Ako nás informoval portál 9to5mac, spoločnosť Apple posilnila svoju investíciu do amerických technológií po tom, čo Rusko zaútočilo na Ukrajinu a celá táto situácia spôsobila výrobnú krízu. Ukázalo sa totiž, že prílišná závislosť na dodávateľoch v Číne a Tchajwane nemusí byť do budúcnosti úplne ideálna a v prípade vojenského konfliktu by mohla vyústiť do podobných problémov.

Aby sme situáciu lepšie vysvetlili, spoločnosť Apple sa spolieha pri výrobe všetkých svojich procesorov zo série A a M práve na dodávateľov z Tchajwanu. Zvyšok dodávateľských reťazcov sa potom nachádza v Číne, kde má tento technologický gigant obrovské výrobné haly.

- Reklama -

No a ako iste viete, situácia medzi Čínou a Tchajwanom môže byť v blízkej budúcnosti podobná, ako situácia medzi Ruskom a Ukrajinou. Vojna by nemusela spôsobiť len výpadky dodávok niektorých technológií ale takisto by sa mohla postarať aj o úplne zastavenie výroby. Prakticky okamžite by to pocítil celý technologický priemysel na čele so spoločnosťou Apple.

Na stole je americká výroba 

Pre spoločnosť Apple je táto situácia obzvlášť zaujímavá, nakoľko práve v Číne predáva približne 18 % svojich produktov, no v krajine ich vyrába až 85 %.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Aj preto firma oznámila päťročný investičný plán do amerických technológií, v rámci ktorého pravdepodobne plánuje presunúť časť výroby na svoje „domáce“ územie. Samotný krok bude určite finančne nákladný, no my veríme, že sa nijakým zásadným spôsobom neodzrkadlí na finálnej cene produktov.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5Mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.