O tom, že operačný systém pre iPhone či iPad nie je v poslednej dobe úplne najbezpečnejší sme si už písali. Teraz k tomu povedala svoje aj samotná jablková spoločnosť. Apple sa vyjadril k závažným bezpečnostným pochybeniam vrámci iOS.

Apple sa vyjadril k závažným bezpečnostným pochybeniam vrámci iOS.

Macrumors prichádza so správou, ktorá pojednáva o posledných závažných bezpečnostných pochybeniach, ktoré sa týkajú operačného systému iOS a po novom aj iPadOS. K tej sa po novom vyjadrilo už aj Apple a my si môžeme prečítať stanovisko samotnej spoločnosti.

Ešte pred tým si však povedzme o čo konkrétne sa jednalo. Na niektorých internetových stránkach sa nachádzal škodlivý vírus, ktorý sa dokázal dostať až do vášho telefónu. Najviac ohrození boli používatelia starších operačných systémov ale vylúčené nebolo ani to, že sa môže dostať aj do stále aktuálnej verzie iOS 12. Problematická bola aj návštevnosť týchto stránok. Tá sa pohybovala v tisícoch týždenne. Vírus tu mal teda dobrú živnú pôdu na to aby sa ďalej rozširoval.

iOS 13 obsahuje závažnú bezpečnostnú chybu. Zobrazuje vaše heslo. - svetapple.sk
iOS 13 obsahuje závažnú bezpečnostnú chybu – svetapple.sk

Samotní malware napádal v systéme 14 rôznych miest, cez ktoré dokázal prenikať hlbšie a hlbšie. Problémom bolo to, že tieto chyby sa tu nevyskytli zo dňa na deň ale sprístupnené tu boli počas celých rokov a nikto si to nevšimol. Všetko už samozrejme Apple stihlo v najnovších aktualizáciach opraviť.

- Reklama -

Vyjadrenie

Project Zero je tým od spoločnosti Google, ktorý túto prednedávnom zverejnil vo svojej správe. Apple samozrejme muselo na túto správu reagovať, nakoľko sa jedná o závažné pochybenie a používatelia mali obavy z ohrozenia bezpečnosti.

Podľa Applu mal byť samotný malware zameraný predovšetkým na určitú skupinu ľudí. Jednalo sa konkrétne o čínsku moslimskú menšinu Uighur. Podľa jablkovej spoločnosti vydalo Google medzi používateľov iPhonu zbytočne poplašnú správu. Podľa jeho zistení tieto stránky nefungovali dva roky tak ako uvádza Project Zero ale len dva mesiace. Všetky chyby mali byť navyše opravené len 10 dni po tom, ako sa o nich firma dozvedela.

Samotné Google označilo tieto problémy za mimoriadne závažne nakoľko vírus mohol napádať súkromné dáta používateľov. Ako sa ale ukázalo, tento problém už dávno neexituje. Firma ho opravila formou aktualizácie ešte vo februári 2019. Jednalo sa o update iOS 12.1.4. Zvláštne, že sa o celom probléme dozvedáme až dnes. Prečo to vlastne Google vytiahlo v septembri?

iOS 12.4. nám uvoľnil na iPhonoch X a XS až 1GB miesta. - svetapple.sk
Apple sa vyjadril k závažným bezpečnostným pochybeniam vrámci iOS. – svetapple.sk
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here