostala v podstate na vrchol, čo sa mobilných telefónov týka a tiež ponúkala niekoľko inteligentnejších smartfónov (aj keď so symbianom), no na tú dobu to bolo skrátka super.
Ľudia nič iné nekupovali, bol to hit, a ak mal niekto najdrahšiu Nokiu, ktorá bola neuveriteľne inovatívna (mala fotoaparát, farebný displej či lepšie hry), bol to zhruba rovnaký frajer, ako keď má dnes niekto iPhone 7 Plus 256GB Jet Black. Firme sa neuveriteľne darilo, zhruba niekedy do rokov 2009-2010. Vtedy prišla veľká rana. Prišlo Apple s iPhonom a následne smartfóny s dotykovým displejom. Ich rozvoj bol taký rýchly, že postupne z trhu vytlačil všetky tlačítkové Nokie. To však nebolo to, čo spoločnosť zabilo!
Firmu zabilo presvedčenie, že smartfóny nikdy nebudú úspešné tak, ako jej tlačítkové telefóny. Skrátka v ne neverili a to bolo najhoršie možné rozhodnutie. Kým všetci vymýšľali lepšie a lepšie „dotykovky“, Nokia spala na vavrínoch. Keď si vo firme ale uvedomili, že s tým treba niečo robiť a začali aj oni produkovať svoje prvé smartfóny bolo už pomerne neskoro. Smartfóny Nokia sa už neujali a o to horšie, že prichádzali poväčšine s operačným systémom Windows Phone, ktorý tiež nebol nič moc a na Andorid či iOS jednoducho nemal.
Pokračovalo to odkúpením mobilnej sekcie Nokie Microsoftom. Následne sa premenovali telefóny od Fínskeho (kedysi giganta) na Microsoft. Nokia teda v mobilnom svete tak trochu umrela a hoci sa teraz pokúša o comeback, na dlhú dobu zmizla a vôbec sa jej nedarilo. Nezabili ju zlé produkty, ale mylné a tvrdohlavé presvedčenie. Navyše nenačúvala hlasu ľudu, a to ju azda najviac potopilo! Nechceme privolávať katastrofu, ale veľmi ľahko môže nasledovať takýto osud aj Cupertinskeho giganta!
Apple
Pozrime sa na druhú stranu mince a to na Apple. Stále ponúka asi najlepšie smartfóny na trhu, ale za cenu, za ktorú si ich už bežní ľudia jednoducho dovoliť nemôžu. Netvrdíme, že doteraz boli iPhony lacné, to vôbec nie. Vždy boli najdrahšie na trhu, no cena sa dostala niekde za hranice toho, čo si bežný človek môže pri najväčšej snahe dovoliť. Navyše Apple pýta príliš veľa, za príliš málo. Oproti iPhonu 6S ten nový model vlastne nič nové a extra revolučné neponúka. Na to sa tešíme až s príchodom iPhonu 8. iPhone 7 a iPhone 7 Plus je tu len do počtu. Aby udržiaval hladinu predajov, no aby neponúkol zas až tak veľa, keďže si firma niečo schováva práve pre revolúciu, ktorá by sa mala konať na budúci rok.
Smutne konštatujeme, že Apple zoslablo a nehovoríme len o cenovke, ale aj o tom, s čím prichádza. Posledné produkty už jednoducho nie sú tak revolučné ako kedysi. Pri pohľade na to, čo teraz do sveta vypúšťa Čína sa až bojíme, že ľudia prestanú iPhony kupovať. Niektoré tie veci ako fullscreen displej od rohu k rohu vyzerajú jednoducho neodolateľne. Výkonnostne sa Andorid asi nikdy iOS nevyrovná, ale na druhej strane tu sú iné benefity, ako aj cena, pre ktoré by mali ľudia kupovať práve čínske zariadenia. Okrem toho, že sa to po stránke ceny omnoho viac oplatí, prinášajú fantastické technológie, už ani nejde o odporné kusy tvrdého plastu ale poväčšine dokonalo nadizajnované telefóny.
Nechcem, aby to teraz vyzeralo zle, sme na webe, ktorý sa venuje Applu a kritizujeme ho? Žiaľ je to tak, nie vždy musí človek len chváliť. Predstavenie MacBookov tiež nebolo nič moc. Počítače sú síce lepšie, modernejšie, krajšie a majú OLED pásik a Touch ID, ale za tie peniaze už človek kúpi omnoho lepší počítač (síce s Windows), ale k tomu ešte aj konkurenčný telefón, stolný počítač a celé vybavenie k tomu. Chceme len povedať, že ani po stránke výkonu to už žiaľ nie je to, čo to bývalo a Apple si pýta viac, ako si zaslúži, na čo môže veľmi ľahko doplatiť.
Viem, ani dnes to nevyzerá zrovna tak, že by sa mal gigant Apple zrútiť, hoci už vidno, ako predáva menšie množstvo produktov a zarába o čosi menej peňazí. Toto všetko zase zrazí revolučný produkt, ale ten musí prísť a nemôže byť tak neuveriteľne drahý. Ľudia sa naň budú totižto len pekne pozerať ale nebudú ho kupovať. Ak nechce Apple, aby ho postihol podobný osud ako Nokiu, mal by niečo robiť. Mal by sa vrátiť možno trošku späť do minulosti. Ponúknuť najviac čo sa len dá, vtedy sa to za tie peniaze už kúpiť oplatí.
Verdikt
Každý dosiahnutý vrchol môže mať aj rýchly pád a hoci je Apple najcennejšia firma na svete, nie je to výnimka. Preto odkazujeme niekam do Cupertina, nech sa nad sebou trošku zamyslia. Bola by škoda, keby sme prišli o to všetko dobré, čo Steve Jobs vybudoval!