Aj keď sa zdá, že iPhone 15 je od predstavenia relatívne ďaleko, nie je to celkom pravda. Zariadenie príde na trh už o niečo vyše tri mesiace a Apple sa musí pripraviť na jeho komplikovanú výrobu. Ako ale informuje portál 9to5mac, firma môže mať problém s náborom nových zamestnancov. Platobné podmienky sú zatiaľ nezaujímavé.

Aby sme to upresnili, najväčší dodávateľ spoločnosti Apple Foxconn už začína pripravovať výrobné linky v Číne a hľadá nové posily do tímu, ktoré sa o niekoľko týždňov začnú zhromažďovať v továrňach. Nakoľko ich ale nie je dostatočné množstvo, firma sa ich snaží zaujať prostredníctvom výhodných benefitov a bonusom ku mzdám. Tie sú však nedostatočné

Foxconn má svojim budúcim zamestnancom ponúkať hodinovú mzdu len na úrovni 21 juanov, čo je v prepočte asi 2,77 € na hodinu. Samozrejme, v rámci tamojších pomerov ide o úplne inú mzdu, ako napríklad na Slovensko, no aj tak sa zdá, že nie je dostatočne motivačná.

Zamestnanci môžu dostať aj niekoľko bonusov 

Foxconn sa to snaží zachrániť bonusom 3000 juanov a teda sumou cca 396 €, ktorú každý pracovník získa potom, ako si odpracuje 90 dní v továrni.

Taktiež platí pravidlo, že pokiaľ zamestnanec privedie ďalšieho zamestnanca, dostane dodatočný bonus vo výške 500 juanov, a teda cca 66 €.

Pracovníci si však veľmi dobre uvedomujú, že výroba iPhonov prebieha častokrát v dosť extrémnych podmienkach. Ľudia v továrňach doslova bývajú a taktiež sa v nich stravujú, pričom denné zmeny sú oveľa dlhšie, než tie, ktoré poznáme v Európe.

Veď predstavte si sami, či by ste boli ochotní 12 hodín denne kompletizovať elektroniku za cca 33 €. Presne to je almužna, ktorú zamestnanci od Foxconnu a v konečnom dôsledku aj od spoločnosti Apple dostanú.

Čoskoro sa to zlepší 

Tim Cook v továrni Foxconn! - svetapple.sk

Aj keď uvedená mzda pôsobí, ako výsmech potencionálnym pracovníkom, treba zdôrazniť, že sme iba na začiatku náborového procesu, do ktorého sa prihlási len malé percento ľudí.

Foxconn bude postupom času mzdu aj bonusy zvyšovať až dovtedy, kým nebude mať dostatok výrobnej kapacity. Aj tak je tu ale riziko, že počet zamestnancov nebude dostatočný a iPhone 15 bude meškať vo výrobe. Koniec koncov, nebolo by to po prvýkrát.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Spotify Wrapped je opäť tu! Zrekapitulujte si vašu obľúbenú hudbu za rok 2021
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.