Spoločnosť Apple sa opäť ocitla v hľadáčiku orgánov Európskej únie. Podľa najnovšej analýzy Európskej spotrebiteľskej organizácie (BEUC) niekoľko technologických gigantov vrátane Apple, Google, Amazon, Meta, ByteDance a Microsoft, porušuje pravidlá zákona o digitálnych trhoch (DMA).

Organizácia BEUC, ktorá zastupuje práva spotrebiteľov a radí európskym zákonodarcom, poukázala na niekoľko oblastí, v ktorých tieto spoločnosti nedodržiavajú legislatívu.

Apple podľa EÚ nesplnil požiadavky pre alternatívne obchody

V prípade spoločnosti Apple, organizácia poukázala na niekoľko konkrétnych nedostatkov. Medzi ne patrí tvorba prekážok, ktoré bránia používateľom prechádzať na alternatívne obchody s aplikáciami alebo sťahovať aplikácie mimo App Store. Apple podľa kontroly tiež znepríjemňuje zmenu predvolených nastavení a jeho obrazovka pre výber prehliadača je podľa BEUC mätúca a zložitá.

Ďalším tŕňom v oku orgánov má byť fakt, že Apple má tendenciu používať neutrálny jazyk na odradenie spotrebiteľov od výberu alternatívnych platobných alebo predplatných služieb mimo aplikácie. K tomu spoločnosť neumožňuje používateľom jednoduché vymazanie predinštalovaných aplikácií.

Zdroj: EÚ / Unsplash / Phúc Khang Mobile (úprava redakcie)

V oblasti transparentnosti, Apple nedodáva Európskej komisii adekvátne správy o dodržiavaní DMA a odložil implementáciu niektorých opatrení. Tento zvrat udalostí je podľa BEUC hrubé porušenie pravidiel.

Apple však už avizoval mnohé zmeny v rámci nových zákonov, ktoré majú vstúpiť do platnosti neskôr v roku 2024. Medzi ne patrí napríklad možnosť nastavenia novej predvolenej aplikácie pre rôzne služby ako telefonovanie, správy, správu hesiel a navigáciu. V aplikácii Nastavenia sa objaví nová sekcia „Predvolené aplikácie“, ktorá by mala riešiť jednu zo sťažností v správe.

Problém majú aj ďalší technologickí hráči

Pre ostatné firmy sa BEUC zamerala na rôzne iné aspekty, ako napríklad interoperabilitu reklám a správ. Tento problém sa má týkať hlavne spoločnosti Meta a Amazon. Problémom služieb má byť komplikované odhlásenie zo služieb. Reč prišla aj na TikTok ktorý má problém s implementáciou súhlasu s osobnými údajmi.

Napriek tomu, že správa BEUC sa nezameriava na posúdenie dodržiavania všetkých aspektov zákoéna o digitálnych trhoch, je jasné, že Európska komisia bude tieto zistenia zohľadňovať pri ďalších krokoch. Je teda možné, že Apple bude čeliť ešte tvrdšej regulácii a najviac sa to dotkne nás, používateľov v krajinách EÚ.

Prečítajte si tiež  EÚ totálne zmení iPhone. Toto snáď už nemôžu myslieť vážne

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -