Aj napriek tomu, že je iPhone SE 2. generácie „lacné“ a dostupné zariadenie s jednou šošovkou fotoaparátu na zadnej strane, ponúka špičkové funkcie. Jednou z nich je aj portrétny režim, ktorému nedopomáha hardvér, ale iba softvér. Pozrite sa na to, ako táto vychytávka funguje v praxi.

Takto funguje portrétny režim na iPhone SE 2. generácie.

Jablková spoločnosť recyklovala trojročný iPhone 8 a ponúkla mu všetko čo len mohla, aby bol atraktívny z hľadiska svojich možností. Aj napriek nízkej cene dokáže vytvárať portrétne fotografie, čo je veľký bonus v tejto cenovej kategórii. Výsledná kvalita záberov môže byť však mierne obmedzená, nakoľko bokeh efekt vzniká čisto len vďaka procesoru Apple A13 Bionic a Neural Enginu.

Aby sme to upresnili, iPhone SE 2. generácie je vôbec prvým iPhonom, ktorý vytvára portrétne fotografie len pomocou softvéru. Odhalil to vývojár aplikácie Halide, ktorý nám zároveň aj priblížil, ako celá technológia funguje.

V princípe má nový iPhone SE skoro totožný kamerový systém ako jeho predchodca. Portréty teda vznikajú iba v 2D režime a následným post-procesom ich dokáže zariadenie upraviť (skoro) do dokonalosti. Aby sme to upresnili, iPhone XR má síce tiež len jeden fotoaparát na zadnej strane, no portréty tu sú vytvárané na základe ďalšieho hardvéru, ktorý v iPhone SE 2. generácie nenájdeme. Starší snímač jednoducho nič podobné neobsahuje (aj keď bol technicky vylepšený).

Takto funguje portrétny režim na iPhone SE 2. generácie.

Ako ste už možno postrehli, softvérový Portrét sa spolieha len na detekciu tváre a tak môže pracovať výhradne s ľuďmi. Ak ho budete skúšať na predmetoch (tak ako napríklad na iPhone 11), nebude to fungovať.

Aj napriek tomuto nedostatku je to dobrá vec, ktorá funguje celkom spoľahlivo a na iPhone za 479€ ju určite ocení nejeden z vás

Takto funguje portrétny režim na iPhone SE 2. generácie.
Takto funguje portrétny režim na iPhone SE 2. generácie.
Prečítajte si tiež  Každý iPhone 15 ponúka výhodu pri prenose obrazu cez USB-C konektor
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.