Vyzerá to tak, že hoci pandémia, ktorá vypukla na začiatku roka v Číne, spoločnosti Apple zmenila plány, vo výsledku na tom po finančnej stránke nie je vôbec zle. V tržbách dokonca jemne predbehla rok 2019 (za rovnaké obdobie), čo veru asi nikto nečakal.

Apple prekonalo rok 2019

Aj keď ľudia ostávajú doma, produkty Apple nakupujú stále vo veľkej miere. Tim Cook, generálny riaditeľ spoločnosti Apple si to vysvetľuje tak, že potrebujú zostať v spojení so svetom a so svojou prácou. Firma oznámila svoje finančné výsledky za 2. fiškálný štvrťrok 2020 (Q1 2020 a teda obdobie od januára do marca). V tomto čase sa podarilo urobiť tržby na úrovni 58,3 miliardy dolárov, čo je o 300 miliónov viac, ako v rovnakom období počas minulého roka.

- Reklama -
Apple prekonalo rok 2019 po finančnej stránke, aj napriek koronavírusu!
Apple prekonalo rok 2019 po finančnej stránke, aj napriek koronavírusu!

Aj napriek tejto pozitívnej informácii musíme skonštatovať, že firma zarobila v skutočnosti o niečo menej. Čistý zisk z vyššie uvedenej čiastky predstavoval 11,2 miliardy dolárov, zatiaľ čo v rovnakom čase počas 2019 tvoril až 11,6 miliardy dolárov. Apple zvýšilo aj hrubú maržu na všetkých svojich produktoch, ktorá dnes predstavuje 38,4% (oproti 37,8% v 2019). Medzinárodné trhy predstavovali 62% všetkých tržieb spoločnosti.

Až 50% všetkých predajov tvoril v tomto fiškálnom štvrťroku iPhone. Dôležité je podotknúť, že do tejto štatistiky ešte nespadá model iPhone SE 2. generácie, ktorý bol predstavený počas Q3 2020 podľa Applu (teda v skutočnosti Q2). Druhým najsilnejším článkom boli služby, ktoré predstavovali až 23% všetkých ziskov. Na treťom mieste sa nachádzali nositeľné zariadenia ako Apple Watch, AirPods a tak ďalej, s podielom 11%, štvrtý bol Mac s 9% podielom. Na záver tu máme iPad, ktorý napriek príchodu modelu „Pro“ koncom Q2 2020 nedokázal výrazne zvýšiť záujem o túto kategóriu produktov. Pri Apple si drží „iba“ 7% podiel z celkových predajov…

Apple prekonalo rok 2019 po finančnej stránke, aj napriek koronavírusu!
Apple prekonalo rok 2019 po finančnej stránke, aj napriek koronavírusu!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.