Vďaka tomu, že spoločnosť Apple vstúpila na trh s mobilnými platbami, celkovo tento trh oživila. Platenie pomocou iPhone je veľmi populárne a ľudia ho milujú. Avšak, službu Apple Pay pravidelne využíva len asi 6% majiteľov iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Je služba neúspešná alebo za to môže niečo iné? Všetko priblížime v následujúcich odstavcoch.

Apple Pay používa len 6% používateľov

Spoločnosť Apple predstavila úplne nový platobný systém, ktorý nazýva Apple Pay. Vďaka veľmi jednoduchému prístupu a hlavne bezpečnosti sa stal v Amerike, čo je vlastne jediné miesto kde v súčasnosti funguje, okamžite populárny. Teda minimálne na prvý pohľad. Presnejšie štatistiky totiž uvádzajú, že Apple Pay pravidelne používa len asi 6% používateľov. Zaujímavé je, že zo všetkých opýtaných respondentov až 85% nikdy službu nepoužilo a 9% uviedlo, že s ňou už mali skúsenosť. Potom tu ostáva 6% tých, ktorý tvrdia, že pomocou Apple Pay pravdidelne platia v obchodoch.

Služba Apple Pay žne obrovský úspech
Služba Apple Pay žne obrovský úspech

Na prvý pohľad sa to môže zdať ako celkový neúspech no vôbec to nie je tak. Apple Pay je jednak služba, ktorá potrebuje ešte čas a po druhé, treba rátať s tým, že iPhone je najpredávanejší smartfón v USA, čo znamená, že 6% vôbec nie je málo. Hlavným dôvod, prečo však službu nepoužíva toľko ľudí je fakt, že na ňu jednoducho zabúdajú. Apple si však uvedomuje, že ľudia neplatia najmä kvôli svojej „nevedomosti“ a práve preto rozosiela špeciálne nálepky, ktoré by mali zvýšiť o službe povedomie. Podobné nálepky nachádzame na obchodoch, kde sa dá platiť napríklad stravnými lístkami.

Každopádne, naše stanovisko je, že Apple Pay potrebuje jednoducho viac času. Na trhu je iba od vtedy, od kedy vyšla aktualizácia iOS 8.1 a taktiež ide len o Americký trh. Akonáhle sa služba rozšíri ďalej do sveta, určite bude veľmi úspešná. Ďalším problémom je aj fakt, že platiť môžete len pomocou iPhonu 6 a iPhonu 6 Plus, ktoré majú NFC. Pokiaĺ by ste chceli v obchode zaplatiť pomocou staršieho zariadenia, potrebujete hodinky Apple Watch, ktoré sa však ešte nepredávajú, no taktiež ponúkajú NFC a teda platby cez Apple Pay. Uvidíme teda, ako sa trh s mobilnými platbami bude aj naďalej vyvíjať, no určite nám dáte za pravdu, že by sa Apple Pay už mohol dostať aj do našich končín. Žiaľ zrejme to bude ešte dlhé čakanie!

Kompatibilita Apple Pay - svetapple.sk
Kompatibilita Apple Pay – svetapple.sk

Zdroj: phonearena.com

Prečítajte si tiež  Tatra Banka - Apple Pay na Slovensku čoskoro!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.