12 mesiacov sme čakali na tento deň. Na deň, kedy Apple predstaví celému svetu najnovšiu jablkovú novinku. Čakali sme na to, kedy Apple oficiálne predstaví najžiadanejší smartfón na tejto planéte a nakoniec sme sa aj dočkali. iPhone 7 a iPhone 7 Plus je von dámy a páni a prináša veľké množstvo noviniek, poďme teda na to pekne poporiadku!

Začneme dizajnom s jedným prekvapením

Dizajn nového iPhonu nie je žiadna novinka. Apple sa tento rok nepochlapilo tak, ako sme to zo začiatku očakávali, ale napokon predstavilo len mierne odlišný dizajn oproti minulému roku. Áno, je to žiaľ tak, iPhone 7 nie je žiadne dizajnové prekvapenie, skôr by sme ho nazvali ako mierne obohranú platňu. Čo už, dúfajme, že ďalší iPhone ponúkne o to viac, čo po dizajnovej stránke chýba tejto generácií.

Samozrejme nechceme len hejtovať. Aj keď je to v podstate staré známe, stále je to niečo nové, aspoň z časti a telefón vyzerá v oboch svojich verziách fantasticky. Je tu možno pekne vidieť, ako nadčasovo môže vyzerať niečo, čo bolo predstavené dva roky dozadu a bude sa to používať minimálne ešte rok. Apple vie dobre recyklovať použité dizajny. Presvedčilo nás o tom aj v prípade iPhonu SE. To je síce len prezlečený iPhone 6S do tela modelu 5S, no na druhú stranu mu ani v dnešnej dobre nič nechýba. Podotýkame, že tento dizajn bol predstavený ešte v roku 2012. Späť ale k novinke s označením “7”.

To, čo je tým “veľkým prekvapením” je  verzia Jet Black. Áno, to čo Apple malo predstaviť na budci rok predstavilo už dnes a vyzerá to neskutočne úžasne. Dizajn je vďaka odleskom, ktoré prináša precízne vyleštený kov takmer dokonalou imitáciou skla a my sme hrdí na to, že dnes môžeme písať práve o tejto novinke.

snimka-obrazovky-2016-09-07-o-21-04-05

Výkon a úložisko

O výkon sa stará procesor Apple A10 Fusion, je to presne tak, ako sme očakávali. Nový procesor prináša samozrejme 64-bitovú architektúru, čo berieme skôr ako samozrejmosť a opäť raz vyšší výkon. Apple uvádza, že novinka je najvýkonnejšie iOS zariadenie na svete. iPhone 7 a iPhone 7 Plus teda určite nedostatkom výkonu disponovať nebudú. Ponúka až 4-jadrá, dve vysoko výkonné a dve pomalšie, ktoré budú o čosi ekonomickejšie a postarajú sa o 1/5 výkonu. Celý procesor je až o 40% výkonnejší ako pri iPhone 6S!

Nový je aj grafický čip. Ten je schopný priniesť až o 50% viac výkonu ako ten v Apple A9 a až 3X viac výkonu ako pri Apple A8. Okrem tohto celého Apple zabudovalo aj haptickú odozvu do hier, vďaka čomu bude pôžitok celkom iný. Opäť raz sa posúvame k dobe, kedy naše herné konzoly a počítače vystriedajú smartfóny. To, čo bola kedysi výsada len toho najsilnejšieho hardvéru, dnes utiahne aj iPhone 7. Je to fantastická predstava!

To, ako je to s operačnou pamäťou zatiaľ nevieme, tieto informácie sa dozvieme až počas prvých benchmark testov. Očakávame ale, že v prípade menšieho modelu ostane pamäť rovnaká ako tento rok, teda na úrovni 2GB. V prípade modelu Plus, s 5,5″ displejom bude iPhone 7 pravdepodobne disponovať až 3GB RAM.

Prekvapenie prišlo pri celkovej pamäti. Apple kompletne vyradilo dodnes veľmi populárnu 64GB variantu a tiež pomerne nepopulárnu 16GB variantu. Na druhú stranu, toto všetko malo pozitívny vplyv na nás všetkých. Základ tvorí totižto až 32GB pamäť a stred 128GB. O absolútny vrchol ponuky sa bude starať 256GB verzia. Tú však budú kupovať pravdepodobne asi najnáročnejší používatelia.

snimka-obrazovky-2016-09-07-o-21-04-31

Fotoaparát a video

Čo by to bol za iPhone, keby nepriniesol niečo nové po stránke fotoaparátu. Apple si uvedomuje, že v súčasnosti je asi najväčším trendom vytvárať pomocou smartfónu fotografie a tiež videá. Novinky majú zásadné zmeny v tejto oblasti a to ako menší, tak aj väčší model 7 Plus. Nie sú totižto rovnaké. Apple vylepšilo fotoaparát aj na menšom 4,7″ modeli. Ponúkne 12Mpx čip, ktorý dokáže momenty zachytávať omnoho lepšie, ako kedykoľvek predtým. Okrem všetkého tu Apple pridalo ešte aj optickú stabilizáciu videa. Menší iPhone je teda už teraz podstatne lepší po stránke fotoaparátu, ako minuloročný model 6S Plus.

Okrem iného sa vylepšil aj True Tone Blesk, ktorý po novom posvieti na zábery až o 50% jasnejšie. Postarajú sa o to 4 LED diódy. Pre zaujímavosť, súčasný model ponúka len 2. Slnečná clona sa posúva na f/1.8. To je opäť lepšie ako pri súčasnom modeli. Ten ponúka clonu f/2.2.

Dvojitá šošovka

Čo však väčší iPhone s 5,5″ displejom? Tu Apple nakoniec naplnilo naše očakávanie a predstavilo dvojitú šošovku fotoaparátu, pomocou ktorej budeš môcť vytvárať omnoho kvalitnejšie a ostrejšie zábery. Výhodou je rozličné ohnisko, vďaka ktorému sme sa dočkali optického zoomu 2x! Vďaka dvom šošovkám bude hĺbka ostrosti podobná, ako na zrkadlovkách. To však nie je všetko. iPhone 7 Plus dokáže rozoznať človeka na fotke a softvérovo vytvoriť jeho plastický model, vďaka čomu je možné “vysunúť” človeka na fotke do popredia ešte viac.

Okrem iného je fotoaparát samozrejme aj opticky stabilizovaný, takže mu nechýba vôbec nič. Je to taký pekný spôsob, ako odlíšiť väčšie a menšie zariadenie aj niečim iným, ako len väčším displejom. Sme veľmi spokojný s tým, akým smerom sa kamera iSight uberá. Apple vytvára zo svojich zariadení doslova dokonalé fotoaparáty. Pomôcť k tomu všetkému by mohol aj väčší otvor pre čip. To znamená, že sa dovnútra dostane viac svetla, no a to znamená, že sa zlepší kvalita fotiek v nevhodných svetelných podmienkach.

Už s tými doterajšími ľudia vytvárali perfektné zábery. Dokonca by sme možno mohli povedať, že tieto zábery boli tak dobré, ako s pomocou digitálnych zrkadloviek. S novými iPhonmi sa kvalita posunula ešte ďalej. Apple teda opäť pokorilo level a my sa môžeme tešiť, že na našich Instagramoch či Snapchatoch bude opäť raz pribúdať viac kvalitných záberov. Okrem tých, ktoré budú odfotené o zrkadlo, samozrejme.

iPhone 7 fotoaparát - svetapple.sk

FaceTime fotoaparát

Vylepšenia sa dočkal aj predný FaceTime fotoaparát. Ten po novom dostal neskutočných 7Mpx a okrem toho dokáže zachytávať aj omnoho väčšie množstvo fotografií. To nám len potvrdzuje, že Applu záleží aj na našich Selfie fotografiách. Okrem kvalitných fotiek sa dočkáme aj kvalitného videa. To dostalo vlastnú stabilizáciu. Máme sa na čo tešiť!

snimka-obrazovky-2016-09-07-o-21-14-07

Stereo reproduktory

Apple po prvý krát v iPhone ponúka kvalitnejšiu hudbu. Hovoríme konkrétne o Stereo reproduktoroch, ktoré budú zlepšovať pôžitok z hudby. Očividne nebude problém pustiť si hudbu podobne ako na nejakom reproduktore. Už súčasné iPhony hrajú dá sa povedať celkom slušne, tie nové budú po tejto stránke na celkom inej úrovni. Takto to má vyzerať!

snimka-obrazovky-2016-09-07-o-21-04-22

Displej

Nech sme už očakávali čokoľvek, Apple sa rozhodlo, že tento rok opäť použije klasický IPS panel pri oboch svojich modeloch. Čo sa teda displejov týka, neprekvapilo a zostávame pri starom známom rozlíšení. Menší model má 4,7″ uhlopriečku s rozlíšením 750 x 1334 px (326 ppi). Väčší 5,5″ model zase ponúka rozlíšenie FullHD, teda 1920 x 1080 (401 ppi). Displeje budú až o 25% jasnejšie a ponúknu aj širšie spektrum farieb. Hoci by sme určite radšej uvítali OLED displej, ktorý prináša podstatne kvalitnejšie zobrazenie farieb a tiež možnosť zaoblenia po krajoch, na ten si budeme zatiaľ musieť počkať, najskôr do budúceho roka.

snimka-obrazovky-2016-09-07-o-21-04-14

Nová farba

Applu zjavne 4 farby nestačia. Nový iPhone vybavilo dvoma ďalšími veľmi zaujímavými odtieňmi, ktoré sa určite zapáčia každému nadšencovi Apple zariadení. V prvom rade ide o variant Black, teda čiernu. Je to odtieň, ktorý je veľmi podobný ako Space Black, no vyzerá minimálne v našich očiach o čosi lepšie. Jet Black je asi najväčším prekvapením súčasného modelu. iPhone prináša sklenené telo presne tak, ako hovorili špekulácie. Apple sa týmto krokom posunulo úplne niekde inde, dovolíme si tvrdiť, že až do čias Steva Jobsa. Práve pre toto je to jedna z najúžasnejších spoločností na svete. Len Apple dokáže vyrobiť niečo tak dokonalé, ako je práve iPhone 7. Thumbs up!

snimka-obrazovky-2016-09-07-o-21-03-59

Bez jacku, s novými (starými) slúchadlami

Strach všetkých sa nakoniec žiaľ potvrdil. iPhone 7 a iPhonu 7 Plus skutočne prichádzajú bez 3,5mm jacku. Na začiatku to znie možno trošku tragicky, ale v skutočnosti to nič strašné nie je. To, čo Apple totižto “zničilo” istým spôsobom aj nahradilo a tak používateľ nebude o nič ukrátený pri počúvaní hudby ako majiteľ iPhonu 6S a starších modelov. Apple bude baliť k novinkám aj nové slúchadlá, ktoré sú vlastne tak trochu staré. Ide o klasické EarPods s Lightning koncovkou.

Minulý rok sa takto zbavilo klasických USB a nahradilo ich USB-C na najmenšom Macu 12″ s retina dispejom. 3,5mm Jack tu už je dlhé desaťročia a predsalen by sa už patrila jeho praktická náhrada. Práve ním je Lightning a práve Apple je jednou z prvých spoločností, ktorá to pojala týmto spôsobom. Len tak mimochodom, ku každému iPhonu sa bude baliť aj redukcia na slúchadlá, aby nebol problém počúvať hudbu aj cez klasický Jack. Používateľ teda nebude o nič ukrátený, snáď len o počúvanie hudby a nabíjanie zároveň. To už v Apple žiaľ celkom nedomysleli. Všetko sa ale bude dať ale vyriešiť iným spôsobom. Akým?

snimka-obrazovky-2016-09-07-o-21-04-43

Apple AirPods

To, o čom sme vyššie písali je síce pravda, no neznamená to, že Apple bezdrôtové slúchadlá nepredstavilo. Tie nebudú v krabici, človek si ich bude musieť dokúpiť individuálne, no ponúknu fantastické novinky, ako je napríklad vlastný procesor Apple W1. Dizajn je veľmi podobný ako dizajn Apple EarPods a hudbu budeš môcť počúvať až 5 hodín vkuse. Zaujímavý je aj systém nastavovania. Nemusíš urobiť vlastne nič. Len ich položiť vedľa iPhonu a otvoriť krabičku. Akonáhle sa zosynchronizujú, budú fungovať so všetkými tvojimi iCloud zariadeniami.

Nabíjanie je zabudované priamo v krabičke. Samotná krabička funguje ako power banka, dajú sa z nej teda dobíjať. Apple nás týmto veľmi prekvapilo, no na druhú stranu aj sklamalo. Očakávali sme, že takéto slúchadla nájdeme už v samotnom balení. Cena bude až 159$ a to naozaj nie je málo!

snimka-obrazovky-2016-09-07-o-21-06-13

Nový Home Button

Rozlúčte sa s tlačidlom Home Button! Našťastie nie úplne tak, ako sa to môže zdať. Tlačidlo poznáme už 9 rokov ako klasický hardvér. Apple tento rok ale využilo technológie a nahradilo ho dotykovým tlačidlom. Áno je to tak, telefón skutočne dostane pre niekoho možno nepríjemné dotykové ovládanie aj na jediné tlačidlo, ktoré nájdeme na prednej strane. Ničoho sa ale neboj. Dôležitá je totižto odozva a o tú sa Apple vie postarať dokonalo, aj keď tlačidlo v skutočnosti nestlačíš. Za všetko môže funkcia 3D Touch.

Apple jej potenciál a možnosti opäť raz posunulo na úplne iný rozmer a my tak budeme pracovať s novým iPhonom presne tak, ako s Force Touch Trackpadom. Je to fantastický krok vpred. A tento krok dopomohol k zvýšenej vodeoodolnosti, k tej sa ale dostaneme o odstavec nižšie.

snimka-obrazovky-2016-09-07-o-21-12-34

Lepšia výdrž batérie

Apple sa očividne zamyslelo aj nad tým, prečo ľudia nemusia kupovať iPhone. Áno, je to presne tá katastrofálna výdrž batérie. Nový iPhone 7 ale prináša o čosi lepšiu výdrž, ako súčasné modely. Menší model vydrží oproti iPhonu 6S o 2 hodiny dlhšie, väčší oproti 6S Plus o hodinu. Nie je to síce moc, ale predsa je to niečo. Každý asi musí uznať, že v prípade iPhonu je každá minúta dobrá!

snimka-obrazovky-2016-09-07-o-21-15-46

Vodotesnosť

Áno, je to oficiálne, konečne sme sa očkali zlepšenej odolnosti voči vode, ktorou zatiaľ žiaden doterajší iPhone nedisponoval. Novinku teda budeš môcť namočiť do vody bez toho, aby si riskoval, že sa s ňou niečo môže stať. iPhone 7 a iPhone 7 Plus spĺňajú štandard IP67. Tento štandard umožňuje, aby telefón bolo možné ponoriť do hĺbky jedného metra na dobu 30 minút. Inými slovami môžeme povedať, že telefón bude plne vodotesný na bežné účely. Ak teda so svojim smartfónom zmokneš, skočíš do vody alebo ti nedajbože spadne do záchoda, nič sa nedeje. Telefón to bez problémov zvládne.

Vodotesnosť - svetapple.sk

Cena

Cena za základný model bude 649$, iPhone 7 Plus bude v základe za 749$. Každá verzia bude potom o 100$ drahšia. (Treba dodať, že iPhone 7 a iPhone 7 Plus vo farbe Jet Blck bude dostupný len vo verzií 128GB a 256GB). Zmeny sa dočkali aj staršie modely. Apple bude po novom ponúkať iPhone 6S a iPhone 6S Plus už len vo verziách 32GB a 128GB!

snimka-obrazovky-2016-09-07-o-21-06-28

Záver a dostupnosť

Tak, dostali sme sa na koniec. Patrilo by sa asi nejakým spôsobom zhrnúť všetko to, čo sme dnes videli. Musíme povedať, že aj keď sme to od Applu už asi nečakali, predsa len nás dokázalo prekvapiť a tiež milo potešiť. Hoci nový iPhone nie je možno až tak to, čo sme všetci očakávali, prináša množstvo užitočných funkcií, ktoré určite využije každý jeden z nás. Jeho predobjednávky v USA začínajú už 9. septembra a oficiálny predaj príde 16. septembra. Dnes už vieme aj to, kedy iPhone dorazí k nám a k našim susedom. Bude to len o týždeň neskôr, teda 23. septembra. Apple tak dokázalo opäť to, čo aj minulý rok – dostať nový iPhone do veľkého množstva štátov za krátku dobu. iOS 10 bude dostupný 13. septembra.

Aj keď sme teda neočakávali príliš veľké novinky, Apple nás aj tento rok presvedčilo, že je to tá najúžasnejšia firma na svete. iPhone 7 a iPhone 7 Plus určite naplnili naše očakávania a aj keď na prvý pohľad vyzerajú len ako akýsi update iPhonu 6S a iPhonu 6S Plus, nie je to pravda. Sú to celkom iné produkty, ktoré sú tak dobré ako nikdy pred tým!

Predobjednávky - svetapple.sk
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

1 komentár

  1. Keďže som vlastník IP6 je IP7 pre mňa “povinná” kúpa a teším sa naň. Čo sa týka farebnej kombinácie to sa rozhodne v iStore.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here