Fanúšikom spoločnosti Apple som už viac ako 12 rokov a odkedy som začal používať svoj prvý iPhone, postupne sa nabaľovali aj ďalšie produkty. Nakoľko nešlo nikdy o lacnú záležitosť, vždy som ich strážil ako oko v hlave. Ako ale asi sami viete, niektorým nehodám sa jednoducho zabrániť nedá.

Ešte pred Vianocami 2021 sa mi podarilo obliať môj ani nie rok starý MacBook Pro M1 čerstvo urobenou kávou. A verte, že ma to poriadne zamrzelo. Prvé čo potom nasledovalo bolo, že som ho vytiahol zo zdroja elektriky a natvrdo vypol.

Prečítajte si tiež  Recenzia: Kúpil som repasovaný iPhone XS Max so zárukou od tejto spoločnosti. Oplatilo sa?

Počítač som samozrejme poutieral suchými papierovými utierkami a otočil hore nohami. Teória bola, že ak v ňom ešte zostala nejaká káva, týmto spôsobom by mohla odkvapkať von, vďaka čomu by neohrozovala ďalšie komponenty a súčasti.

A aj keď množstvo kávy nebolo veľké a ja som dúfal, že sa počítaču nič nestalo, MacBook predsa len nie je vodeodolný. Zhruba po 24 hodinách som zariadenie opäť zapol, no a po chvíli som pozoroval škody.

Čo sa na mojom MacBooku pokazilo a aký to malo priebeh? 

Hoci to na začiatku vyzeralo tak, že som úplne v suchu, zhruba po piatich minútach mi začal vypovedať službu TrackPad. Kurzor miestami nereagoval správne a následne začala blbnúť aj haptická odozva. Netrvalo dlho a dotyková plocha prestala fungovať úplne. Pravdepodobne vo vnútri zariadenia zostalo ešte trochu kávy a po zapnutí nastal skrat, ktorý rozožral flex kábel. To sa koniec koncov potvrdilo aj pri servise.

Nebolo to ale všetko, hoci druhá škoda nebola až tak významná. Nakoľko si kávu sladím, všetko cukor sa dostal aj do klávesnice. Tá sa začala lepiť a miestami sa ťažko používala či dokonca zasekávala.

Prečítajte si tiež  Návod: Toto je 7 spôsobov, ako predĺžiť výdrž batérie na každom iPhone

Navyše podsvietenie klávesnice, ktoré je súčasťou celého tohto komponentu začalo byť v mieste obliatia slabšie viditeľné v porovnaní s klávesami, ku ktorým sa káva nedostala. Netvrdím, že to bola nejaká katastrofa, no keď pracujete v noci a ste perfekcionistom tak ako ja, jednoducho si takéto detaily všímate.

A keďže si veľmi dobre uvedomujem, že mnohé škody sa po obliati kávou môžu prejaviť až po týždňoch či dokonca mesiacoch, rozhodol sa pre istotu vyhľadať odbornú pomoc. Môj MacBook Pro M1 bolo potrebné otvoriť a skontrolovať, aby sa zistilo kam všade káva zatiekla. Pokiaľ by sa dostala na iné komponenty, muselo by sa vykonať hĺbkové čistenie.

No a keďže autorizovaný servis by si v takomto prípade vypýtal čiastku rovnajúcu sa skoro novému počítaču, navštívil som spoločnosť ITya, s ktorou som bol už v minulosti v prípade servisu môjho staršieho Macu veľmi spokojný.

Ako prebehol servis obliatého počítača? Čo všetko sa opravovalo a menilo?

No a teraz sa dostávame k tomu najpodstatnejšiu. Servis ITya, ktorý sa nachádza v Bratislavskom obchodnom centre OC Retro som sa rozhodol navštíviť osobne. Ak ste z iných miest, využiť môžete aj službu poslania poštou.

Keď som servisnému technikovi predostrel, čo všetko sa stalo a čo už na počítači nefunguje, ten sa asi po 10 minútach pustil do práce. Zaujímavé bolo, že oprava prebiehala priamo predo mnou, takže som mal pocit maximálnej transparentnosti. Po krátkej chvíli mi technik oznámil, že TrackPad bude potrebné vymeniť za nový kus, pretože káva zasiahla práve jeho flex kábel a ten sa už nedá nijako zachrániť.

V rámci kompletnej kontroly tiež zistil, že tekutina zatiekla prakticky do celého zariadenia a tak sa pustil do jej odstraňovania pomocou hĺbkového čistenia. Ako som už písal vyššie, aj keď niekto môže považovať tento krok za zbytočný, v skutočnosti je ten najdôležitejší.

Ak by totiž káva spôsobila problémy na základnej doske, predovšetkým na MacBooku s čipom M1 by šlo o obrovský a veľmi drahý problém. Je to teda prevencia, ktorá sa oplatí a odporúčam ju každému, kto sa dostane do podobnej situácie ako ja.

Prečítajte si tiež  Návod: Toto je 7 spôsobov, ako predĺžiť výdrž batérie na každom iPhone

Keďže môj model MacBooku má klávesnicu prepojenú s podsvietením, v servise mi museli vymeniť celý tento diel. V princípe to znamená, že treba rozobrať úplne celé zariadenie, čo si vyžaduje časovo náročnejší servisný postup. Počítač som teda nechal na pobočke a na druhý deň som sa poň vrátil.

M1 MacBook ProMacBook ma už čakal pripravený na vyzdvihnutie. Samozrejme ešte pred tým, než som si ho prebral, sme spolu so servisným technikom všetko skontrolovali a vyskúšali. Nové komponenty fungovali bez najmenšieho zaváhania, takže som nemal dôvod na ďalšie otázky a so službou som bol veľmi spokojný.

Servis ITya mi ušetril stovky eur 

MacBook Pro 13" (M1) očami náročného používateľa Windowsu. Je naozaj taký dobrý?Čo sa týka ceny, tá bola z môjho pohľadu adekvátna a výhodná. Na začiatku upozorním, že v mojom prípade bolo nutné počítač len vyčistiť a vymeniť TrackPad.

Klávesnica síce mala drobné problémy s podsvietením, no nijak to nevplývalo na jej funkčnosť (aj keď sa trochu lepila, čo by sa však zrejme časom „rozbehalo“). Každopádne, ja osobne som sa rozhodol pre opravu, čím sa cena servisu výrazne navýšila.

  • Výmena TrackPadu: 149 € s DPH
  • Výmena klávesnice: 199 € s DPH
  • Hĺbkové čistenie: 99 € s DPH
  • Spolu: 447 € s DPH (372,5 € bez DPH)
  • Cena bez výmeny klávesnice: 248 € s DPH (206,67 € bez DPH)

Viac informácií nájdete v cenníku na tejto internetovej stránke.

Samozrejme, samotné ceny sa môžu líšiť v závislosti od náročnosti servisného postupu a modelu vášho zariadenia. V mojom prípade mi najskôr v ITya oznámili cenu, ktorú som odsúhlasil a až potom sa pustili do komplikovanej opravy počítača.

MacBook Pro 13" (M1) očami náročného používateľa Windowsu. Je naozaj taký dobrý?A ak by som ho odniesol do autorizovaného servisu, čiastka by sa veľmi pravdepodobne prehupla cez hranicu 1 000 € s DPH. Iste, prístup by bol iný a vymenených by bolo podstatne viac komponentov (alebo možno celé zariadenie), no na strane druhej, tu to bola po finančnej stránke necelá polovica a počítač som mohol používať už na druhý deň. Veď bol ako nový…

Dopĺňam, že tento článok je mojou autentickou skúsenosťou a zároveň poďakovaním spoločnosti ITya za skvelú prácu, ktorú odviedla na mojom MacBooku. Pokiaľ teda budete mať akýkoľvek problém so svojim zariadením (a nemusí ísť len o Apple), určite ich navštívte a podporte. Chalaní odvádzajú perfektnú robotu! Všetky servisné úkony sa navyše dajú vybaviť aj online! 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -