Spoločnosť Apple patrí medzi ťahúňov vo svete moderných technológií a jeho smartfóny či iné mobilné zariadenia potrebujú tie najvýkonnejšie a najlepšie čipy, ktoré kto dokáže vyrobiť.

Apple svoje čipy už dlhodobo necháva vyrábať v spoločnosti TSMC a Samsung. Niekedy však potrebuje znížiť náklady na výrobu svojich zariadení a tak na dané spoločnosti tlačí.

Tento raz to urobilo opäť po svojom a aj keď TSMC nesúhlasí, Apple s nimi vybabralo!

Samsung vs. TSMC

Práve toto sú dve spoločnosti, ktoré pre spoločnosť Apple v súčasnosti dodávajú čipy. Väčšinu výroby má samozrejme väčší a technologicky aj modernejší Samsung, ktorý už s výrobou čipov má nejaké tie skúsenosti.

Niečo málo však vyrába aj TSMC, ktoré je naopak v tomto obore nováčikom. V súčasnosti by mal dodávať okolo 30 000 waferov mesačne avšak to sa už čoskoro zmení, kvôli nesúhlasu spoločnosti so znížením výrobnej ceny na jeden wafer.

Spoločnosť Apple potrebovala znížiť výrobné náklady na jeden čip a tak začala rokovať s TSMC a Samsungom o tom, či by sa cena nedala nejako znížiť.

Juhokórejský gigant si povedal, že práve vďaka takémuto rozhodnutiu môže byť hlavným výrobcom čipov a tak sa rozhodol, že zníženie príjme s tým, že práve on bude hlavným dodávateľom Apple A9.

TSMC si povedalo, že na novú dohodu nepristúpi a čipy bude dodávať aj naďalej za dopredu stanovenú cenu. To sa však už nepáči spoločnosti Apple, ktorá sa teda rozhodla, že produkciu waferov v TSMC jednoducho zníži na 20 000 mesačne čo je oproti predošlým 30 000 tretinová strata.

Prečítaj si tiež: Njanovší update Tesly S dokáže zrýchliť z nuly na 100 km/h za 2,8 sekundy

Ako sa tu teda ukazuje, Apple sa voči svojim výrobcom správa tak trochu monopolne. Na jednej strane je to ukážkové riešenie ako znížiť náklady na výrobu jedného iPhonu, avšak na stranu druhú, pri takej obrovskej marži, ako v Apple z jedného kusu iPhonu majú je to tak trošku svinstvo. Uvidíme, ako bude spolupráca s TSMC naďalej pokračovať ale držíme malému Tchajwanskému výrobcovi všetky palce!

Prečítajte si tiež  Apple reaguje na situáciu v Číne. Firma znižuje objednávky iPhonu 14 a iPhonu 14 Plus
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.