Asi by som sa mal na začiatku článku trošičku predstaviť, moje meno je Robo a približne pred dvoma rokmi sme spolu s mojim bratom Jurajom vytvorili tento portál, ktorý dnes funguje už s fantastickou redakciou, vďaka ktorej vám denne môžeme prinášať ten najnovší obsah. V dnešnom článku skúsime opísať, kam sa Apple bude posúvať v roku 2016 a čo od spoločnosti v daných sekciách očakávame!

iPhone

iPhone 6C

Začneme asi tým, čo sa v Apple svete počas posledných rokov najviac rieši. Je to iPhone, ktorý má takmer každý fanúšik spoločnosti a v súčasnosti ide o najpredávanejší smartfón na svete, čo je vzhľadom na jeho neuveriteľne vysokú cenu až nepochopiteľné. Počas tohto roka by sme mali vidieť hneď tri nové modely. Prvým z nich bude niekedy v marci iPhone 6C, ktorý prinesie 4″ displej a nové technológie. Dočkáme sa tu chipsetu Apple A9 a 2GB RAM. Lepší by mal byť aj fotoaparát, ktorý však zrejme nebude prevzatý z modelu 6S, ktorý má 12mpx.

Netreba zabúdať na to, že model 6C nebude prídavok k súčasným 6S-kám, ale pôjde o priameho nástupcu modelu 5S, a tak si Apple môže dovoliť jeho technologické “znevýhodnenie” oproti väčším bračekom. Rovnako sa to však podpíše aj na cene. Rozdiel oproti modelu 6S by mohol byť až 200 dolárov, nakoľko o 100 dolárov lacnejší model 6 je stále v ponuke a nepredpokladá sa, že by Apple predávalo dva rovnako drahé smartfóny.

iPhone 5C - svetapple.sk
iPhone 5C – svetapple.sk

iPhone 7 a iPhone 7 Plus

To, že Apple predstaví model 6C je síce zaujímavé ale omnoho zaujímavejší je model 7 a 7 Plus, na ktorého septembrové debutovanie sa už dnes, v januári, teší azda každý jeden fanúšik. Jeho hlavnou novinkou oproti starším modelom by mal byť nový dizajn. iPhone prinesie úplne nový materiál na zadnej strane, dokonca sa v kuloároch hovorí, že to bude sklo, ktoré si môžeme pamäť v podľa mnohých najkrajšom iPhone 4/4S.

Zariadenie nebude len pekné po dizajnovej stránke, ale tiež poriadne tenké v súvislosti s čím sa špekuluje, že prídeme o 3,5mm Jack konektor. To ale samozrejme nikto nechce a tak dúfame, že Apple radšej pridá ako uberie nejaký ten milimeter. Zvyšok by mal ostať pekne po starom. Displej by mal mať uhlopriečku 4,7″ a 5,5″, no a čo sa týka jeho rozlíšenia, to by sa mohlo zmeniť smerom k lepšiemu.

Menší displej by mohol prísť s FullHD a väčší dokonca s 2K. Táto špekulácia sa riešila ešte pri modeloch 6S, ale tu sa žiaľ nepotvrdila tak dúfajme, že pri novšom iPhone konečne príde! Ozaj a keď už sme pri tých displejoch, iPhone 7 neprinesie vylepšený 3D Touch, ten vraj príde až v modeli 7S, preto sa budeme musieť uspokojiť s rovnakou technológiou ako v súčasných modeloch.

Po stránke výkonu bude iPhone 7 naozaj poriadna mašina. Pod kapotou bude Apple A10 procesor a Apple možno rozšíri aj pamäť RAM na pozoruhodné 3GB. Netvrdíme, že 2GB v modeli 6S nestačia ale 1GB navyše by určite nikomu neublížil. Po stránke fotografií sa môžeme dočkať nejakého vylepšenia ale určite nepôjde o tak veľkú zmenu ako v prípade modelu 6S, ktorý dostal o 4mpx navyše. O iPhone 7 toho zatiaľ teda veľa nevieme ale to sa všetko zmení v priebehu roka, kedy sa pravdepodobne objavia úniky napríklad z továrne Foxconn, takže sa máme na čo tešiť!

iPhone 7 koncept - svetapple.sk
iPhone 7 koncept – svetapple.sk

iPad

iPad Air 3

iPad Air 3 by mal byť predstavený niekedy v marci tohto roka, po boku s novým iPhonom 6C a hodinkami Apple Wach 2. Zariadenie prinesie omnoho vyšší výkon, mohol by tu byť procesor Apple A9X, no a potom 2-3GB pamäte RAM. Výkonu teda bude habadej a bude ho aj treba.

Nový iPad má vraj prísť s displejom, ktorý bude mať rozlíšenie až 4K a ten si na svoje zobrazovanie určite vypýta značnú časť výkonu. Ináč by sme ale mali ostať pekne pri starom, väčšie dizajnérske zmeny sa neočakávajú a ak nejaká má byť, tak to bude nejaká drobnosť poprípade pridanie farby Rose Gold, ktorá sa po prvý krát objavila na iPhone 6S. iPad Air 3 teda nebude revolúcia ale skôr dobrá evolúcia. Funkciu 3D Touch žiaľ ale očakávať nemôžeme, tá príde až o rok neskôr, možno sa ale dočkáme podpory Apple Pencil, veď uvidíme!

iPad Air 2 - svetapple.sk
iPad Air 2 – svetapple.sk

iPad mini 5 a iPad Pro 2

iPad mini 5 by mohol prísť s podstatne väčším výkonom ale žiaľ môže sa stať, že ho už neuvidíme vôbec. Jeho predaje sú vraj v poslednej dobe veľmi slabé a ľudia skôr pokukujú po väčšom iPad Air 2 poprípade iPhone 6S Plus. A nakoľko je toto zariadenie presne medzi nimi, ľudí už nedokáže zaujať tak, ako v dobe, kedy mal displej iPhonu 4″. Výraznejších zmien ako po stránke výkonu či fotoaparátu by sme sa dočkať nemali.

Predstavenie iPadu Pro 2 je rovnako diskutabilné ako predstavenie iPadu mini 5. Nevieme či ho Apple bude chcieť upgradovať už po jednom roku. Jeho výkon je v súčasnosti na obrovskej úrovni a technológie má skoro všetky s výnimkou 3D Touch. Táto technológia bude ale dostupná aj pre iPady až v roku 2017, čo nahráva do karát špekulácii, že druhú generáciu uvidíme až na budúci rok.

iPad mini 4, iPad Air 2 a ipad Pro - svetapple.sk
iPad mini 4, iPad Air 2 a ipad Pro – svetapple.sk

Apple Watch 2

Apple Watch novej generácie prinesú prakticky všetko to, čo nepriniesla prvá generácia, svoju premiéru budú mať vraj v marci po boku iPadu Air 3 a iPhonu 6C a veľké dizajnové zmeny netreba očakávať. Na prednej strane by sme mohli nájsť FaceTime kameru, no a interná pamäť by sa mohla zväčšiť zo 4GB na 8GB poprípade až 16GB. Rovnako tak aj procesor by mal byť o čosi výkonnejší. Novinka s názvom Apple S2 bude pravdepodobne niekde na úrovni iPhonu 5/5S, keďže súčasný procesor Apple S1 je niekde na úrovni výkonu Apple A5 z iPhonu 4S.

Ďalej by sme sa mohli dočkať množstva nových senzorov. Ako dobre vieme, hoci Apple Watch vznikali aj ako pokročilý Fitness Tracker, na trhu sú aj podstatne lepšie a lacnejšie trackery a preto Apple musí zamakať v tejto oblasti. Je celkom logické, že sme videli v prvej generácií len zopár senzorov. Apple si určite nechcelo vystrieľať všetky esá a presne tieto esá uvidíme v nových hodinkách. Cena ostane rovnaká, no dočkať by sme sa mohli opäť nových náramkov či ediícií spracovania. nechajme sa prekvapiť, každopádne, nové Apple Watch budú omnoho ďalej po technickej stránke ako tie prvé!

Apple Watch - svetapple.sk
Apple Watch – svetapple.sk

iPod

iPod je na tom dosť zle a na to, aby sme to mohli skonštatovať určite nemusíme byť žiadny analytici. Ľudia majú iPhony či iPady a tak iPod už nikto nepotrebuje, preto má tak nízke predaje. Udržať by sa teoreticky mohol model Touch, na ktorom sa dá robiť skoro všetko to čo na iPhone s výnimkou telefonovania ale menšie iPody to majú zrejme spočítané. Nové generácie neočakávame a je tu riziko, že tento MP3 prehrávač, ktorý kedysi vystrelil celé Apple na míle dopredu zmizne z ponuky. To si ale nemyslíme a dúfame, že Apple niečo spraví s tým, aby bol iPod o čosi atraktívnejší. Predsalen má stále veľmi silné meno a s tým sa dá vždy pracovať!

iPadu nemajú moc "ružovú" budúcnosť - svetapple.sk
iPadu nemajú moc “ružovú” budúcnosť – svetapple.sk

MacBook

MacBook 12″

Najtenší z rodiny MacBookov dostane vylepšenie vo vnútri. Dizajnových zmien sa tu zrejme nedočkáme ale čo sa týka výkonu, tak tu by sa mal tento drobec posunúť o čosi vyššie. Predsa len je poriadne drahý vzhľadom na jeho nízky výkon. Možno by sme sa mohli dočkať aj novej technológie a to klávesnice s podporou Force Touch ale to je žiaľ len domnienka. Ako to bude v skútočnosti uvidíme až niekedy v marci tohto roka, kedy Apple predstaví aj nové alebo lepšie povedané, vylepšené produkty.

Malý MacBook sa veľkých zmien nedočká - svetapple.sk
Malý MacBook sa veľkých zmien nedočká – svetapple.sk

MacBook Air

Aj ty máš taký pocit, že je toto zariadenie po stránke technológií tak trošku zaostalé oproti svojim zvyšným bračekom? Áno, ponúka najvýkonnejší procesor ale Apple doň nepridalo ani Force Touch a ani Retina displej, čím sa dostal do pozície totálneho outsidera. To sa ale počas tohto roka zmení, Retina aj Force Touch bude samozrejmosť a mohli by sme sa dočkať aj novej 15″ verzie pričom z ponuky zmizne 11″ verzia, ktorú pravdepodobne nahradí MacBook 12″. MacBook Air je veľmi obľúbeným počítačom a Apple si nemôže dovoliť, aby sa zariadenie dostalo do pozície, kedy ho ľudia nebudú chcieť.

Novinka však príde aj s novým dizajnom a ten by mal byť podobný práve 12″ MacBooku. Dokonca by mohlo zmiznúť svietiace logo zo zadnej strany ale to sa dúfajme nestane. MacBook Air by mohol dostať aj novú klávesnicu a dizajn bude taký, aby počítač vyzeral čo najtenšie. Máme sa teda na čo tešiť!

MacBook Air bude podstatne vylepšený - svetapple.sk
MacBook Air bude podstatne vylepšený – svetapple.sk

MacBook Pro

Tu veľké zmeny neočakávame, skôr vylepšenia v oblasti procesorov a grafických kariet. Počítače majú stále dosť moderný design a meniť ho nie je potrebné. Tým netvrdíme, že MacBooky ostanú také ako sú teraz, no v súčasnosti je to viac ako pravdepodobné. Rovnako tak Apple zrejme neprejde ani na iné farebné kombinácie tak ako pri menšom modeli, MacBooku 12″. Apple by sa pri MacBooku Pro mohlo konečne zbaviť aj starého modelu, ktorý má stále v ponuke, ten nemá Retinu, no za to ponúka v dnešnej dobe zastaralú mechaniku. Pokiaľ človek vojde do Apple Store, zistí, že pri nových počítačoch vyzerá naozaj staro!

Ani tu sa zrejme nedočkáme zásadnejšej zmeny - svetapple.sk
Ani tu sa zrejme nedočkáme zásadnejšej zmeny – svetapple.sk

iMac

Apple predstaví aj vylepšený iMac ale úpravy budú zrejme len v rovine ako pri MacBookoch Pro. iMacy aj MacBooky už totiž zásadné vylepšenie v podobe retina displeja dostali oba a tak netreba robiť zásadnejšie kroky na dlhší čas. Možno by sme sa mohli dočkať lacnejších verzií, ktoré by nahradili súčasne modely bez retiny. Uvidíme ako na to pôjde Apple, dúfajme, že počítače zlacnejú.

Tu sa dočkáme len lepších procesorov - svetapple.sk
Tu sa dočkáme len lepších procesorov – svetapple.sk

Mac Pro

Tu neočakávame žiadne zmeny, maximálne nové výkonnejšie a úspornejšie procesory.

Ani tu asi nebudú veľké zmeny! - svetapple.sk
Ani tu asi nebudú veľké zmeny! – svetapple.sk

Mac mini

Tento počítač by mohlo Apple o čosi vylepšiť. Po dizajnovej stránke asi netreba, no po stránke výkonu určite. Uvidíme, ako sa spoločnosť rozhodne, no my by sme to určite privítali! 🙂

Mac mini by mohol dostať väčšie vylepšenie - svetapple.sk
Mac mini by mohol dostať väčšie vylepšenie – svetapple.sk

Apple TV

Apple TV 4. generácie je stále celkom výkonná novinka a netrúfame si povedať, či ju spoločnosť Apple bude počas tohto roka vylepšovať. Ako asi vieš, je to produkt na niekoľko rokov a tak by prípadné vylepšenie mohlo byť až zbytočné, keďže by ľudia mali vo svojich obývačkách ešte stále pomerne novinku v podobe 4.generácie. Ak príde vylepšenie tak sa môžeme dočkať lepšieho HW a poprípade aj dizajnových zmien v podobe novej farby, bielej. To je však všetko len v rovine špekulácií a nepredpokladáme, že Apple predstaví 5. generáciu Apple TV už v roku 2016. Ale veď uvidíme!

Apple TV 4. generácie - svetapple.sk
Apple TV 4. generácie – svetapple.sk

A sme na konci tohto článku. Uznaj ale sám, že čítanie stálo za to, snažili sme sa to napísať čo najkomplexnejšie. Podrobnejšie informácie budeme mať samozrejme až v priebehu tohto roka a tak nás sleduj aj naďalej. My ti budeme stále prinášať tie najčerstvejšie informácie z oblasti sveta Apple. Veď v súčasnosti sme skoro najväčší Apple portál na Slovensku a počas tohto roka máme v pláne dostať sa na prvé miesto, tak poď do toho snami! 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here