Píše sa rok 1995 a Apple je kvôli svojim pokusom predstaviť čo najväčšiu paletu produktov, ktoré nakoniec aj tak nikto nechce na pokraji krachu. Všetko zachraňuje až Steve Jobs (ktorého v roku 1985 vyhodili z vlastnej spoločnosti), ktorý prichádza do spoločnosti v roku 1997 a vracia mu iskru, ktorej obsahom boli aj napríklad inovácie a podobne.
Apple a jeho „chamtivosť“
Apple v 90. rokoch nebol v krachu kvôli tomu, že by nebol schopný prinášať inovácie. Práve naopak, do tejto doby spoločnosť predstavovala naozaj zaujímavé produkty ako napríklad PDA, ktoré sa volalo Apple Newton či dokonca vlastný fotoaparát. Problém bol ale v tom, že tieto produkty prakticky nikto nechcel. Apple na nich na jednej strane šetrilo a na strane druhej tu bola silná konkurencia, ktorá spoločnosť predbehla.
Hoci sa to možno nezdá, tento jav sa nenápadne opakuje aj dnes a Apple na to môže škaredo doplatiť. Konkurencia už je vo veľa veciach popredu a Apple si drží niektoré veci len za vidinou zisku, čo nakoniec môže niektorých odradiť od kúpy, čím by sa spoločnsoť dostala tam, kam sa určite dostať nechce.
16GB úložisko
Ako krásny príklad nám môže poslúžiť niečo, čo človek berie už ako samozrejmosť. Minimálne ak si kupuje niečo tak drahé, ako je iPhone. Úložisko v ňom je totiž v základnej konfigurácii stále len 16GB a to je v dnešnej dobe naozaj smutné. Prečo? Ľudia potrebujú viac miesta a namiesto toho, aby si v Apple povedali „No dobre, teraz všetky úložiska pozdvihneme a začínať budeme na 32GB“ spravili presný opak. Je síce pravda, že úložiská sa zväčšili, ale tento krát je medzi nimi diera až 48GB.
Už na prvý pohľad ide o škaredý marketingový ťah, ktorý len ukazuje, ako sa spoločnosť snaží zo svojho zákazníka vytiahnuť aj posledný cent kvôli čo najvyššiemu zisku. To je super, kto by predsa nechcel mať veľký zisk však? Pekné ale už nie je to, že nám to doslova ukazuje a najmä to, že ide o najväčšiu spoločnosť na svete. Pokojne by mohla namiesto 16GB ponúkať ako základ 32GB. Za tie peniaze určite a koniec koncov, samotné Apple na tom príliš nestratí, nakoľko rozidel medzi 16GB a 32GB nie je pre neho ako pre veľkoodberateľa príliš veľký, dokonca je naozaj maličký.
Je tu teda vidno, ako sa na nás snaží Apple zarobiť a nikomu sa to nepáči. Mnohí by mohli argumentovať napríklad tým, že 16GB im absolútne stačí a že vo svojom iPhone nepotrebujú viac, kvôli fotkám, pretože nefotia. Pravda je ale taká, že akonáhle si človek nainštaluje dve-tri lepšie aplikácie, 1 väčšiu hru a posťahuje zopár pesničiek poprípade si ich sprístupní offline v Apple Music, neostane tu miesta ani len na aktualizáciu, čo je veľmi smutné. Viem to z vlastnej skúsenosti. Môj nový iPhone mám len týždeň a na to, aby som v ňom mohol mať niekoľko základných vecí som už minul 10GB pamäte. Nezabúdajme aj na to, že zo 16GB sa po formátovaní stane len niečo vyše 12-13GB.
Pokiaľ teda Apple najbližšie nezvýši základnú pamäť, pravdepodobne urobí veľkú chybu a ukáže sa, že Steve v spoločnosti skutočne chýba. Netreba ale zabúdať na to, že ten už medzi nami žiaľ nie je a akonáhle bude Apple v problémoch, žiaden ďalší Steve nepríde 🙁